Červenec 2016

Jsou všechny mámy stejné?

20. července 2016 v 12:31 | K.M.Valentová |  Výchova štěňátka

Při dlouhých chvílích se obvykle uchyluji k čtení perfektních článků, úžasného Stanleyho Corena. Tato osobnost mě bude vždy uchvacovat, mám ho velice ráda, jednak nemá potřebu mediálního zviditelnění a za další pohlíží na psí svět - řekla bych - svým srdcem, a až pak vědeckýma očima, díky čemuž pak dokonale popisuje život se psem a také samotného psa.

Nedávno jsem narazila na velmi zajímavý článek. Bylo to tak prosté téma a přitom tak hluboké. Coren se v něm zabýval myšlenkou výchovy štěňat matkou, přesněji tím, kolik lásky a péče věnuje psí máma svým potomkům, a jak se toto chování dále odráží na budoucí osobnosti psa.

A nyní si položme prosím otázku. Je každá psí máma stejná? Věnuje každá fena štěňatům stejnou péči? Nalezneme mezi fenami i "krkavčí matky?"

Není tak úplně pravda, že každá psí máma se vzorově stará o svá štěňátka, některé jim věnují více péče a lásky, některé méně. Feny prostě nemají možnost sednout si k televizi nebo si otevřít příručku o tom, jak se správně postarat o své potomky. V literatuře nalezneme mnoho odkazů na to, jak se připravit na štěňata, a jak nechat matku pečovat o ně, ale už tady narazíme na první problém. Veškerá literatura předpokládá, že se matka štěňat chová nejvhodněji jak umí, nicméně nedávne studie poukazují na problém psích "krkavčích matek." Zní vám to směšně? Ještě nikdy jste neviděli fenu, která by zavrhla svá štěňata? To je sice správné, nicméně to ale neznamená, že se o ně stará 100% láskyplně a správně.

U lidí je logicky velice důležité to, jak se matka chová vůči svému potomkovi, ale tatáž situace nastává i při výchově štěňat, to jak moc péče věnuje matka štěněti, se pak dále odrazí na jeho osobnosti. Toto šetření prováděl tým švédských vědců v čele s Pernilla Foyer Linköping University, a výsledky byly zveřejněny v časopise Scientific Reports.

Bylo testováno několik německých ovčáků, kteří byli součástí šlechtitelského programu a náleželi švedským ozbrojeným silám. Do studie bylo tedy zapojeno 22 psích matek - feny byly se štěňaty v kuse po dobu tří týdnů. Výsledky ukázaly, že pro správný vývoj štěněte je důležitý fyzický kontakt a doteková stimulace. Výzkum probíhal v momentě, kdy byla matka v porodním boxu sama se štěňaty, to znamená, že o ně pečovala naprosto běžně - olizováním, pošťuchováním, šňupáním, strkáním apod.

To znamená, že vědci opět potvrdii oficiálně něco, co chovatelé věděli už dávno před tím.

Špatné matky?

Když už jsme tedy rozlišili výbornou péči fen, či-li dobré matky. Můžeme se setkat u psů i s nevhodnou péči feny? Z vědeckého hlediska, se jedná o rozdíly v péči. Některé psí mámy tráví se štěňaty veškerý svůj čas, věnují se jim atd., zatímco některé jsou nezodpovědné a nepozorné, ale tady můžeme namítnout, že fenka ještě nikdy štěňátka neměla, proto nemusí být její péče úplně 100%.

Rozdíl mezi štěňaty?

Výsledkem výzkumu tedy je, že stejně jako u lidí, matky, které dopřávají svým potomkům láskyplnou péči, nezanedbávají je, z těch pak vyrostou emočně stabilnější, sociálně angažovanější lidé se zájmem o okolní svět. Ten samý efekt můžeme vidět u štěňat, to znamená, že štěňata, kterým se nedostává takové péče jsou svým způsobem labilnější a ne tak sociálně aktivní jako první skupina, často se kupříkladu lekají a vůči světu vystupují hodně opatrně.

Jak můžeme pomoct?

Jasné je, že plně nahradit lásku psí mámy nemůžeme, nicméně alespoň v prvních týdnech psího života můžeme zastoupit matku ve stimulaci a péči, tak aby výchova dostala lepší průběh, než by tomu jinak bylo.