Leden 2014

Divokost v očích...

8. ledna 2014 v 19:39 | K.M.Valentová |  Vztah člověka a psa

Bude to již druhý rok, co povedu tento blog a FB stránku, a za celé tyto dva roky jsem došla k několika malým nebo větším poznatkům, ovšem každý z nich mi byl stejně přínosný. Poslední dobou přemýšlím nad tím, jak je možné, že ne každý majitel má se svým psem tak pevný vztah, že mu nemůže naplno věřit, a že ho nedokáže naplno popsat, nedokáže říct, že je se svým psem šťastný atd., toto téma tady omývám už hodně dlouho, ale nikdy jsem se do něj neponořila naplno, proto bych se tento rok chtěla věnovat především přátelstvím a vztahem mezi psem a jeho majitelem.

Již dlouho sleduji různé skupiny, s čímž přímo souvisí různé výcvikové proudy, o kterých bylo také v několika článcích psáno, dále pak hodnotím názory různých osob, venku se pokouším sledovat psy a jejich komunikaci s majitelem, a nakonec hlavně hodnotím mou komunikaci s Čárli. Bohužel však neumím příliš objektivně zhodnotit náš vztah, jelikož si jako každý majitel myslím, že je dokonalý, ale právě podle našeho vztahu a mého přístupu k výcviku, bych chtěla dojít k závěru, co je vlastně dokonalý vztah mezi majitelem a pejskem, v kontrastu s ostatními kynology.

A teď už pojďme k samotnému tématu, vlastně bych řekla, že tento rok bude z většiny o mých názorech a pohledech na věci, vůbec netuším, zda dojdu k nějakému ucelenému názoru, což si vlastně ani nemyslím, jelikož, jak jsem již několikrát řekla, že spousta lidí nechápe sama sebe, ale myslí si, že dokonalé znají svého psa, tak mi tedy dovolte, abych rok 2014 zahájila tímto obsáhlým celkem, také Vám i Vaším pejskům přeji, ať je tento rok ještě hezčí a zábavnější, než ten předchozí, přeji Vám co nejméně starostí a stresů, a co nejvíce smíchu a dobré nálady, a nyní tedy opravdu pojďme k mému zamyšlení!

Stále vidím tu rozdílnost v jejich očích

Poslední dobou přemýšlím o tom, jestli jsem si vůbec dostatečně vědoma, že to co se vedle mě "rozvaluje," je samostatně myslící tvor, nejspíše mi to nikdy tak nedocházelo, jako nyní, a mohl za to jediný dlouhý pohled do očí, když jsem do nich opravdu zahleděla, všimla jsem si, že to, co z nich vyzařuje není podlézavost apod., jak s oblibou citují "milovníci" psů, ale naopak divokost, velice to na mě zapůsobilo, ten pohled mě určitým způsobem i udivil, jelikož jsem si najednou plně uvědomila, že vedle mě opravdu leží "samostatná jednotka," a právě tady, je podle mého jeden z kamenů úrazu.

Někteří majitelé si totiž dostatečně neuvědomují samostatnou a originální osobnost svého psa, zjednodušeně řečeno, řeknou si: "Jo, tohohle chlapíčka jsem si vychoval, znám ho na 100%, máme perfektní vztah...," to všechno může být pravda, ale dělá věci pejsek s nadšením pro pána nebo pro sebe. Tím nechci říct, že je to špatně, ale myslím si, že si hodně majitelů neuvědomuje, že je třeba dát prostor i tomu co pejsek dělá rád, netuším, jak to přesně vyjádřit slovy, ale v konečném důsledku, tím náražím na to, abychom dali prostor vlastní osobnosti psa, protože jej netvoří pouze to, co jej naučíme, ale i to, co má dáno geneticky, a to je právě to, co jsem viděla v očích Čárlí.

Velice tradiční je například hrabání, je to přirozená činnost, ale většina majitelů ji potlačuje, ale právě tento úkaz, je pro psa přirozený, a je to jedna z věcí, která dělá psa, tím čím doopravdy je, proto je pro Čárlí hrabání určitá forma odměny, a taktéž dělá to, co jí baví, a je pro ní přirozené, takže si myslím, že bychom pejskům měli dopřávat, nejen to, co dělají oni pro to, aby uspokojili naše potřeby, ale i dopřát jim to, co je pro ně jakousi tradiční činností.

Zkusme být více psy

Teď se nejspíše určitá skupina lidí děsí, když tento podnadpis čte, ale uvědomme si, že psy spíše polidšťujeme, než abychom se my pokusili, vžít se na chvíli do jejich kůže. Prosím Vás, nejsem fanatik, že bych si dávala za kalhoty hadru, a pokoušela se ji chytit, jako někteří psi ocas, ale jde mi především, o to, že když budete dělat se svým čtyřnohým přítelem věci jemu přirozené, mnohem více se poznáte, a také vás to mnohem více sblíží, podle mého je naprostá hloupost, když někteří jedinci tvrdí, že pes dělá všechno výhradně a bezhlavě pro majitele, pokud mu dáme prostor, aby sám ukázal co ho baví, pak je jasné, že se chce také předvést a podílet se s vámi na jeho "koníčcích." Opět se vrátím ke hrabání, jestliže psa vezmeme na nějaké tomu vhodné místo, a on s činností začne, nemám tím namysli, abyste přišli k němu a pomohli mu, ale abyste ho povzbudili, pochválili apod.

Klademe si reálné cíle

Předpokládám, že většina z nás chce s pejskem dělat nějaký druh sportu nebo prostě jen učit pár povelů apod., ale někdy se stane, že i pes, který má předpoklady pro danou činnost, prostě ztrácí zájem, a nehne s ním ani pořádná dávka klobás, proto bychom si měli klást takové cíle, které jsou reálné, pro našeho psa, i pro nás, aby poté zbytečně nedocházelo ke ztrátě důvěry mezi majitelem a psem. Raději děláme malé, ale úspěšné krůčky, než velké a nenapravitelné chyby.

Tímto bych ukončila tuto první, spíše úvodní část, předpokládám, že tento rok nebude jen o tomto tématu, ale mělo by ho z 90% tvořit, také bohužel nemám tušení, v jakých intervalech budu letos články přidávat, nějak se mi povinnosti kupí na sebe, to ovšem neznamená, že blog nebo stránku uzavřu.


Přeji příjemný zbytek týden!