Jak mluvit se psem -díl 51- Omyl jménem "dominance", pozor na TV pořady!

8. září 2013 v 21:10 | K.M.Valentová |  Předchůdci naších miláčků

Vcelku stará, ale neméně užívaná definice zní, že psí chování je odrazem toho vlčího, nicméně jestliže se zamyslíme, do jaké doby sahá toto tvrzení, ne jednoho člověka napadne, že by tomu dnes tak nemuselo být.


Proč píšu článek na toto téma?
Na to najdeme velmi jednoduchou odpověď, velmi dlouho nám bylo předkládáno, že vlčí smečka funguje na základě určité dominance tedy hierarchie, jenže dnes se toto tvrzení pomalu, ale jistě vyvrací, pravda je taková, že smečka má alfa pár, ale zcela jednoznačně nefungují na principu dokazování si, kdo má ve smečce navrch.

Odkud se vycházelo?
Chování, které nám zatím je a bylo ve většině předkládáno bylo pozorováno na vlcích žijících v zajetí, zde se projevovaly sklony zvítězit nad slabšími členy smečky, naopak nové výzkumy a sledování vlků ve volné přírodě přicházejí s úplně jinými poznatky, v těchto vlčích společenstvích nefunguje život založený na dominanci, ale vlci zde žijí bez sebevětších omezení, proto není tak úplně namístě vychovávat psy podle zastaralého přesvědčení. Každopádně, ano, pes potřebuje vůdce, ale celý život založený na dokazování dominance ze strany majitele je špatně.

Ovlivňování TV pořady
Jedním z hlavních sdělovacích prostředků je bezesportu televize, každopádně už jen u nás bylo prezentováno až, až vysílání, ve kterých docházelo k nápravě "dominantních" psů, nejeden z těchto pořadů varuje majitele psů, aby nepoužívaly praktikované metody sami bez pomoci odborníka, a má otázka zní: "Proč je nesmím používat, když vidím zaručený účinek?" Jako laický pejskař s nějakým problémem, jsem nadšená postupy, které cvičitelé užívají, a ještě vidím časovou úsporu, tak bych to logicky chtěla vyzkoušet, co na tom může být špatného, a nějaké varování, mi může být ukradeno, mám přece X-tého psa, jsem zkušená a vím, jak s ním jednat, svého psa znám. Má odpověď je jednoduchá, tyto "metody" by se neměli aplikovat už jen z důvodu, že všechny pořady nejsou točeny na jeden záběr, jsou sestříhány, a tak vidíme, jen to, co chtějí abychom viděli, to je třeba uvědomit si, další bodem je, že pokud jde o neustále a čím dál více zmiňovanou dominanci, je naprosto nevhodné používat ukázkové postupy, na vašem mazlíčkovi, protože každý pes je individuální a troufnu si říci, že u začínajících pejskařů je pravděpodobnost vypozorování a zaměnění dominance poměrně vysoká.

Nový trend
Dneska hodlám spíše kritizovat, ale už mě to začíná poměrně dost vytáčet, když se dočítám, že projevem dominance je i tahání na vodítku, krádeže jídla, neuposlechnutí na první zavolání, spaní na místě, které by mělo být pro psa pase, chůze dva metry přede mnou, nakonec i chůze za mnou, toto jsou pro mě opravdu konspirační teorie, a zvedá se mi z nich žaludek, ono je strašně lehké hledat řešení v dominanci, a řešit to pak příslušnou cestou, a vůbec největší hloupost je udržovat si "alfa" pozici násilnou cestou, tímto spíše své postavení snižujete, pokud chceme být uznávaným vůdcem, posilujme pozici nenásilnou formou, požádejte psa při krmení aby udělal nějaký úkon, za který dostane jako odměnu jídlo, před procházko požádejte psa, aby se posadil, tímto způsobem posilujeme své postavení, neplatí zde žádné povalovaní na záda, žádné vytahání za kůži a žádné mlácení!

Není to umění...
Několik nadšených diváků televizních pořadů vidí rychlou a snadnou nápravu psa, ale málokdo si všimne, že se stává mnohem horší věc, a to, že se pes jednoduše zlomí psychicky, ale toto není umění, za tento postup by se měli někteří "cvičitelé" stydět, strach v očích a ocas mezi nohami, není náprava, ale jednoduché psychické zlomení a rychlé vybudování požadovaného chování, náprava psa, není možná za několik málo hodin, opravdoví a kvalifikovaní cvičitelé, předkládají běžnou dobu, která někdy činí až kolem šesti měsíců, pak je namístě zamslet se nad tím, jaký bude rozdíl ve skutečné nápravě za dvě hodiny a za půl roku, proto bych apelovala na to, abychom se na všechny tyto pořady dívali i z jiných perspektiv, než jen z té časové, případně podle toho, jak se nám cvičitelé v TV líbí.

Jsou to naši psi, ne oběti pokusů "cvičitelů"
Každý z nás si pořídil a pokusil se vychovat svého psího společníka k obrazu svému, nicméně v případě, že zjistíme nějakou "chybu" v povaze psa, začneme hledat možnosti řešení, případně postup. V dnešní době není až takový problém najít různorodé postupy, z nichž každý popisuje jiný směr, jakým se náprava ubírá. Kdykoliv něco nalezneme, měli bychom důkladně zvážit, zda metodu aplikovat, případně si pouze vybrat, to co považujeme za vhodné, je třeba si uvědomit, že "každý pes jiná ves," tedy že na každého psa neplatí to stejné, taktéž několik moderních odborníků ve svých knihách upozorňuje na rozdílnost povah psů, a na to, aby majitelé důkladne zvážila, zda daný postup užívat.

Máte právo říct ne
Posledním bodem bych chtěla říci, že pokud se chystáte svěřit svého psa do cizích rukou, je to Váš pes, ne pes člověka, kterému umožňujete práci s ním, pokud se Vám nebudou lbit metody, které praktikuje nebo které Vám popisuje, máte plné právo řici ne, a taktéž požadujte osvětlení celého postupu, ptejte se proč.

Cílem by nikdy nemělo být zlomení psa, všechno bychom neměli svádět na dominanci, protože pocit po půl roční práci, viditelné výsledky a šťastný pes je to o co by nám především mělo jít.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Líbí se Vám tento blog ? :)

Ano, je hezký :) 59.2% (181)
Ale jo ujde... 20.3% (62)
NE NE NE ! 20.6% (63)

Komentáře

1 Jana Jana | E-mail | Web | 13. dubna 2016 v 15:35 | Reagovat

Ono není lehké vybrat ani psí pelíšek. Já přemýšlím o tom, jestli mikroplyš nebo bavlnu :-) http://aktualnik.cz/category/zvirata/

2 ... ... | 31. srpna 2016 v 20:02 | Reagovat

To že člověk položí psa na záda nebo na bok není pro upevnění "alfa pozice,,jak pišete ale aby se pes uklidnil když je až moc rozrušený :-? Samozrejme že člověk který svého psa mlátí protože ho něco nenaučil podle mě není pejskař a psa si pořizovat nemá :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama