Už jste také viděli děti venčící psy?

13. dubna 2013 v 12:08 | K.M.Valentová |  Co bychom neměli opomíjet

Zrovna včera mě napadlo, napsat článek na toto téma, a sice "Děti, které "venčí" psy.
Předpokládám, že každý z nás se už někdy setkal s pohledem ať už z autobusu, auta a nebo jste šli přímo kolem dítěte, které mělo sotva deset let a na vodítku tahalo a škubalo se štěňátkem či odrostlým pejskem, který se vzpíral a odmítal jít dál. Tyto pohledy mi rvou srdce a opravdu by mě zajímalo, jestli rodiče ví, jak se jejich slušně vychované dítě chová venku se psem v ruce a s kamarády kolem sebe, a ještě má venčit psa, kterého si tolik přálo a tolikrát slibovalo, že se k němu bude chovat slušně. No řekněme, že jsem se pár krát neovládla a malému panáčkovi zdůraznila, jak se k pejskovi chovat, ale co si budeme povídat, dítě vám to odkývá na místě a jen co zajdete je situace opakovatelná.


Ale co mě opravdu rozčílilo bylo když jsem dostala Čárlí a má rozmazlená sestřenice, která již dříve zlomila ocas králíkovi dostala bišonka, protože ho prostě chtěla, a rodiče jí nedovedli říci ne. Já opravdu nemám jiný názor než ten, že se sice má dobře, ale je to po psychické stránce naprostý chudák. Jejich domácnost je celkově hektická, tudíž by se nebylo ani tak čemu divit, ale nepřestává mě udivovat jejich styl venčení, sestřenice dostane psa na vodítko, potom co zmizí z dohledu a je s kamarádkami, vodítko odepne a bišon se jí samozřejmě zaběhne, následně proběhne hodinové pátrání a když ho konečně najdou, ještě dostane v tom lepším případě seřváno, jak mi bráška dále popisoval, doma ho "hází" z poschoďové postele dolů a přijde jí to strašně vtipné, samozřejmě, když se objeví rodiče, udělá ze sebe největšího chudáčka a vše jí projde, toto je jen zlomek toho, co pejsek zažívá. Několikrát jsem je slušně upozornila na nevhodné zacházení, ale oni jakoby to celé přehlíželi, nyní se potkáváme každo-měsíčně, při jejich "pátrací akci."

Na internetu
Na tomto celosvětovém systému nalezneme spoustu idylických fotek dětí se psy, a taktéž spoustu článků nesoucích název "Pes k dětem," ve kterém jsou popisovány plemena vhodná k dětem, napsáno co všechno pes snese, kam všude mu může dítě strkat ruce apod., podle mého názoru by tyto články neměli být ani zveřejňovaný, co to proboha znamená, že je dítě oprávněno dělat psovi, co chce a on to má strpět, ale nejde tady jen o články, na youtube nalezneme spoustu videi, kde dítě ručičkami bouchá do pejska a ten klidně leží a rodiče se v zákulisí smějí, takové zacházení se mi prostě nelíbí, kdo může vědět, kdy pejsku dojde trpělivost, a potom bude opět na scéně nevinné dítě a "bojové plemeno?" A proč vůbec ten název "Pes k dětem", ve mě to evokuje pocit, že pes bude pořízen dítěti, ne do rodiny, co pak se neříká, že rodina bez psa není rodinou?

Pes k dítěti nebo dítě ke psu?
Můj názor zní ani jedno, v obou dvou případech by nemělo zaznít ten k tomu, či onen k němu. Přeci by pejsek a dítě měli být rovnocennými partnery a neměl by se mezi nimi dělat rozdíl, oba by měli vědět, kde jsou stanoveny hranice, a rodiče by je k tomu měli vést. Dítě by mělo vědět, jak se k pejsku chovat a pes zase co si může dovolit on, tak proč se stále omývají tyto názvy. Nevím, zda někteří lidé nedokáži pochopit, že jsme na tuto planetu nepřišli sami, ale že zde žije spoustu jiných živočichů společně s námi, a proto si myslím, že výchova dítěte, jak se chovat třeba i k obyčejné rybičce v akváriu může mít velký význam do budoucna.

Nejsem proti nikomu zaujatá, jen nesouhlasím s nekontrolovaným chováním malého dítěte ke psu, protože nakonec ta vina padá na hlavu toho pejska, málo který rodič si přizná, že byla chyba na straně jeho přístupu, a že výchovu podcenil. Na druhou stranu také vídám spoustu šťastných rodin se psem, a to vždy zahřeje u srdce, například když jezdíme na výšlapy, tam je vždycky spoustu takových rodin, takže nakonec je i v tomto tématu hodně pozitivních věcí, ovšem doufám, že osob, které chtějí "Psa k dětem," budu čím dál méně.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Peťa Peťa | Web | 13. dubna 2013 v 16:59 | Reagovat

Já byla odmala mezi psy, od devíti let na cvičáku pod vedením kynologů, čili psy zvládám dobře.

Poslední dobou potkávám venku asi dvě osmileté holky, jedna s bišonkem, druhá s berňákem, kterého neudrží. Ve čtvrtek se na mě a Dana ten pes rozběhnul, tak jsme tu holku seřvala a její matka že co si to dovoluju, že má psa pěkně na vodítku. Pokud dítě psa nezvládá, nemá s ním chodit mezi lidi a nebo raději vůbec.

Problém je v tom, že mám psy dost konfliktní, sami si začnou málokdy, ale jakmile se na ně pes vrhne a nebo jen zavrčí, jdou po něm.

Mimochodem, moc pěkně sepsaný článek :-)

2 monikarichterova monikarichterova | Web | 14. dubna 2013 v 19:20 | Reagovat

Souhlasím s Petrou.

Vůbec nechápu jak můžou nechat rodiče venčit psa který je mnohem větší než dítě.  Hlavně že když jsem byla s kamarádkou venku a s jejím 8 měsíčním psem každý kdo měl malé dítě jsi hned dítě chytal, ale že na procházce dítě psa mučí to nikoho nezajímá.

No jo nejdůležitější je aby bylo dítě spokojené, tak že dostane vše co chce.

PS: Mohla by jsi se podívat na můj blog a nechat na něm nějaký komentář? Díky

Moc hezky napsáno. ;-)

3 psych-pejsku psych-pejsku | E-mail | Web | 15. dubna 2013 v 18:48 | Reagovat

[1]:
Já jsem vyrůstala také mezi psy, a vlastně i samými domácími zvířaty a jsem za to ráda :-), když se prarodičům nebo rodičům moje chování nezdálo, tak mě pěkně sprdli, a byl klid. Úplně souhlasím, většina dnešních rodičů, to má s prominutím na háku, a jak píšeš, za pravdu ještě člověka seřvou :/! Děkuji :-)

[2]:
To se mi také nelíbí, i když to i z části chápu, ale někdy je to fakt přehnané ta reakce rodičů, já jsem milovník tělem i duší, a tak mi někdy docela leze krkem, když i někteří lidé v rodině, nesnesou ani když do nich Čarka šťouchne čumákem, aby jí pohladili, skoro dělají jako by se jich dotkla sama smrt... No já taky vídám různé individua, jenže pořád s s nimi hádat to je unavující :-(.. Děkuji :-)

4 eliška987654321 eliška987654321 | Web | 26. dubna 2013 v 14:17 | Reagovat

[2]: Já taky :-? Je hrozné jak neinformované děti se psy zacházejí, je to prostě hrůza. Před tím, než se pořídí pes by měli být děti informovány o tom, jak se psem zacházet, třeba když dítě často chová psa po jídle, nevědomky psu přivodí torzi žaludku a zabijí ho, v tom lepším případě ho jen přizabijí :-? A to s tou sestřenicí... Já nemám sestřenici žádnou, ale mám sestřenku, její pes má lovecké psy, a zachází s nimi HROZNĚ, potom se ale diví, že ji kousnou, já ji nemám moc ráda a tak jí ten kousanec do zadku přeju, chová se k nim jako k psu, ne jako k živému zvířeti... :-(

5 taradorizp taradorizp | E-mail | Web | 6. května 2013 v 12:18 | Reagovat

Tohle je hrozně individuální. My si prvního psa pořídili, když mi bylo čerstvých 12 a bráchovi o 4 roky méně. Oba jsme ho chodívali venčit - jak spolu, tak každý zvlášť. Je pravda, že se nám nepovedlo ho pořádně vychovat a vycvičit, ale jinak se Fíďa měl naprosto božsky. Já lítala venku když bylo hezky až do setmění a on samozřejmě se mnou.

Ale souhlasím i s názory výše.

Každopádně každý rodič, co pořizuje psa dítěti, si ho musí pořizovat vlastně pro sebe... Resp. měl by...

6 Terush Terush | 6. května 2013 v 21:16 | Reagovat

Přesně...Když vidím,jak jde nějaké dítě,které má velkého (ale třeba i nějakého malého) psa a řve na něj,bije ho a nadává mu,jak není "blbej" mám sto chutí tomu dítěti utrhnout hlavu!! A nejlepší je,když si to dítě ještě myslí,že je za to zacházení s pejskem "drsný!! :-!

7 psych-pejsku psych-pejsku | E-mail | Web | 7. května 2013 v 17:44 | Reagovat

[4]:
Máte naprostou pravdu, já nechápu, proč lidi nechápu, že "pes není hračka pro dítě," ale hlavně, že si uvědomují, že "dítě není hračka pro psa." :-(

[5]:
To určitě je, já jsem taky od mala rostla se psy a zvířaty, ale vždycky jsem věděla, jak se k nim chovat, protože, jak jsem už psala, když jsem neposlouchala, tak mi to bylo hodně rychle poukázáno :D!

[6]: :-) To jsou přesně ty případy, které přímo nesnáším, a ještě hnusnější je, když vídám čím dál víc malých holek, které to právě dělají před kamarádkami, kvůli "drsňárnám." :-(

8 Míla Míla | E-mail | Web | 10. května 2013 v 13:16 | Reagovat

Zdravím,
v první řadě chválím za článek je super napsaný a naprosto s ním souhlasím. Každý rodič by měl dítěti vysvětlit jak se k psovi má chovat. Já mám fenku Berňáka teď ji bude teprve rok, sice poslouchá a chodí u nohy ale když před ní vyběhne kočka tak stejně automaticky vystartuje v tom okamžiku si nedokážu představit že by ji drželo 10ti leté dítě. 8-O Zmámí má Rotvajlera a AST jeho 8 letý syn ví jak se má ke psům chovat a žádný problém nikdy nevznikl.

9 muj-yorksirsky-terier muj-yorksirsky-terier | 23. května 2013 v 13:02 | Reagovat

Moc hezký článek a pravdivé věci, můj pěti letý bráška taky furt chce venčit našeho Yorkšírka a nebo našeho druhého a většího, silnějšího a mohutnějšího psa-Labradora-, když mu řeknu NE začne natahovat moldánky. Je to hrozné. A také znám jednu holku, co se o své psy stará UKRUTNĚ. Je neuvěřitelné, co někdo dokáže udělat s nemou duší. :-(

10 Katy<3 Katy<3 | E-mail | Web | 24. května 2013 v 19:09 | Reagovat

Já osobně jsem svědkem toho, že malému sousedovi je se psem povoleno cokoliv. Jednou se mu pes zaběhl a přejelo ho auto a to jsem si říkala, že je to pro toho chudáčka vysvobození, ale bohužel děcko brečelo, že chce psa a tak měl do tří dnů nové štěně. Pes je pořád zavřený v kotci a když už se náhodou někdo "splete" a pustí ho tak je agresivní a děcka už párkrát pokousal. Já jsem se snažila mluvit s jeho rodiči, ale jsou všichni takový pomalejší a jsem toho názoru, že by neměli mít ani děti ani psa.

Na druhou stranu jsou i děti, které mají psy rádi. Třeba moje 4letá sestřenice přímo miluje moji Kesinu a vždy když přijedou chce jít s ní na procházku a já se snažím, aby měla zvířata co nejradši :-D

11 E E | Web | 25. května 2013 v 10:18 | Reagovat

Mám psa a když ho venčím, nikdy ho netahám. Taky je mi líto těch pejsků, které  děti tahají.

12 psych-pejsku psych-pejsku | E-mail | Web | 26. května 2013 v 18:56 | Reagovat

[8]:
Hezký den i Vám :-), děkuji, kdyby byli všichni takoví, že by si dokázali představit, co hrozí, když, jak píšete dáte dítěti takto velkého pejska, a nejen velkého :-).

[9]:
Právě proto, že zvířata neumí mluvit, jsou zneužívána :-( ...

[10]:
No to je šílené, ani se tomu pejsku nedivím, když musí být pořád v kotci, nemá kde a jak vybít energii :O.
To ano :), je to takové dvoustranné téma, také znám plno dětí, které milují psy, jak píšete, akorát častěji vídám tu druhou variantu ;-) .

13 Joss Joss | E-mail | Web | 25. června 2013 v 8:42 | Reagovat

No, ja som už niekoľkokrát zažila takéto správanie ku psom zo strany detí a osobne si celkom dosť myslím, že je to chyba rodičov, že dovolia svojim deťom takto sa správať ku psom. Pretože, ak by svojmu dieťaťu povedali, ako sa správne správať ku psovi a aj mu to názorne ukázali, tak je dosť možné, že to dieťa by sa k nemu nesprávalo tak. Ak by som ja mala dieťa a mali sme psa a moje dieťa by nemalo správny prístup k zvieraťu, snažila by som sa ho naučiť ho tomu, aby psík netrpel a aby sa mali všetci dobre. Psa som síce ešte nikdy nemala vlastného, ale chodievala som venčiť dedkovho psíka. Spočiatku som mala práve tento zlý návyk ťahať ho, pretože ona (je to fenka) ma ťahala tiež, ale odnaučila som sa to a dala som tomu psovi slobodu. Jediné, čo som jej zabránila zaťahaním bolo, aby skočila pod auto, pretože asi inak by som ju nedonútila zastaviť. :-)

Každopádne smutné je aj to, ako ľudia berú tých psov. Pes k dieťaťu... a čo ten pes znesie, nie je príliš dobré hľadieť na to takto, však tomu psovi sa tým ubližuje, chjaj... a tiež, deti mnohokrát chcú psa, chvíľu ich to baví a keď ich to prestane baviť, psa odkopnú kdesi na smetisko, to tiež nie je najsprávnejšie.. :/

14 Phoebe003 Phoebe003 | E-mail | 9. července 2013 v 19:00 | Reagovat

Tak já mám doma dvě děti 7 a 5let, kočku a psa a děti se ke zvířatům chovají moc hezky. Když jsme měli bišonka, tak s ním chodili ven a já je vždy sledovala z okna, jak se ke psovi chovají. Musím říct, že jsem je viděla snad jen jednou, že by se k němu zachovali hrubě.(a dostali řádné vysvětlení že takhle opravdu ne) Jinak vždy jen hezky. žádné tahání za vodítko a podobně i doma. Vždy jen slušné zacházení, ale asi je to i tím, že jsem jim vysvětlila, že pejsek je jako jejich další sourozenec a že na něj musíme být hodní. Což spousta rodičů neudělá a prostě jen předpokládá, že chovat se ke psu tak, nebo tak je normální a pes si prostě musí zvyknout. Náš pes ani kočka z dětí strach nemají - naopak, vždy mají radost, když se děti vrátí ze školy a školky a můžou si společně hrát... Ale občas vidím děti od sousedů - mají takového malého teriéra (holčičce může být tak 10-12 let) a pes nemá šanci se ani vyčůrat. Jakmile se zastaví a začne čenichat, slečna cukne s vodítkem a pes musí chtě-nechtě prostě jít. Když jít nechce, tahá ho tak dlouho, dokud to pes nevzdá... :-(  ;-)

15 Novota Novota | Web | 22. srpna 2013 v 12:51 | Reagovat

Pejska k dětem doporučuji, protože se díky nim mohou snadno naučit, jak se starat. Rodiče by na ně ale měli dohlížet.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama