Nezapomínejme na motivaci

18. ledna 2013 v 18:59 | K.M.Valentová |  Co bychom neměli opomíjet

Napadlo mě založit ještě tuto odnož "Jazyka pejsků", jelikož články s názvem "Jak mluvit se psem" se většinou primárně zabývaly věcmi méně častými a měli jaksi osvětlit některé situace, respektive poukázat na to, jak se s Námi pes pokouší komunikovat apod. Nechtěla jsem proto začít přidávat -do zmíněné rubriky- články, které mají trošku odlišný charakter, a také se jaksi týkají běžného života s Naším psím společníkem.


Dnes, po delší odmlce, za kterou se tímto omlouvám, bych chtěla napsat něco o důležitosti motivace v životě psa, a také její nutnosti k tomu, aby byl pes po celou dobu tréninku, učení, cvičení atd... v naprostém klidu, nejlépe aby si tuto činnost užíval.
Jestliže chceme jakkoli zdokonalit chování svého psa, je důležité namitovovat ho tak, aby se snažil pracovat co nejlépe. Poslední dobou se často mluví o tvz. pozitivní motivaci. Problémem je, že někteří lidé přesně nevědí co tento pojem znamená, určitě si představí, kupříkladu kolečko salámu,právě jim určitě žádný pes nepohrdne a udělá pro něj cokoliv, ale to není to správné vysvětlení. Jestliže chceme používat tento pojem, pak bychom měli vědět, že pokud hovoříme o pozitivní motivaci, pak se jedná o to, že je pes po celou dob výcviku naprosto klidný, bez stresu, a především je šťastný, že se může naučit něco nového. Kdykoli se psem cvičíme nový povel, či opakujeme méně známý, popřípadě ten, který si pes nedokáže rychle vybavit, jsme trpěliví a NIKDY netrestáme, když říkám netrestáme, myslím tím jakkoliv, i slovně. Pokud použijeme negativní přístup, nemůžu v žádném případě hovořit o pozitivní motivaci, je třeba uvědomit si, že pes se snaží za každou cenu pochopit co po něm majitel chce, a taktéž se snaží o vzájemnou komunikaci, tudíž já říkám, že chyba není ve psu, nýbrž v jeho majiteli, který mu špatně vykládá povel. Pokud Vás pes nechápe a vy začínáte ztrácet trpělivost, přejděte kupříkladu k povelu sedni, který Váš pes 100% ovládá, popřípadě opakujte ty, jenže mu jdou a pokud nejste schopni koncetrovat se i tak, pak bych doporučovala úplně přestat, z důvodu, že pes dokáže vycítit Vaše duševní rozpoložení a nemyslím si, že by pro něj byl podrážděný majitel, pozitivní motivací.

Není motivace jako motivace
Napadlo Váš již někdy, že i když psa podle svého mínění nejspíše motivujete dostatečně, a on stejně neprojevuje zájem nebo do nácviku daného úkonu nevkládá žádnou radost, že tedy pravděpodobně není správně motivován, necítí se dobře a možná je také stresovaný? Ano i tato varianta je možná, a to právě v případě, že majitel není schopný ovládnout své emoce a v tom lepším případě začne psa jen napomínat, či slovně bombardovat.

Druhou variantou jsou majitelé, kteří psa nutí do různých výkonů a úkonu, jen pro vlastní potěšení, aby pes splnil jejich očekávání, jsou ochotní i trestat, ale to je opravdu velice nesprávné a nelíbí se mi to. Je jasné, že tuto skutenčnost nemusí tušit, jelikož pes je pod nátlakem uposlechne a udělá co chtějí, jenže má to cenu, nutit psa do něčeho z čeho by měl mít radost právě on a ne jeho majitel?

Další o čem bych chtěla napsat pár řádku je právě onen fakt, že lidé hledají v již zmíněné pozitivní motivaci složitost. Hledají složitost v tom, jak ji u psa -řekněme- navodit, přitom v tom není žádná věda. Dle mého úsudku a praxe stačí psa hodně chválit, dělat s ním primitivní úkony, které Nám zajistí jednak silnější pouto a důvěru, dále pak lepší vzájemné pochopení, které je opravdu potřebné k tomu, chceme-li se psem postoupit do vyšší úrovně. Psa chválíme pořád, kdykoli a cokoli cvičíme, mělo by Nám jít o to, aby měl pes radost, hlavně on, potom až my, uvědomme si, že právě takto podporujeme psa v jeho dalším mentálním vývoji, tudíž mu nadávky apod. zcela jednoznačně nepřidají.

Přeji pohodový víkend!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Namikaze Sadako Namikaze Sadako | Web | 26. května 2013 v 12:20 | Reagovat

Aneb Řvaním a bitím se dosáhne jen toho, že ten pes se nás bude bát a v horším případě si s tím spojí ty povely.

2 psych-pejsku psych-pejsku | E-mail | Web | 2. srpna 2013 v 13:45 | Reagovat

[1]:
Ano, přesně tak! :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama