Jak mluvit se psem - díl 48 - Silvestr

31. prosince 2012 v 16:57 | K.M.Valentová |  Jazyk "pejsků"
Další rok Nám sletěl jako voda, spíše mám pocit, že všechno letí čím dál rychleji, a máme tady hlučné přivítání roku 2013. Pro většinu pejsků tyto dny neznamenají pohodové dny, strávané naprosto bezstarostně kdesi v posteli či pelíšku, právě naopak. Už i několik dní předem nedočkaví jedinci vypouštějí hlučné ohňostroje, kde jen to jde a lekaví pejsci pak bezhlavě utíkají, aby se zachránili, před "čímsi."

Ohňostroj
Při vypouštění hlučných rachejtlí, většina psů zažívá obrovský stres, který vzniká v mozku, dále pak se pejsku vyplaví do krve hormony, které stres jakoby podporují a na jehož základě, se pak pes rozhoduje ze dvou možností, které v danou chvíli má, buď to bojovat nebo utéct a zachránit se. Těžko říci, jakou přesnou představu v té chvíli mají, ale kdybych byla pes a slyšela někde nad sebou bouchat "něco", určitě bych proti tomu nechtěla - a ani nevěděla jak - bojovat, a na základě toho vyvozuji, že pes raději volí útěk. Proto bychom si Naše mazlíčky měli důkladně hlídat a popřípadě zabezpečit jejich kotec tak, aby nebylo možné úteci. V případě tohoto druhu stresu, je nutné psa nechlácholit, tento způspob uklidnění působí pouze na Nás, ne na psy, tím, že ho budeme hladit, pusinkovat a tisknout k sobě, utužíme pouze jeho domněnku, že je jeho chování oprávněné, a že se opravdu něco děje. Dle mě je naprosto nesmyslné dávat psům do uší vatu, jenom při vědomí, že pes slyší cca. 12x až 14x lépe, než my, proto mu vata asi nijak nepomůže. Zvuky, které rachejtle vydávají nejsou vše, co pes cítí, otřesy povrchu, při vypouštění nejsou vyjímkou, tudíž i tento faktor řadím, k primárním příčínám stresu. Některé slabší jedince mohou následky těchto oslav poznamenat, strachem a lekáním z každého silnějšího hluku. Proto je důležité vytvořit co nejvhodnější podmínky, aby se přivítání Nového roku, obešlo s co nejmenšími psychickými následky.

Široký sortiment
Na dnešním trhu je k dostání velké spektrum různých přípravků, které mají zaručit co nejmenší stres Vašeho pejska při Silvestru. Jenže stejně bychom si měli dát pozor co nakupujeme, osobně jsem zatím žádné z přípravků nepoužila snažím se vždy vytvoři atmosféru, tak aby byla Čárlí v co nejlepším rozpoložení. A jednou za rok se to nějak dá přežít. Ale zpět k tématu, na trhu najdeme homeopatika dále pak tzv. feromony, které mají navodit příjemnou atmosféru, nejběžnější sedativa a nějaké obojky, kterým tedy moc nevěřím. Vlastně bych nenakupovala nic sama, raději bych zajela k osvědčenému veterináři a popřípadě se přiklonila k homeopatikům nebo k sedativům.

Neopouštějte je
Pro valnou většinu, která psy bere jako členy domácnosti, je těžké nechat ho doma i dvě tři hodiny, volného času. Nejdůležitější čas, kdy bychom opravdu neměli nikam odcházet je právě moment, kdy začnou bujaré oslavy Nového roku. Jestliže psa opustí jeho smečka, zůstane doma po tmě, sám, venku budou blýskat a bouchat rachejtle, to opravdu nepřiadá na jeho psychickém stavu, samozřejmě je asi těžké rozhodovat se mezi přáteli a psem, já jsem ale vždy pro psa a novoroční přípitek si nechám na ráno.

KAŽDOPÁDNĚ PŘEJI CO NEJŠŤASTNĚJŠÍ A BEZSTAROSTNÝ VSTUP DO NOVÉHO ROKU, MNOHO ŠTĚSTÍ A ZDRAVÍ, CO NEJMÉNĚ STAROSTÍ A SMUTKU, JEN SAMOU RADOST! A VAŠÍM MAZLIČKŮM PEVNÉ NERVY! :D
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 taradorizp taradorizp | E-mail | Web | 1. ledna 2013 v 23:58 | Reagovat

Tobě také jen to nej do nového roku! :)

My měli se Stacy premiéru. Prvních 10 minut sice šílela, ale při největších ohňostrojích se dožadovala, aby s náma mohla být na balkoně a hrozně ji to bavilo. :-D

2 Unununium Unununium | E-mail | Web | 4. ledna 2013 v 15:17 | Reagovat

Ahoj, mohu požádat o pomoc? Jedná se o takovou psí nevychovanost - vyjíždí po nohách (spíše tedy takovým indiviuím s kapucí). Zvlaště když je na vodítku. Jak mu mám naznačit, že se to nesmí? Asi to dělá ze strachu (?) - je to ale čím dál horší. Moc děkuju za případnou odpověď.

3 psych-pejsku psych-pejsku | E-mail | Web | 6. ledna 2013 v 12:30 | Reagovat

[1]:
Děkuji! :)
Tak to máte super, že se nebála, my máme přesný opak :(!

[2]:
Ahoj,
užívala bych důrazného škubnutí a také intonací zdůraznila, že opravdu nesmí. I když předpokládám, že tyto úkony byly již odzkoušeny? :-) Pokud by bylo možné, nějak připravit takovou situaci, pak bych doporučovala, aby pejsek získal k těmto lidem důvěru, kupříkladu, aby mu dali nějaký pamlsek, hráli si s ním apod. Jelikož, jak uvádíš, pokud takto činí ze strachu, je potřeba navrátit zpět důvěru v tyto osoby. A nebo naopak zajistit úplnou ignoraci, přičemž mě bohužel nenapadá, zatím jiná možnost, jak mu říci, že se takto chovat nesmí, než tím, že škubneš vodítkem a zdůrazníš, že takové chování je nežádoucí. ;-) ... Měli jsme doma stejný problém v zimě, s čepicemi a šátky, většinou Čárlí vyjížděla na otce, takže, ač to vyznívá směšně, chodili doma s čepicemi a hlavně se šátky, protože ty jí dokázaly pořádně rozčarovat, až zjistila, že to vlastně nic není :).

4 Kate Kate | 6. ledna 2013 v 12:47 | Reagovat

Nesouhlasím s úrivkem posledním s názvem neopouštějte ho.Někde jsem četla,že se máš úplně stejně chovat i když venku pouštěj rachejtle.Pes pak zjistí,že je se něco změnilo.A bude nejistější.Nejhorší co můžete udělat je to,že si k němu sednete a budete ho utěšovat a hladit.Jasně asi byste měli s ním zůstat doma,ale chovat se úplně přirozeně.

5 psych-pejsku psych-pejsku | E-mail | Web | 6. ledna 2013 v 13:03 | Reagovat

[4]:
Souhlasit nemusíte, nikomu své názory nenutím, mimo to tam ani nepíši, že byste měla psa hladit a chlácholit, pokud jste četla jiné články, tak byste věděla, že s tím také nesouhlasím, jelikož když psa hladíte ve stresu, dáváte mu tím najevo, že je jeho chování oprávněné. :-) Já jsem jen napsala, že bychom měli se psem zůstat doma, jelikož pokud ho v takové situaci opustíme, bude to pro něj nadmíru stresující. ;-)

6 Unununium Unununium | 9. ledna 2013 v 15:18 | Reagovat

[3]: Děkuju moc za radu - odzkoužím to a dám vědět kdyžtak. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama