Jak mluvit se psem - díl 44 - Pejskové z množíren

15. listopadu 2012 v 21:06 | K.M.Valentová |  Jazyk "pejsků"
Za poslední roky strávené tady na internetu jsem se dočetla spoustu užitečných i neužitečných informací. Nejčastěji navštěvované stránky však poslední léta začínají více řešit jedno téma, o kterém se dosud moc nediskutovalo veřejně, o to více souhlasím s jeho propagací, a sice se jedná o problémové množírny. Pokud se s tímto pojmem setkáváte poprvé, doporučuji projít tyto stránky; http://www.stop-mnozitelum.cz/

Článek je sepsán především pro to, aby objasnil, jak se chovat k pejskům pocházejícím z tohoto prostředí.

Pes žijící v množírně
Zcela jednoznačně se zde budeme bavit o psychicky nestabilním jedinci, který dál své geny přenáší na své potomky. Feny z tohoto prostředí se rovněž neustále navazují na nově narozená štěňátka, jenž jsou jim neustále odebírána, takže se zkusme zamyslet v jakém citovém rozpoložení bychom byli my ? Zavření v kleci s miskou vody a možná trochu granulí k tomu, a několik štěňat. Pak Nám štěňata odeberou a zůstaneme zase v kleci dokud nepřivedeme další štěňata a tento kolotoč skončí až přestaneme být použitelní.

Zachránění jedinci
Jak jsem již zmínila na začátku článku, větší medializace této problematiky také přináší, větší ohlas veřejnosti, tudíž světlo pravdy spatřují nejen lidé, ale zachránění pejsci se dodatečně - řekněme- socializují a učí novým věcem, stejně tak zjišťují, že existují i lidé s dobrým srdcem. Nutno však podotknout, že se převážně jedná o malá plemena, po kterých je následně velká poptávka, tudíž bych stejně tak apelovala na to, že tito pejsci jsou psychicky nestabilní a potřebují ze začátku jinou péči, než jejich druhové. Proto pokud jste rozhodnutí vzít si pejska z daného prostředí, dobře si promyslete jestli máte odhodlání pomoci mu.

Individualita
Stejně jako lidé i psi jsou různé povahy, tudíž se přesněji odvolávám na to, že každý z pejsků bude jiný, ovšem většinou jde vše dobře a pejsek se po nějakém čase plně přizpůsobí novému životu. Stejně tak se bohužel najdou jedinci zasažení mnohem silněji, u kterých je potřeba být trpělivý. Také bychom si měli uvědomit, že jestliže si takového pejska jednou adpoptujeme, neměli bychom ho vracet zpět do útulku, z důvodu, že na pomoc nemáte čas a podobné výmluvy, hlavně si nic namlouvejme a počítejme s těmi horšími variantami a položte si otázku jestli jste na to opravdu připraveni ? Pokud ano, pak Vám už nic nebrání v pomoci.

První kontakt
Vše by mělo probíhat v naprostém klidu a vyrovnanosti, hlavně z Vaší strany. Jde Nám především o to, abychom získali tolik potřebnou důvěru. Z vlastní iniciativy bych u těchto malých plemen doporučila čapnou nebo si sednout, jelikož budete působit menší dojmem, také bych se vyhýbala nějakému příliš dlouhému očnímu kontaktu bez mrkání, jestliže na pejska mrkneme, v jejich "jazyce" to znamená uklidňující gesto, kdežto přímý oční kontakt je výhružný signál proto se tomuto vyhýbám obloukem, není k zahození odvrátit hlavu úplně a nechat v klidu očichat dlaň, na pohlazení nespěcháme necháme pejska, aby sám přišel, popřípadě nabídneme pamlsek, ukrytý v dlani. Poté potichu promlouváme takovým konejšivým způsobem, ale nepřeháníme to.

Kdo může přínosně pomoci
Co by Vás ještě mohlo napadnou, když se zamyslíte, že je to pes, který má jiný "slovník", je skutečnost, že s další terapií může pomoci další pes, kterého vlastníte, samozřejmě pes stálý a vyrovnaný. Co lepšího je, než poskytnout pejsku druha, který ho může učit a "ukazovat" nové věci.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Byl Váš pes v minulosti, již nějak raněn ?

Ano, lehce, pomohli jsme mu sami 31.3% (15)
Těžce, byla nutná návštěva veterináře 27.1% (13)
Ne, nebyl 31.3% (15)
Srazilo ho auto 10.4% (5)

Komentáře

1 Jana Jana | E-mail | Web | 26. listopadu 2014 v 14:28 | Reagovat

To je moc hezký článek. Kdyby tu chtěl zároveň někdo poradit, co pomáhá na lesklou srst, tak granule pro psy KENNELS https://www.caskrmeni.cz/eshop/psi/granule/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama