Jak mluvit se psem - díl 43 - Co psi způsobili...

4. listopadu 2012 v 18:52 | K.M.Valentová |  Jazyk "pejsků"

Z několika předešlých článků, jsem se již dozvěděli, že pes je stvoření jiné a také mnohem inteligentnější, než si někteří lidé myslí, ovšem v některých dalších věcech se podstatně liší jejich způsob -řekněme- vyrovnávání se s nějakou skutečností, která se stala. Abych svou myšlenku více objasnila, pojďme se podívat na první odstaveček tohoto článku !

Co způsobil pes, to také napraví
Když se zamyslíme nad tím, jak se někteří z Nás snaží vyrovnávat se strachem ,kupříkladu z hadů, nejspíše Nás napadne, že tento jedinec se bude snažit hady poznat více, a později si ho třeba i vzít či pohladit. Stejně tak je popsáno mnoho případů, kdy člověk se strachem z výšek, svou nedůvěřivost překonal právě tak, že se do nějaké té výšky dostal.

Těmito příklady bych chtěla říci to, že pokud bude pes napaden jiným psem, nepomůžete mu odstranit jeho strach tím, že ho začnete stranit od jiných psů či zvířat nebo ho při setkáních s těmito tvory budete konejšit, tímto to ještě zhoršíte. Musíte si uvědomit, že psi mají jinou řeč, tudíž na ně neplatí to stejné co na Nás, když začneme uklidňovat dítě pochopí to, ale jakmile toto chování aplikujete na psa, ten to vezme tak, že je jeho počínání oprávněné, z čehož vyplývá, že ho vlastně podporujeme v tom, aby se takto příště zachoval znova, což není správné.

Tyto komplexy, které způsobili jiná zvířata, alespoň dle mého názoru nelze odstranit jinak, než tím, že pejskovi navrátíme opět alespoň částečnou důvěru ke věci, jenž způsobila jeho strach. Protože psovi prostě nevysvětlíte, že není důvod bát se ostatních, jelikož všichni takoví nejsou, tudíž i když je tento proces zdlouhavý a namáhavý, vždy přináší nějaký výsledek a Vám dobrý pocit, že jste byli ti, kteří napomohli opětovnému navrácení důvěry.

Strach z neživých věcí
Tyto problémy jsou velice časté jedná se počínaje mikrovlnkou až po strach ze dveří. Strach způsobuje nejčastěji nepříjemný zážitek z věku, kdy byl pejsek štěňátkem, a tak se mu tato skutečnost zakotvila v paměti. Dašlím spouštěčem těchto fóbií je třeba naražení hlavou do skla, kdy chtěl pes vyběhnout ven, ale bohužel se přihodilo toto, dále pak srážka autem a mnoho dalšího. Tyto problémy se opět nedají řešit tak, že psovi budete vysvětlovat nebo názorně ukazovat, jak moc je jeho chování zbytečné, právě naopak pes si opět musí k věci vybudovat nějakou důvěru. Kupříkladu u těch dveří, není jiná možnost, než se psa snažit v co nejmenším stresu dvěřmi provést, ovšem tato řešení nejsou na dva či tři dny, někdy i na měsíce a roky.

Další z možností, jak psu pomoci je zapojit ho do vyrovnané smečky psů nebo ho seznámit se psem klidným a vyrovnaným, který mu může s terapií pomoci. Tato metoda se mi velice líbí a také bych jí podle možností upřednostnila :).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jsou Vám články přínosem ?

Ano, chci další :) 68.3% (269)
Ne, nejsou, nebyly a nebudou :D 15.2% (60)
Ale jo jsou :) 16.5% (65)

Komentáře

1 Peťuš ;) Peťuš ;) | Web | 5. listopadu 2012 v 15:38 | Reagovat

Souhlasím :) Moje předešlá fenka dalmatina  se bála aut, jednou ji totiž málem srazilo, od té doby se jim vyhýbala, ale zas panická hrůza to nebyla. Teď mě napadlo, že jsem možná přišla na to proč Dan napadá jiné psy, jednou ho totiž bezdůvodně a vážně pokousal jeden kříženec, možná se domnívá, že mu to musí vrátit.

2 verisia verisia | Web | 7. listopadu 2012 v 17:21 | Reagovat

Pěkný článek :)
Můj pes má strach z plyšových psů :DDD vždycky jak si s ním hraju a mám v ruce plyšáka, tak může vyzkočit z kůže :D nebo ze srsti :DD

3 psych-pejsku psych-pejsku | E-mail | Web | 15. listopadu 2012 v 21:18 | Reagovat

[1]:
To jsem ráda :)... A on to dělá řekněme soustavně nebo to začal dělat až teď ? :) Protože se mi nezdá pravděpodobné, že by to začal oplácet až teď :)...

[2]:
Děkuji Veru ! :)... :D :D Vážne ? :D.. Tak to slyším poprvé :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama