Jak mluvit se psem - díl 35 - Přemýšlení, sebekontrola

15. září 2012 v 20:28 | K.M.Valentová |  Jazyk "pejsků"

Po týdenní pauze tedy přidávám další do série článku "Jak mluvit se psem", poslední měsíc se více soustředím na rozvíjení přemýšlení a také sebekontroly u mého psa. Pemýšlení samozřejmě souvicí s inteliencí pejska a stejně tak s jeho pamětí, vlastně schopností zapamatovat si řešení konkrétního problému. Možná, že se stále vracím k jednomu tématu, ale to téma je pro mě docela důležité, jelikož, jak jsem zjistila, pokud psa stále v něčem více rozvíjím a on je více chápavější, je mnohem kvalitnější i Naše "konverzace."

Schopnost přemýšlet
Pes umí přemýšlet a využívá toho při nejrůznějších "psích hlavolamech", jako například při získání odměny uryté v balónku nebo se stalo, že majitel poslal psa po kšiltovku a a rukavice, jenže pes vzal do pusy rukavice a kšiltovka pořád ležela na zemi, tak to udělal opačně a výsledek byl stejný. Nakonec vzal do tlamy rukavice vložil je do kšiltovky, tu vzal a odnesl to pěkně uložené majiteli.

Nechte psa řešit obtížnější situace
Otázkou je co se dá považovat za těžší sitauci ? To už každý majitel musí odhadnout sám, je to například i překonání překážky v lese, ale ne způsobem, že bude pes zmateně a nervózně pobíhat kolem a bude se snažit co nejrychleji dostat k Nám, v takovém případě by se mohl i poranit. Nejlepší je jít s pejskem na místo známe, kde se cítí bezpečně, tam najít nějakou překážku a pobídnout psa, aby našel cestu, jak jí překonat. Pokud bude úspěšný pejska pochávílme, při tomto cvičení si pes cvičí, již zmiňované schopnosti. Podobné aktivity, lze praktikovat i v zimě. Psa také klidně "provokujeme" posadíme ho, a pokud to není schopný vydržet a musí Nám asistovat, tak to tedy nějak strpíme a uschováme pamlsek, na který dobře reaguje, poté ho zabavíme a odpoutáme jeho pozornost, po nějaké chvíli psa opět přivedeme na místo, ale ne úplně k pamlsku, poté mu vydejte povel např. "hledej lísteček" a sledujte jestli půjde hned nebo ne, je to jednak otázka paměti a přemýšlení, ale také otázka výkonného čenichu vašeho psa.

A jak už bylo řečeno, čím více psa rozvíjete, tím je kvalitnější Vaše konverzace, kdybych to měla k něčemu přirovnat, tak nejspíš ke schopnosti skládat věty, nejdřív jako malí používáme ruce a nějaká ta slova abychom dali najevo, oč Nám jde, později se naučíme skládat věty a ruce používáme nejčastěji jako gestikulační prostředek. Podobně to funguje u psů nejdřív, když si ho přivezeme domů a učíme ho, používáme nejrůznější spektrum gest a pejsek se Nám také nejrůzněšimi způsoby snaží naznačit co chce, když už se známe déle, stačí Nám prakticky pohled.

Sebekontrola
Nejspíš bych začala tím, co vlastně sebekontrola ve světě psů znamená. Jde především o to, aby pes veděl, kdy je jeho vrzušení přerůstající do agrese příliš a včas si to uvědomil, aby se nedožadoval přílišné pozornosti, když to jeho majitel nechce, aby se netlačil první do dveří, aby se dokázal všas uklidit když je příliš rozdováděný a hlavně aby za každé okolnosti poslouchal a respektoval majitele. Paradoxní je, že vetšině psů schopnost kontorolovat se chybí nebo není úplná. Trénujeme jí různými způsoby jako například necháme psa sednou nebo lehnout a položíme před něj či na jeho tlapky granulku nebo kousek salámu, následně přikážeme "nesmíš" a sledujeme reakci psa, správně by se měl ovládat a poslechnout Vás a trpělivě vyčkat povolení k snědku. Dalším příkladným tréninkem může být odložení.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Líbí se Vám tento blog ? :)

Ano, je hezký :) 59% (181)
Ale jo ujde... 20.2% (62)
NE NE NE ! 20.8% (64)

Komentáře

1 sabina sabina | 12. října 2012 v 20:59 | Reagovat

máš moc hezký blog a to co tady píšeš je moc zajímavé

2 psych-pejsku psych-pejsku | E-mail | Web | 13. října 2012 v 11:36 | Reagovat

[1]: Děkuji ! :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama