Jak mluvit se psem - díl 32 - Příprava na něco nového

1. září 2012 v 18:23 | K.M.Valentová |  Jazyk "pejsků"

Tématem pro dnešek je "Příprava na něco nového." Obecně byych řekla, že je to další z hodně diskutovaných témat, protože se stále dookola mluví o tom, jestli je pejsek schopen vycítít nadcházející události či změny v domácnosti, ve které žije. Toto téma jsem nenašla v žádných knihách, které jsem četla, proto je opět založené na mých vlastních "pozorovacích" akcích, takže jako obvykle pokud budete mít jiný názor, budu ráda když se o něj podělíte.

Tímto tématem samozřejmě nemyslím, připravovat pejska pouze na příchod miminka, ale také přestavby místnosti, koupi větších věcí apod. S tím také souvisí schopnost psa radovat se, a naopak být smutný, rozrušený, schopnost přizpůsobovat se, tolerovat a i když se to možná bude zdát zvláštní tak bych zde zařadila i smysl pro estetické vnímaní, později vysvětlím proč.

Umí se radovat z nových věcí ?

Jednoznačně nemohu říci, že se umí radovat sami od sebe, spíše bych řekla, že se tento projev se přenáší z Nás na pejsky. I když nadruhou stranu musím říci, že kdykoliv přinesu něco nového domů (krom oblečení a jídla) postavím to na zem a nechám to chvilku, než se vybalím tam, první kdo u toho stojí vrtí ocasem a prozkoumává co to může být je pes. Nejspíš je to přirozená reakce, ale jak pak vysvětlím, že při rozbalování je pes opravdu štěstím bez sebe a k tomu všemu, když se mu daná věc zamlouvá stráví první dny v její blízkosti. Řekla bych, že se opravdu chová podobně jako děti, které mají novou hračku, ty se také u nové hračky drží z počátku pořád a pak je omrzí. Stojí to za uváženou ?

Umí být smutný, rozčílený ?

Tak toto snad ani nemusím komentovat, všichni moc dobře víme, že ano. Častěji ovšem vídáme rozčilenost, opravdový smutek je méně častý, ale zato je velice zřejmý.

Schopnost přizpůsobit se...

Zcela jednoznačně záleží na jednotlivcích, určitě je to dáno i plemen, ale u jednotlivců se tato vlastnost může projevovat v různé míře. Samozřejmě sami musíme uvážit jestli se takové chování psa hodí či je nežádoucí.

Schopnost esteticky vnímat...

Proč ne ? Nikdo do hlavy pejska nevidí, takže nemůžeme tvrdit, že pes nemá určité estetické cítění. Dokládám to, možná typickým, možná stupidním a možná neobvyklým způsobem. Zkoušela jsem několikrát přestěhovat pelech svého psa na místo, které se mu absolutně nezamlouvalo, výsledek byl, že svůj pelíšek přestěhoval na místo, které vyhovovalo jemu. Zajimavé je, že to nebylo místo nenápadné, ale naopak pelech umístil doprostřed místnoti, odkud měl výhled, jak do síně tak na dekorace v bytě, paradoxem bylo, že se vždy otočil směrem k dekoracím, jakoby relaxoval, ten pohled byste prostě museli vidět.

Vycítím, že se blíží něco velkého

V úvodu jsem zmínila příchod miminka, teď si tento komentář rozvedeme trošku více.
Je zcela logické, že nastávající maminka mění své chování a celá rodina se nyní soustředí na příchod nového člena rodiny. Celá tato atmosféra se také přenáší na pejska, tudíž pak můžeme říci, že pejsek vycítí, příchod někoho nového. Mimo to přestavby v bytě, nakoupení výbavičky to všechno ač se to nezdá, začíná pejskovi vrtat v hlavě. Je také možné, že nastávající maminka "voní" jinak, napadlo mě to ve spojení s fenkami, které v březosti spolu s močí vylučují i informace o svém stavu, tak proč by nyní těhotná žena nezměnila svůj pach, tato informace však není nijak podložená, takže je to pouze má doměnka, tudíž jí prosím neberte nějak převratně :). 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Jsou Vám články přínosem ?

Ano, chci další :) 68.3% (269)
Ne, nejsou, nebyly a nebudou :D 15.2% (60)
Ale jo jsou :) 16.5% (65)

Komentáře

1 Sim15 Sim15 | E-mail | Web | 9. září 2012 v 10:51 | Reagovat

Super  blog se skvělou tématikou!.)

2 psych-pejsku psych-pejsku | E-mail | Web | 9. září 2012 v 11:11 | Reagovat

[1]:
Děkuji ! :)

3 designer shoes with red soles designer shoes with red soles | E-mail | Web | 3. listopadu 2012 v 5:39 | Reagovat

I happen to enter your blog with the help of Google search. To my sheer luck I got what I was searching for. Thanks.
http://www.wireshoes.net/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama