Jak mluvit se psem - díl 33 - Když mezi Nás vstoupí zdravotní komplikace

2. září 2012 v 20:16 | K.M.Valentová |  Jazyk "pejsků"

Zdravotní komplikace jsou bohužel nevylučitelnou součastí života každého tvora na této planetě, o to je pro Nás těžší přihlížet trápení Našeho čtyřnohého přítele nebo někoho z blízkých. S tím, jak se mění pejskův stav je potřeba přizpůsobit se mu nebo změnit prostředí, ve kterém žije, to ovšem není vše, jeho stav také působí na Naší psychiku a je jen na Nás, jak se k celé situaci postavíme, nehledě nato, že pes je na Nás nyní více navázán.

Už je o mě notoricky známo, že se ráda zamýšlím a i dnes to nebylo vyjímkou, říkala jsem si, že když se v knihách uvadí informace "silnější přežije", tak to ani náhodou nesedí na dnešní domestikované psy, ale ve vlčích smečkách je ponechání raněného psa svému osodu, naprosto normální chování, jak to některé publikace uvádí, tudíž mě hned napadlo, i když to do tohoto článku nepatří, že vlastně dnešní pes svým chováním jen zdálky připomíná vlka, ale to je na delší povídání, máme další téma pro článek ! Ani jsem to tady neobjasnila tak, jak to doopravdy myslím, takže zpět k tématu !

Zde poznáme, jak kvalitní je Náš vztah.

V této situaci si můžeme ověřit, jak kvalitní jsme si za tu dobu vybudovali vztah, nejenže je někdy nutné podávat pejsku léky, ale také dělat přebaly a další potřebné úkony k tomu, aby se pes co nejrychleji zotavil. Tady si ověříte, jak moc Vám pes věří a jak moc Vy věříte jemu.

Opět hraje roli důvěra.

Důvěra je prostě nepostradatelná a se psem byste si jí měli vybudovat, jinak to také může skončit tak, že se k postiženému psu neodvážíte ani přiblížit a to je smutné. Kdysi Nám fenku NO srazilo auto, fenka samozřejmě upadla do šoku a v této situaci je možné, že Vás pes nevědomky pokouše, i tak mi to nedalo a za Astinkou jsem ihned vyrazila a věděla jsem co si k ní v danou chvíli mohu dovolit. Nevím čím to bylo, ale mám takový pocit, že každý z Nás dokáže u svého pejska v podobných situacích odhadnout co si k němu může dovolit, a už jen to odhadnutí je známkou toho, že svého psa známe.

Trvalá onemocnění.

Jsou to nejsmutnější co může pejska a jeho pánička potkat, ale ne vždy zde končí kapitola pejskova života. Naopak zde začíná nová, kde je potřeba uplatnit nové aktivity a přizpůsobit pejsku život, tak aby byl pro něj co nejpohodlnější. Pes je na Nás zcela určitě více navázán a v případě slepoty či hluchoty Nám věří, protože jsme jeho náhradní uši či oči.

Eutanazie

Další z často zmiňovaných témat. Sama si nedokáži představit, že bych pejska nechala uspat, jen tak. Na druhou stranu kdyby se opravdu hodně trápil a nebyla by šance na alespoň částečné uzdravení, nejspíš bych zvažovala tuto smutnou možnost, samozřejmě jinak ji zcela zavrhuji a snažím se, aby pes žil co nejdéle a svůj život nestrávil jen na zahradě nebo doma !

Tímto bych článek ukončila, samozřejmě děkuji za inspiraci.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Jsou Vám články přínosem ?

Ano, chci další :) 68.3% (269)
Ne, nejsou, nebyly a nebudou :D 15.2% (60)
Ale jo jsou :) 16.5% (65)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama