Září 2012

Jak mluvit se psem - díl 37 - Můžeme se od psů učit.

30. září 2012 v 17:31 | K.M.Valentová |  Jazyk "pejsků"

Bylo by fajn začít tím, že od pejsků nejen něco získáváme, ale také se od nich můžeme učit, možná bych i podotkla, že ne pouze od nich. V tomto článečku, nebudu popisovat, co jaké chování znamená nebo jak řešit některé problémy, jen mě napadlo, že bych se s Vámi mohla podělit, o to, co mi psi dali nebo, jak si myslím ,že mě změnili. Prakticky, ale mohu říci, že se nejedná pouze o pejsky, ale protože, se jedná o blog - stránku zaměřenou výhradně na pejsky, budu se proto primárně věnovat pouze jim a ostatní mazlíky si necháme ke konci článku.

Nebudu zakrývat, že mě dokáží vytočit narážky typu "Je to jen pes", jelikož člověk, který jednou v životě psa měl, nejen k tomu ,aby mu hlídal dům, ví, jak moudré zvíře to je, i když se někteří "tváří" jako největší paka, vězte, že až příjde ta pravá chvíle ukáží, že jsou velice chytří ba vychytralí.

Tím, jak pozoruji chování psů se -ač to možná bude znít komicky-, mění i mé chování, tím nemyslím, že se měním ve psa, ale nějakým způsobem zjišťuji, že oni jsou podobní Nám, a to například v klasické situaci konfliktu, my se vlastně taky hned nebijeme, tedy většina normálních lidí se konfilkty snaží řešit buď to v klidu nebo zvýšeným hlasem a pokud to tedy nepomůže, tak jeden ustoupí a nebo je ta druhá varianta, kdy se pobijí "na hromadu." No a pak bycho mohli ještě zmínit psychicky labilní jedince, kteří se bijí při každé příležitosti. U psů to funguje podobně, tedy na základě mých průzkumů, kdy jsem byla svědkem, že pes upozorní na nevhodné chování, pak dá lehce najevo svou nespokojenost a nakonec to tedy řeší tou poslední variantou. A stejně tak, vídáme psychicky nevyrovnané psy, kteří řeší vše rvačkou. Ale to je spíše ten negativní pohled, ale opravdu zde vidím nějakou podobnost. K dalším vlastnostem, které se podobají těm Naším je, že psi ve smečce "táhnou" za jeden provaz, dokáží se vzájemně bránit, tady bych to převedla například na schopnost postavit se za kamaráda, samozřejmě tyto pohledy jsou individuální.

Jak mě psi změnili ?
No řekla bych, že po všech stránkách od té psychické, až po tu fyzickou. Začala bych tím, že díky pejskům jsem klidná, i když jako každý občas vybouchnu, ale pokud se jedná o nápravu psa nebo o získání jeho důvěry jsem velice trpělivá a díky těmto "cvičením", jsem tedy schopná déle udržet pozornost a jít si za svým, protože vím, že nakonec k cíli dojdu, tak jako se mi nakonec podaří pohladit plachého psa nebo dosáhnout alespoň nějakého stupně zlepšení. Konflikty se snažím řešit v tichosti dokud to jde, zkouším se na věci dívat více pohledy, nejen jedním :). No a fyzicky uřčitě tím, že s pejskem se snažím chodit co nejvíce na procházky, díky tomu se jsem v lepší kondici a procházky jsou mnohem záživnější :). Taky jsem mnohem veselejší a určitě mě po dopsání tohoto článku napadnou další věci !

Jiná zvířata ?
Do této doby jsem neměla pouze psy, ale také rybičky, osmáka, křečky, morčata a zakrslíka, kterého mám dodnes. Jmenuje se Sára a je jí šest let, jelikož se snažím aby jejich život nebyl jen strávený za "mřížemi", pořídili jsme jí vodítko a brávali ji každou sobotu na procházky. Jednou jsme "zabloudili" k známým, kteří měli krysaříká, potom Nás po několika minutovém přesvědčování obměkčili a my Sárinku položili na zem, ono totiž jejich pes údajně nic nedělá. No samozřejmě se všechno změnilo ve zběsilou honičku, kdy už se mi pomalu do očí lily slzy, že Sáru neuvdím, protože byla tak vystresovaná, že se ztratila a já s mamkou nevěděla kde. Po chvíli jsme se vzdali naděje a šli si sednou. Asi po deseti minutách, se z pod pergoly vybelhala Sára a zamířila si to rovnou ke mně. Nakonec mi drcla do nohy, takže jsem jí mohla zvednout a ošetřit. Zní to neuvěřitelně, ale od toho dne věřím, že i ten malinký králík něco cítí, nedokážu si to jinak vysvětlit, byl to tak zvláštní zážitek, že na něj nezapomenu do konce svých dní.

Jak mluvit se psem - díl 36 - Lidské etapy života strávené se psem

22. září 2012 v 20:06 | K.M.Valentová |  Jazyk "pejsků"

Napadlo Vás už někdy, proč nemá pes potřebu poslouchat malé děti ? Třeba ano a třeba Vás to ani nenapadlo, taky proč by mělo :). Není to moc podstatné téma, byť jsou v něm obsaženy poučné věci, proto má zde taktéž své místo.

Pokud si pořídíte pejska nebo ho již vlastníte, při miminku, mění se chování psa k němu v závisloti na jeho stupni vyspývání. Prakticky to funguje jako ve smečce psů, kde se všichni nejdřív starají o štěňátka, poté je všichni společně vychovávají a nakonec se stanou plnohodnotnými členy smečky. Postup ve psí smečce je tedy jasný, ale jak to funguje v Našém soužití se psy si vyjasníme nyní !

Pes a miminko:
Dítě je pro pejska určitě taková novinka řekněme, ale abych řekla pravdu ještě jsem neslyšela ani neviděla případ, kdy by nějaký pes pokousal vysloveně novorozené dítě, možná se pletu, v tom případě mě omluvte. Z tohoto tedy vyplývá, že pes bere dítě jako dalšího člena smečky, kterého musí bránit a nějakým způsobem podpořit jeho další vývoj. Proto k němu chová nějaký respekt a má zájem na tom, aby se dítěti nic nestalo.

Pes a batole, větší dítě:
V tomto věku dochází často k tragickým nehodám, které má na svědomí nesprávné chování dítěte ke psu nebo špatně vychovaný pes. Když už tedy mluvíme o chování, které souvisí s výchovou je potřeba dodat, že se také pes zkouší nebo aktivně podílí na výchově, a to například nepatrným štípnutím nebo lehkým stisknutím zuby, při špatném či bolestivém chování dítěte. Sami pak musíte posoudit jestli je jeho snaha o výchovu přípustná. Dále pak je potřeba zmínit, že Náš čtyř nohý přítel necítí potřebu poslouchat dítě a ani by mu nemělo dávat povely, z důvodu, že je pořád malé a pes ho nebere jako vůdce. Samozřejmě jsou plemena, které baví poslouchat kohokoli jen když dostanou pamlsek :).

Pes a skoro dospělé dítě:
Ještě bych na začátek podotkla, podle mého názoru je toto ideální věk, pro pořízení psa dítěti, samozřejmě po důkladném zvážení !
A to z následujících důvodů, v tomto věku je již dítě vyspělé natolik, aby dokázalo hrát roli vůdce smečky, aby psa patřičně vychovalo a bylo schopné dávat mu povely. Naopak pes ví, že nyní vyspělé dítě je mu nadřazeno a proto ho musí respektovat. Prosím Vás myslím tím děti 15+ :)

Pes a dospělý člověk:
Tento vztah, již všichni dobře známe. Člověk by měl být psu nadřazený z čehož vyplývá, že Nás pes respektuje. Také jsme parťáci a na pejska bychom neměli zapomínat. Je mezi Námi silné pouto, které se buďto tvoří nebo ho posilujeme :). Každý z Nás si tedy uvědomuje oč mezi Námi jde a tímto bych dneska skončila ! :)

Krásný zbytek večera :)

Jak mluvit se psem - díl 35 - Přemýšlení, sebekontrola

15. září 2012 v 20:28 | K.M.Valentová |  Jazyk "pejsků"

Po týdenní pauze tedy přidávám další do série článku "Jak mluvit se psem", poslední měsíc se více soustředím na rozvíjení přemýšlení a také sebekontroly u mého psa. Pemýšlení samozřejmě souvicí s inteliencí pejska a stejně tak s jeho pamětí, vlastně schopností zapamatovat si řešení konkrétního problému. Možná, že se stále vracím k jednomu tématu, ale to téma je pro mě docela důležité, jelikož, jak jsem zjistila, pokud psa stále v něčem více rozvíjím a on je více chápavější, je mnohem kvalitnější i Naše "konverzace."

Schopnost přemýšlet
Pes umí přemýšlet a využívá toho při nejrůznějších "psích hlavolamech", jako například při získání odměny uryté v balónku nebo se stalo, že majitel poslal psa po kšiltovku a a rukavice, jenže pes vzal do pusy rukavice a kšiltovka pořád ležela na zemi, tak to udělal opačně a výsledek byl stejný. Nakonec vzal do tlamy rukavice vložil je do kšiltovky, tu vzal a odnesl to pěkně uložené majiteli.

Nechte psa řešit obtížnější situace
Otázkou je co se dá považovat za těžší sitauci ? To už každý majitel musí odhadnout sám, je to například i překonání překážky v lese, ale ne způsobem, že bude pes zmateně a nervózně pobíhat kolem a bude se snažit co nejrychleji dostat k Nám, v takovém případě by se mohl i poranit. Nejlepší je jít s pejskem na místo známe, kde se cítí bezpečně, tam najít nějakou překážku a pobídnout psa, aby našel cestu, jak jí překonat. Pokud bude úspěšný pejska pochávílme, při tomto cvičení si pes cvičí, již zmiňované schopnosti. Podobné aktivity, lze praktikovat i v zimě. Psa také klidně "provokujeme" posadíme ho, a pokud to není schopný vydržet a musí Nám asistovat, tak to tedy nějak strpíme a uschováme pamlsek, na který dobře reaguje, poté ho zabavíme a odpoutáme jeho pozornost, po nějaké chvíli psa opět přivedeme na místo, ale ne úplně k pamlsku, poté mu vydejte povel např. "hledej lísteček" a sledujte jestli půjde hned nebo ne, je to jednak otázka paměti a přemýšlení, ale také otázka výkonného čenichu vašeho psa.

A jak už bylo řečeno, čím více psa rozvíjete, tím je kvalitnější Vaše konverzace, kdybych to měla k něčemu přirovnat, tak nejspíš ke schopnosti skládat věty, nejdřív jako malí používáme ruce a nějaká ta slova abychom dali najevo, oč Nám jde, později se naučíme skládat věty a ruce používáme nejčastěji jako gestikulační prostředek. Podobně to funguje u psů nejdřív, když si ho přivezeme domů a učíme ho, používáme nejrůznější spektrum gest a pejsek se Nám také nejrůzněšimi způsoby snaží naznačit co chce, když už se známe déle, stačí Nám prakticky pohled.

Sebekontrola
Nejspíš bych začala tím, co vlastně sebekontrola ve světě psů znamená. Jde především o to, aby pes veděl, kdy je jeho vrzušení přerůstající do agrese příliš a včas si to uvědomil, aby se nedožadoval přílišné pozornosti, když to jeho majitel nechce, aby se netlačil první do dveří, aby se dokázal všas uklidit když je příliš rozdováděný a hlavně aby za každé okolnosti poslouchal a respektoval majitele. Paradoxní je, že vetšině psů schopnost kontorolovat se chybí nebo není úplná. Trénujeme jí různými způsoby jako například necháme psa sednou nebo lehnout a položíme před něj či na jeho tlapky granulku nebo kousek salámu, následně přikážeme "nesmíš" a sledujeme reakci psa, správně by se měl ovládat a poslechnout Vás a trpělivě vyčkat povolení k snědku. Dalším příkladným tréninkem může být odložení.

Jak mluvit se psem - díl 34 - Plavání

9. září 2012 v 12:35 | K.M.Valentová |  Jazyk "pejsků"

Tak sice Nám už slunné dny pomalu končí a návštěvy u vody jsou méně časté, ale plavání je věčné téma. Nejedná se pouze o zálibu ve vodě, ale taktéž o často zmíňovanou otázku zda pes umí plavat, jestli voda na jeho zdraví působí příznivě, jestli mohou psi plavat v zimě a do jaké vody chodit. V tomto článku se tedy mrkneme na totu problematiku !

Umí psi plavat ?
Existují plemena, která byla k práci ve vodě vyšlechtěna a jsou tedy plavci od nepaměti, jako například retrívři, a také plemena, která se vodě vysloveně vyhýbají. Obecně je o psech známo, že jsou plavci a o tom, že by pes plavat neuměl nechceme ani slyšet. Jenže pravda je taková, že opravdu ne všichni psi plavat umí. Tím je myšleno, jakým stylem plavou. Když pustíte do vody retrívra nebo NO plavou hezky a soustředěně naproti tomu takový bišonek tomu to zprvu tak dobře nejde, nejspíš žačne packama zabírat tak, až začne prskat všude okolo sebe a bude se snažit dostat se co nejrychleji na břeh. Jiné je to také samozřejmě u štěňat, ta bývají zprvu nedůvěřivá a poprvé jim to také trošku trvá, než příjdou na ten správny styl.

Učíme psa plavat
Tak za tento nadpis by mě někteří zcela jednoznačně ukamenovali, protože pes přece umí plavat a učit se to nemusí. Já jsem ovšem zastáncem názoru, že pes se té správné technice naučit musí, a netrvá mu to tak dlouho. Pokud se pes vysloveně vody bojí nebo máte plemeno, které vodě nedůvěřuje, je lepší začít někde, kde je hladina vody nízká a pes si tak může postupně zkoušet hloubku. Ideálem je nějaký rybník, ovšem ne znečištěný. Rodiče do bytu nechtěli žádného velkého psa, takže nakonec mám čivavu, ale protože jsem chtěla aby byl můj pes aktivní a jen tak se něčeho nezalekl dělám s ním i věci, které by běžně jiná čivava nedělala přes aportování jablek, po "domací" obranu, že Vám to teď možná připadá k smíchu mě nepřekvapuje, ale já se nedívám na to, jakou pověst jim udělali lidé typu Hilton, ale dívám se na to, co by se dalo zkusit nového a jak posílit Náš vztah. Plavat jsme začali po operaci kloubů, protože Nám doktor řekl, že je to velice příznivé a tak bylo potřeba nabudit v Čárlí důvěru k vodě a ukázat jí, že je to skvělá zábava. Začínali jsme v na okraji rybníka, nejdřív byla potřebná motivace, a tak jsem vytáhla její hračku a nejdřív jsme s ní dováděli na souši, když byla pořdáně soustředěná na hračku tak jsem popošla do vody a už to bylo ! Čivava byla ve vodě po lýtka a pěkně se v ní brodila, samozřejmě ještě neplavala a já ji do toho nenutila. Po pár návštěvách už sama nadšeně běží k vodě a plnou parou do ní vběhně. Netravalo dlouho a naučila se potápět. Hluboko do vody se neodváží jen pokud jsem tam s ní, ale to je většinou jen v řekách, plavání se také zlepšilo ze zběsilého kopání kolem se stalo soustředěné a klidné kopkání ve vodě :D. Nakonec vodu nevyhledává, ale pokud jí vidí, tak neváhá osvěžit si tlapky.

Voda a zdraví
Už výše bylo zmíněno, že Nám sám pan doktor doporučil rehabilitovat ve vodě. Na druhou stranu plavání je také silná fyzická zátěž, takže by se nemělo nijak přehánět a také bychom měli dbát na velikost a fyzické dovedosti Našeho pejska. Voda má příznívé účinky na artritidu, krevní oběh apod. Je to v podstatě jako u lidí.

Do jaké vody psa pustit
Rozhodně do čisté, kde alespoň vidíte částečně na dno. Z důvodu, že by se pejsek mohl poranit o sklo či jiné odpady. Sami dobře víme, jak to dnes se životním prostředím je. Mimo to ve špinavé vodě mohou být různé nebezpečné látky, které ohrozí život Našeho pejska. Také hledíme na důslednou hygeinu po okoupání ve špinavější vodě.

Plavání v zimě
Nevím jestli je to v Naších podmínkách tak běžné, ale rozhodně se o tom také diskutuje, proto patří k tomuto tématu. Pokud je Váš pes tak velký milovník vody, že do ní musí skočit i v zimě, tak ho klidně nechte, ale ne moc dlouho. U psů s hustou srstí se můžete přesvědčit, že po krátké koupeli v zimě, nejsou promočení až na samotnou kůži. Ale i přesto je důležité psa vysušit alespoň ručníkem.

Jak mluvit se psem - díl 33 - Když mezi Nás vstoupí zdravotní komplikace

2. září 2012 v 20:16 | K.M.Valentová |  Jazyk "pejsků"

Zdravotní komplikace jsou bohužel nevylučitelnou součastí života každého tvora na této planetě, o to je pro Nás těžší přihlížet trápení Našeho čtyřnohého přítele nebo někoho z blízkých. S tím, jak se mění pejskův stav je potřeba přizpůsobit se mu nebo změnit prostředí, ve kterém žije, to ovšem není vše, jeho stav také působí na Naší psychiku a je jen na Nás, jak se k celé situaci postavíme, nehledě nato, že pes je na Nás nyní více navázán.

Už je o mě notoricky známo, že se ráda zamýšlím a i dnes to nebylo vyjímkou, říkala jsem si, že když se v knihách uvadí informace "silnější přežije", tak to ani náhodou nesedí na dnešní domestikované psy, ale ve vlčích smečkách je ponechání raněného psa svému osodu, naprosto normální chování, jak to některé publikace uvádí, tudíž mě hned napadlo, i když to do tohoto článku nepatří, že vlastně dnešní pes svým chováním jen zdálky připomíná vlka, ale to je na delší povídání, máme další téma pro článek ! Ani jsem to tady neobjasnila tak, jak to doopravdy myslím, takže zpět k tématu !

Zde poznáme, jak kvalitní je Náš vztah.

V této situaci si můžeme ověřit, jak kvalitní jsme si za tu dobu vybudovali vztah, nejenže je někdy nutné podávat pejsku léky, ale také dělat přebaly a další potřebné úkony k tomu, aby se pes co nejrychleji zotavil. Tady si ověříte, jak moc Vám pes věří a jak moc Vy věříte jemu.

Opět hraje roli důvěra.

Důvěra je prostě nepostradatelná a se psem byste si jí měli vybudovat, jinak to také může skončit tak, že se k postiženému psu neodvážíte ani přiblížit a to je smutné. Kdysi Nám fenku NO srazilo auto, fenka samozřejmě upadla do šoku a v této situaci je možné, že Vás pes nevědomky pokouše, i tak mi to nedalo a za Astinkou jsem ihned vyrazila a věděla jsem co si k ní v danou chvíli mohu dovolit. Nevím čím to bylo, ale mám takový pocit, že každý z Nás dokáže u svého pejska v podobných situacích odhadnout co si k němu může dovolit, a už jen to odhadnutí je známkou toho, že svého psa známe.

Trvalá onemocnění.

Jsou to nejsmutnější co může pejska a jeho pánička potkat, ale ne vždy zde končí kapitola pejskova života. Naopak zde začíná nová, kde je potřeba uplatnit nové aktivity a přizpůsobit pejsku život, tak aby byl pro něj co nejpohodlnější. Pes je na Nás zcela určitě více navázán a v případě slepoty či hluchoty Nám věří, protože jsme jeho náhradní uši či oči.

Eutanazie

Další z často zmiňovaných témat. Sama si nedokáži představit, že bych pejska nechala uspat, jen tak. Na druhou stranu kdyby se opravdu hodně trápil a nebyla by šance na alespoň částečné uzdravení, nejspíš bych zvažovala tuto smutnou možnost, samozřejmě jinak ji zcela zavrhuji a snažím se, aby pes žil co nejdéle a svůj život nestrávil jen na zahradě nebo doma !

Tímto bych článek ukončila, samozřejmě děkuji za inspiraci.

Jak mluvit se psem - díl 32 - Příprava na něco nového

1. září 2012 v 18:23 | K.M.Valentová |  Jazyk "pejsků"

Tématem pro dnešek je "Příprava na něco nového." Obecně byych řekla, že je to další z hodně diskutovaných témat, protože se stále dookola mluví o tom, jestli je pejsek schopen vycítít nadcházející události či změny v domácnosti, ve které žije. Toto téma jsem nenašla v žádných knihách, které jsem četla, proto je opět založené na mých vlastních "pozorovacích" akcích, takže jako obvykle pokud budete mít jiný názor, budu ráda když se o něj podělíte.

Tímto tématem samozřejmě nemyslím, připravovat pejska pouze na příchod miminka, ale také přestavby místnosti, koupi větších věcí apod. S tím také souvisí schopnost psa radovat se, a naopak být smutný, rozrušený, schopnost přizpůsobovat se, tolerovat a i když se to možná bude zdát zvláštní tak bych zde zařadila i smysl pro estetické vnímaní, později vysvětlím proč.

Umí se radovat z nových věcí ?

Jednoznačně nemohu říci, že se umí radovat sami od sebe, spíše bych řekla, že se tento projev se přenáší z Nás na pejsky. I když nadruhou stranu musím říci, že kdykoliv přinesu něco nového domů (krom oblečení a jídla) postavím to na zem a nechám to chvilku, než se vybalím tam, první kdo u toho stojí vrtí ocasem a prozkoumává co to může být je pes. Nejspíš je to přirozená reakce, ale jak pak vysvětlím, že při rozbalování je pes opravdu štěstím bez sebe a k tomu všemu, když se mu daná věc zamlouvá stráví první dny v její blízkosti. Řekla bych, že se opravdu chová podobně jako děti, které mají novou hračku, ty se také u nové hračky drží z počátku pořád a pak je omrzí. Stojí to za uváženou ?

Umí být smutný, rozčílený ?

Tak toto snad ani nemusím komentovat, všichni moc dobře víme, že ano. Častěji ovšem vídáme rozčilenost, opravdový smutek je méně častý, ale zato je velice zřejmý.

Schopnost přizpůsobit se...

Zcela jednoznačně záleží na jednotlivcích, určitě je to dáno i plemen, ale u jednotlivců se tato vlastnost může projevovat v různé míře. Samozřejmě sami musíme uvážit jestli se takové chování psa hodí či je nežádoucí.

Schopnost esteticky vnímat...

Proč ne ? Nikdo do hlavy pejska nevidí, takže nemůžeme tvrdit, že pes nemá určité estetické cítění. Dokládám to, možná typickým, možná stupidním a možná neobvyklým způsobem. Zkoušela jsem několikrát přestěhovat pelech svého psa na místo, které se mu absolutně nezamlouvalo, výsledek byl, že svůj pelíšek přestěhoval na místo, které vyhovovalo jemu. Zajimavé je, že to nebylo místo nenápadné, ale naopak pelech umístil doprostřed místnoti, odkud měl výhled, jak do síně tak na dekorace v bytě, paradoxem bylo, že se vždy otočil směrem k dekoracím, jakoby relaxoval, ten pohled byste prostě museli vidět.

Vycítím, že se blíží něco velkého

V úvodu jsem zmínila příchod miminka, teď si tento komentář rozvedeme trošku více.
Je zcela logické, že nastávající maminka mění své chování a celá rodina se nyní soustředí na příchod nového člena rodiny. Celá tato atmosféra se také přenáší na pejska, tudíž pak můžeme říci, že pejsek vycítí, příchod někoho nového. Mimo to přestavby v bytě, nakoupení výbavičky to všechno ač se to nezdá, začíná pejskovi vrtat v hlavě. Je také možné, že nastávající maminka "voní" jinak, napadlo mě to ve spojení s fenkami, které v březosti spolu s močí vylučují i informace o svém stavu, tak proč by nyní těhotná žena nezměnila svůj pach, tato informace však není nijak podložená, takže je to pouze má doměnka, tudíž jí prosím neberte nějak převratně :).