Nezodpovědný majitel aneb venčení na balkóně místo procházky

14. srpna 2012 v 13:42 | K.M.Valentová |  Zranění a první pomoc

Nejdřív bych chtěla objasnit proč jsem tuto novou rubriku otevřela. Určitě jsme se všichni setkali nebo alespoň pomysleli nato, co bychom dělali kdyby si Náš čtyřnohý přítel nějak ublížil, či ho srazilo auto atd... A protože si myslím, že už jsem pár menších úrazů zažila, a tak jsem se k tomu musela nějak postavit a získat potřebné informace, proto chci otevřít tuto rubriku, kde samozřejmě nebudou chybět i jiná zranění, než ty co jsem sama viděla. U článků z mých vlastní zkušeností bude stát na začátku *. Pokud tomu tak nebude, vědomosti jsem pobrala a články zpracovala pomocí knih, jejíchž autoři jsou veterináři. Samozřejmě jako ve většině článku i tady se nevyhnu kritice, protože mě některé věci opravdu dokažou dopálit, a nejen mě možná i Vás.

První článek se bude týkat venčení, protože je to každodenní potřeba pejska, kterou je potřeba neodbývat. Možná, že Vás zatím nenepadá co může mít venčení společného s úrazy a ještě k tomu s balkónem. Tak tedy já říkám, že může mít společného hodně, zejména tehdy, když je pes pořízen dětem, které ze začátku aktivně venčí pejska venku, ale po čase a zvláště v zimě se jim nezamlouvá vstávat a tak, to vyřeší s rodiči jednoduše a psa strčí na balkón. Jelikož pes si jen nerad znečišťuje prostředí ve kterém žije a balkón patří k němu, proto je frustrovaný a drží to dokud to jde, nakonec však povolí a loužičku udělat musí. Pak ho rodina opět vpustí do bytu, kde je pes celý nesvůj z toho, že venčit se chodí ven, ale najednou může znečistit balkón. V těch lepších případech si pejsek přivykne, v těch horších mu to trvá déle a není schopný smířit se stím, že už nebude chodit ven, proto hledá nějakou únikovou skulinku, jak se dostat ven, popřípadě uvidí dole něco co ho rozruší, což podnítí ještě víc touhu dostat se ven.

Tak se nakonec nešťastný pejsek dostane pádem dolů na zem. V těch lepších případech se mu nic nestane, ale v těch horších je polámaný a trpí.

Co v takovém případě dělat ?

Pejsek bude s největší pravděpodobností v šoku, takže bychom k němu měli pomalu příjt a než na něj sáhneme, měli bychom na něj promluvit, jelikož pes v šoku Nás může i kousnout, proto mu svou přítomnost oznámíme nejdřív hlasově. Velice důležité je zachovat alespoň na pohled klid, z důvodu, že nervozit a hysterie nikomu nepomůže a tím spíš se přenese na postiženého psa. Dalším klíčovým bodem by mělo být prohlednutí si polohy psa popřípadně zranění. Také zachování tepla je klíčové, proto se doporučuje pejska přikrýt. Dalším krokem by mělo být zajistit psu včasnou a rychlou dopravu na veterinu, ovšem psa bychom neměli nést v ruce, ale v nějaké krabici nebo v nečem s tvrdou podložkou, z důvodu, že zlomeniny zvláště na konci kosti jsou velice bolestivé. Nakonec, alespoň podle mého bychom i na pohled "nepoškozeného" pejska odvézt měli, pro mne je jistota jistotou, a raději nechám 150,- za prohlídku, než pak mnohem více za zanebdání péče o pejska.

V konečném důsledku bych chtěla opět říci, že venčit psa na balkóně je opravdu nespravedlivé, pes by měl mít pohyb ať už se jedná o čivavu nebo vlkodava. Tím více zase naražíme na unáhlené splnění přání rodičů dětem...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Byl Váš pes v minulosti, již nějak raněn ?

Ano, lehce, pomohli jsme mu sami 31.3% (15)
Těžce, byla nutná návštěva veterináře 27.1% (13)
Ne, nebyl 31.3% (15)
Srazilo ho auto 10.4% (5)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama