Jak mluvit se psem - díl 30 - Kde jsem nejvíc sebevědomý

25. srpna 2012 v 13:10 | K.M.Valentová |  Jazyk "pejsků"

Položila jsem celkem jednoduchou otázku s velice nápadnou odpovědí, a to že především na místech, která jsou jejich územím. Ale "kupovdivu" jsem také zjistila, že to nejsou pouze teritoria.

Svého malého psa chodím venčit do sadu, kde mimo to stojí zahrada, kde má sousedka svého ovčáka. Sad není ohraničený plotem pouze stromy, které ho lemují zevnitř i okolo. Zajimavostí je, že viditelně ohraničený není pro Nás. Asi před třemi dny jsem z okna uviděla, že kolem teritoria mého psa se pohybuje jiný pes, který "předělává" její značky na své. Než jsem však stačila vylézt někam zmizel, má aktivní fenka samozřejmě šla jako každý den překontrolovat své pachové stopy, jestli náhodou nevyprchali. Opravdu mi bylo strašně do smíchu, když jsem viděla její - opravdu - výraz ve tváři, když si přičuchla k jinému pachu, její ocas jindy nošený hrdě stočený u hřbetu se mírně pozměnil do polohy nejistoty. Najednou se vytratila ta míra přemíra sebevědomí a změnila se na sběsilé přeznačkování svým pachem, které doplnila zuřivým rozhrabaváním půdy kolem sebe. Když svých šest značek obnovila, rozhlídla se a zase byla ten sebevědomý pes, stojící hrdě na svém území velikosti školní tělocvičny. Pes sousedky má samozřejmě také své území, které však má fenka nechává ladem, nejspíš z důvodu toho, že pan ovčák si ho ještě ohradil nějakým plotem !

Takže jak to vlastně je ?
Úplně jako král se pes cítí na své zahradě, či doma, prostě tam, kde bydlí. Také proto bývá nesvůj, když ho přivedeme do teritoria jiného psa, který je mu úplně neznámý.
Z mého pozorování bych pak řekla, že i na místech, kde často chodí. Někdy opakujeme i dva krát do týdne procházky na stejná místa, pes samozřejmě na procházkách značkuje, tím zanechává svůj pach a vlastně informace o sobě, také si tato místa ukládá do paměti a případné vzpomínky na ně také.

Narušení území
Vzniká ve chvíli, kdy do teritoria vnikne nežádoucí osoba či zvíře, tím spíše pes, kter začne značky "předělávat" na své. Pak nemusíme nutně vidět panickou reakci, spíše takovou překvapenou až nesvou. S tím, že pes bude nejspíš zkoumat okolí, jestli je jeho sok pryč či ne, a pak začne své značky obnovovat.

Podobné chování u vlků
Toto chování je také dosti typické pro vlky, alfa samec také zanechává své pachové značky,s tím ,že vytyčuje hranice svého uzemí. Ostatní smečky, či jiní zbloudilci se tak navzájem respektují. Dokonce jsem četla, že manželům delší dobu vykopávali potulní pejsci květiny kolem domu, a tak manžel paní rozprašovačem postříkal květiny svou vlastní močí, pravidelně to prováděl každý týden, údajně to pomohlo.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 hunter green wedding dresses hunter green wedding dresses | E-mail | Web | 3. listopadu 2012 v 3:03 | Reagovat

Q. Did you hear about what happened at the Laundromat last night?
http://www.queweddingdresses.com/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama