Jak mluvit se psem - díl 27- Nevychovávejte psa podle knížky

13. srpna 2012 v 13:11 | K.M.Valentová |  Jazyk "pejsků"

Sama nevím jaké s tímto máte zkušenosti, i když také hodně čtu a také jsem si hodně četla knihy o výchově, nikdy jsem podle knih nevychovávala. Nakonec to nebude kniha, kdo Vám pomůže až to bude potřeba, ale budete to Vy. Asi Vás napadne otázka proč byste podle knih neměli vychovávat, tak se Vám to tedy pokusím objasnit !

Knihy jako rádci a inspirace

Rozhodně uznávám přečíst si pár příruček a dozvědět se užitečné věci a rady, protože někdy skutečně naleznete zajímavé rady, jak pejska povzbudit apod. Při menších úrazech můžete nalézt vhodnou radu, jak se o psa starat, ale u těchto knížek si raději vždy ověřuji autora, i když tím možná některým křivdím, ale pro mě je zdraví mého psa na prvním místě. Samozřejmě také čtu knihy týkající se psychologie, ale sama posuzuju rozumné výroky, takže nakonec vždy vsázím na vlastní rozum.

Výcvik prostřednictvím knih

Myslím tím celkový výcvik nejen povely. Podle mého názoru je naprostá hloupost vychovávat psa, podle knihy, je to asi jako byste takto vychovávali dítě, můžeme se pouze domnívat co by z něj vyrostlo. Jediná věc, kterou jsem skrz knihy aplikovala bylo učení povelů sedni, lehni, ke mně, zůstaň. Víc nic... Každý z Nás, který vychoval psa, má určitě svůj způsob výchovy a tím jsme také orginální. Mimo to každá kniha také uvádí jiné postupové metody, kde nemusí chybět fyzické tresty za neuposlechnutí. Tím se dostávám k tomu, že v knihách se Nám ne všechny metody musí zamlouvat, ale stetkala jsem se již s výtisky, které to uměli krásně obkecat, že by tomu málem člověk uvěřil.

Tudíž můj názor zní, že kniha je dobrý rádce a pomocník, ale pouze do té míry, kdy Nás k něčemu inspiruje a "nakopne."

Taktéž je to s některými pořady, díky kterým se rady "špičkových cvičitelů" dostanou mezi masu lidí a, co si budeme povídat, když už televize uvede takový pořad má většinou vysokou sledovanost a některé rady, jak uklidnit pejska nebo co používat při tahání na vodítku se tak rychle rozšíří a některé osobnosti pod vidinou rychlé nápravy zbrkle opatří potřebné. Pak říkám: "chudák pes."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 morculinka morculinka | Web | 13. srpna 2012 v 15:05 | Reagovat

víš toho dost o pejscích. Chceš vědět i něco o chovu morčat a křečků? chystáš se si nějaké pořídit? náš blog je pro tebe ten pravý! stačí kliknout na WEB!

2 taradorizp taradorizp | E-mail | Web | 23. listopadu 2012 v 16:47 | Reagovat

Je fakt, že knížku o výchově jsem nepřečetla zatím ani jednu. Plánuju si koupit jednu o OB, kterou napsala chovatelka otce našeho psa.

Ve výcviku více méně improvizuji. Hledám způsoby, které mě i psa budou bavit. Inspiraci čerpám z YT a pak si vše poupravím k obrazu svému. Zatím, musím zaťukat, nám jde vše bez problému. :)

3 psych-pejsku psych-pejsku | E-mail | Web | 27. listopadu 2012 v 17:36 | Reagovat

[2]:
Tak to má být, já mám také své metody, nejlepší je učit podle sebe, protože pak člověk taky ví, kde udělal chybu, kdežto u knih popisují pouze učení nějakého povelu, ale případné problémy neřeší :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama