Jak mluvit se psem - díl 25 - Staří a demence

5. srpna 2012 v 11:13 | K.M.Valentová |  Jazyk "pejsků"

Tak jako v životě každého živočicha, tak i u pejsků nastane postupem času období stáří. Je to ovšem individuální, jak u jednotlivých plemen, tak u jednotlivců jako takových. Například u Irského vlkodava se můžeme dočíst, že se nedožije více, než sedmi let, zatímco psi malí, jako bišonek... se mohou dožít až kolem patnácti a více, jelikož proces stránutí na nich začínáme pozorovat až kolem osmi let jejich života, někdy i později. Samozřejmě, jak jsem již psala u všech pejsků je to individuální, ale nevyhnutelné.

Mezi typické známky nastávajícího stáří patří nejčastěji záněty kloubů, které je potřeba léčit, jelikož jsou velice bolestivé, hluchota, slepota, s čímž souvisí možné problémy nerozeznání vlastního pána nebo blízkých lidí, také pozorujeme, že pes, který byl před tím čilý a po linoleu chodil a běhal bez problému má nyní problém s větší klouzavostí, není schopný vyskočit na 40cm vysokou sedačku nebo raději většinu dne prospí a povely mu nic moc neříkají. Spousta lidí si myslí, že je takový pes, již na odpis, ale to je chyba, každý z Nás stárne, ale přesto máme přátelé a nikdo Nás neodepisuje, vím, že někteří nemají rádi, když přirovnávám člověka a psa, ale často takové přirovnání pomáhá pochopit, jak se dá pes dále udržet aktivní, ale způsobem, který by mu vyhovoval. Podobně jako člověka trpícícho artrózou nebudeme nutit chodit na tenic, tak ani pejska se stejným onemocněním nemůžeme vystavovat nadměrné zátěží kloubů.

Co dělat když pes začne projevovat první známky stáří ?

Typická otázka, ale není potřeba vyšilovat, jen psa sledovat jestli začíná mít velké problémy, pak je samozřejmě řešit a nutností pak bude přizpůsobit domov k tomu, aby se mohl dál volně pohybovat a připadat si pořád "čilý." S nastupujícím věkem bych osobně doporučovala procvičovat pamět, pomocí povelů, protože jako u lidí i u psů se může projevit alzheimerova choroba.

Co je důležité pro slepnoucího psa ?

Naše ovčačka oslepla v posledním půl roce života a pro mě bylo tryznící dívat se na ní, prarodiče ji měli na baráku, takže pohyb po zahradě byl stížený a začala vrážet skoro do všeho. Bohužel se odstranili věci, které se odstranit daly. Trvalo nejmíň měsíc, než si zahradu zase "zmapovala." Největším pomocníkem Nám venku bylo vodítko, opravdu bylo nepostradatelné, díky němu věděla, kdy má jít, byla si jistá v krocích, protože věděla, že ji vedu, takže bych určitě doporučila používat co nejvíc vodítko. Pak přišla další rána a Astince zjistili nádor na mozku, bohužel již měla, nevím, ale asi závratě a sotva stála na nohou, pak už bylo vše rychlé...

Co je důležité pro hluchnoucího psa ?

S tím jsem se setkala jen okrajově, protože hluchota nebyla tak v rozsáhlem stádiu, ale vím, že jsme velice využívali "ruční" povely, jako u slepnoucího psa, to jsem zapomněla výše uvést, je dobré používat povely výslovné, tak u hluchého psa se mi osvědčilo ukazovat, proto při výcviku štěnětě komponujte ukazování s příkazem. Později se to určitě osvědčí a vrátí.

Hluchý a slepý pes ?

Tady mám prozatím jen jednu radu, kteoru mohu poskytnou a to, že při příchodu necháme pejskovi nejdřív očichat ruku, aby věděl, kdo přišel. A jak pes bude vědět, že jste přišli ? Psi jsou citlivý na otřesy, to také vysvětluje, proč jsou uvádění jako "předzvěstci" zemětřesení, obecně vzato je pravda, že menší pejsci jsou více citlivější. Každopádně to už je již odbočení od tématu.

Krmení starého psa ?

Mám zato, že jsem tady všichni milovníci psů, a proto se o svého psa staráme s největší péči a řádně, proto dohližíme na krmivo, kterým krmíme. Při známkách stáří bychom měli najít krmivo s vyšším obsahem antioxidantů, přičemž je dokázán jejich účinek. Při výzkumu bylo potvrzeno, že staří psi, kterým bylo podáváno krmivo s vyšším obsahem antioxidantů se i v tomto věku naučili nové věci, byly aktivnější, méně zapomínali a také byli méně náchylnější k onemocněním. Samozřejmě není nutností kupovat psu granule s těmito látkami, ale čas od času mu například zalít granule vývarem z čerstvé zeleniny. Pokud má Váš pes ráda zeleninu jako takovou je vhodné podat mu například kousek brokolice nebo rajčata, meruňky, mrkev, jahody, kiwi také citrusy, které nejsou u psů oblíbené, ale obsahují vysoký podíl vitamínu C.

Vhodné aktivity ?

Z mého pohledu by to bylo procvičování povelů, určitě bych zachovala i při artróze, alespoň patnácti minutovou procházku, masáže. Hledání předmětů, které není náročné.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jsou Vám články přínosem ?

Ano, chci další :) 68.3% (269)
Ne, nejsou, nebyly a nebudou :D 15.2% (60)
Ale jo jsou :) 16.5% (65)

Komentáře

1 replicawatches replicawatches | E-mail | Web | 1. listopadu 2012 v 18:35 | Reagovat

You make a lot of fine arguments with this blog post however it is tricky in my opinion to focus on the content because of the broken page design!.
http://www.theirwatches.com/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama