Smysly psů - díl 1- Barevné spektrum v životě psa

9. července 2012 v 16:57 | K.M.Valentová |  Smysly psů
**************************************************************************************************************************************
Začneme novou rubriku a dalším psaným "seriálem" o smyslech Naších pejsků. Netuším proč mě to nenapadlo již dříve, ale je to poměrně zajímavé téma a tak se s Vámi chci podělit o získané vědomosti, věřím, že i Vás zajímá co všechno Váš mazlíček cítí, jaké barvy vidí, co všechno může slyšet apod. Každopadně některé informace jsou málo ověřené, takže před nimi bude stát slovo "předpokládá se." Doufám, že Nám bude článečků přibývat, tím, jak budu zpracovávat novější a novější poznatky ! Tak pojďme se nyní společně zaměřit na téma tohoto článku.
**************************************************************************************************************************************

Nezačínám postupně od toho, který smysl je pro psa nejdůležitější, začínám od toho, na co jsem se sama sebe velmi často ptala, když mi babička tvrdila, že pes je barvoslepý a to je tedy to, jakou "duhu" pes vidí, jaké barvy jsou pro něj nejatraktivnější a naopak o jaké zájem nemá. Také si myslím, že by bylo zbytečné rozepisovat nějaké složité vědecké poznatky, když většině z Nás by to nic neřeklo, a tak se pokusím sepsat článeček, tak aby byl co nejsrozumitelnější.

Pes nemá v oku tolik čípků jako lidé, jednoduše mu množství chybí, proto mu není dopřáno rozlišovat tolik barev. Čípky také ovlivňují ostrost vidění. Každý z čípků vnímá určitou vlnovou délku světla. My lidé, máme tři typy čípků a to;
čípky vnímající modrou barvu, která má nejkratší vlnovou délku
čípky vnímající zelenou barvu, která má středně dlouhou vlnovou délku
čípky vnímající oranžovou barvu, jenž má nejdelší vlnovou délku
Pokud jedny z čípků chybí označuje se člověk za barvoslepého. Všechny tyto typy čípků Nám umožňují vidět pestrou škálu barevné palety.
Naši pejsci mají jen dva typy čípků, přičemž se jeden shoduje s Naším vnímající modrou a druhý se velice podobá čípku vnímající barvu žlutou ( rozmezí barvy zelené až oranžové ). Takže pravděpodobně psi vidí červenou, jako velice tmavou barvu.
Jay Neitz prováděl škálu výzkumů zabývající se právě touto problematikou, psi byli speciálně vycvičeni a testování. Došel k závěru, že pes může vidět; tmavomodrou, světlezelenou, šedou, světle žlutou, tmavě žlutou, odstíny hnědé a tmavě šedou. Zelenou, žlutou a oranžovou považují za žlutou a fialovou a modrou za modrou.

Také bychom měli zvážit výběr hraček pro psa, protože jsem také toho názoru, že výrobci se spíše zaměřují na to, aby se hračky líbily majitelům. Pro venkovní použití a aport vybíráme hračky s velkými bílými a modrými plochami. Pomůcky pro frisbee by měly být zbarveny do oranžova nebo žluta, aby nesplývaly s oblohou.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Líbí se Vám tento blog ? :)

Ano, je hezký :) 59% (181)
Ale jo ujde... 20.2% (62)
NE NE NE ! 20.8% (64)

Komentáře

1 lace wedding gowns lace wedding gowns | E-mail | Web | 3. listopadu 2012 v 3:07 | Reagovat

Q. Why did the boy tiptoe past the medicine cabinet?
http://www.cardresses.com/bridal-gowns.html

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama