Pohled na psy v některých náboženstvích

20. července 2012 v 18:18 | K.M.Valentová |  Jazyk "pejsků"

Jelikož existují i věřící lidé, které by mohlo zajímat, jak se ke psům staví církve, napadlo mne sepsat tento článek, samozřejmě i pro ateisty by toto téma mohlo být poněkud zajímavé. Bohužel jsem hledala pečlivě a nenašla toho až tak moc, nadruhou stranu si však myslím, že to k sepsání rozumného článku stačí. Tak se na to pojďme podívat !

Katolická církev

* Začnu touto církví nejen proto, že jsem sama katoličkou, ale také z důvodu, že katolická víra je zde poměrně rozšířená. Nadruhou stranu musím říci, že se v tomto názoru s církví opět neshodnu, jelikož se dívá na psy jako- řekla bych -na nějaká špinavá zvířata. Ale jednoznačně to říci nemohu, v některých "pasážích" Bible se dočítáme, že psi byli věrnými společníky, také bývají vyobrazení s Tobiášem jeho synem a archandělem Rafaelem, takže to tak jendoznačné není. Docela mě zarazilo, že tomuto rozhodnutí možná předcházelo pohanské náboženství, kde byli nalezeni psi pohřbení společně s "paničky", a možná právě proto si katolická církev řekla, že tento "zvyk" je pohanský a právě proto je pes nečisté zvíře. Z toho pak také vyplývá zákaz vstupu pejsků na hřbitov, možná že Nám racionálními názory napovídali, že je to z hygienických důvodů, ale jak se přesvědčíme, že tomu tak je ?! Když je pes nečisté zvíře a vstoupil by na čistou půdu katolickou, "nepošpinil" by ji ? Každopádně to není vše, jak možná víme, zmiňovaná církev je také toho názoru, že pouze lidé mají duši, ne zvířata, protože zvěř obecně je podle nich vlastně biologický robot jednající na základě instiktů, neschopný kontaktů s Bohem, beze smyslu pro krásu atd... Nabízí se mi spousty otázek, ale ta nejzákladnější je proč by měl mít pes cit pro krásu ( myšleno architektura...), myslím si, že je to pouze výmysl lidí ti se chtěli cítit příjemně v nějakém prostředí proto ho přizpůbosili do podoby, která jim vyhovovala. Pes si ve volné přírodě přeci také vybírá místo pro spaní, které je mu příjemné neulehá na ostré kmeny nebo do studené vody. Ale to jsem trošku odběhla od toho k čemu jsem se chtěla dostat, původně jsem se chtěla dostat k tomu, že kdyby si jmenovaná církev připustila, že zvířata mají duší, znamenalo by přiznat tento "dar" i slimákům, komárům, kobylkám... a toto se jim už určitě nezamlouvá, jen při té představě, že Vás tam někde nahoře v Ráji obtěžuje hmyz. Asi se přikláním k této verzi, která je možná dalším důvodem neuznání, ale nakonec musím říci, že i když jsem věřící, tak některé názory mám své a nenechám se "obalamuntit" takovými jako je tento.

Islámská víra

Troufla bych si říci, že dalším velkým náboženstvím je právě islám, spadající pod Aláha. Podobně jako v katolické víře je pes v tomto náboženství považován za zvíře nečisté a je to také důvod, proč v životě muslimů psa moc nevídáme, kupříkladu v průběhu ramadánu je mnoho zdravých psů zabito. Narozdíl od křesťanství, které je proti jakémukoli vybíjení psů i jiných zvířat, právě v muslimském náboženství se objevují časté výzvy k jejich likvidování. Ovšem abychom se na muslimy nedívali pořád tak tmavě, váže se ke psům také pár jiných příběhů. Kupříkladu o tom, jak se šla protitutka napít a jakmile se napila uviděla, žíznivého psa, inu řekla si, že bude stejně žíznivý jako ona a nabrala do střevíce vodu a dala psovi napít, nato ji Aláh odpustil všechny hříchy. K jejich likvidování vyzývají výzvy pro ukázku;
Buchari, sv. 4, č. 540 Vyprávěl Abdulláh bin Umar: Alláhův posel nařídit, že mají být zabiti psi.

Abu Dawud, č. 2839 Abd Alláh bin Mughaffal zaznamenal, že Alláhův posel řekl, "Kdyby nebyli psi stvoření, nařídil bych, aby byli všichni zabiti; zabijte ale všechny, kteří jsou zcela černí".

Muslim, č. 3814 Ibn Mughaffal zaznamenal: Alláhův posel nařídil zabít psy a potom řekl, "jaký je s nimi problém, Medínští? Jakou obtíží jsou pro ně (obyvatele Medíny)?" Potom povolil držení psů na lov, na ochranu stád a obdělávané půdy.


Judaismus

Poslední náboženstvím, kterým se dnes pokusíme alespoň trochu probrat je judaismus. Judaismus určitě patří k důležitým náboženstvím ve světě, a proto je stejně důležité vědět, jak se staví ke psům. Určitě stojí zato vědět, že je zakázána kastrace, z důvodu utrpení, jak je psáno v Tóře, dále pak pes dostává ráno jídlo dříve, než jeho majitelé. Pokud chce majitel kupírovaného psa nesmí tak učinit sám, ale takového psa si pořídit nebo si jej osvojit. Psa však můžete vlastnit pokud jej máte pro radost, v případě, že je pes agresivní a vzbuzuje hrůzu je to špatně. Chování tzv. bojových psů je povoleno i hlídání stád, majteku atd. pod podmínkou, že pes nemůže jen tak někoho bezdůvodně napadnout. Osobně si myslím, že přístup židů ke psům je takový nejpozitivnjěší, z prozatím jmenovaných náboženství. Ovšem určitě ať už je člověk jakéhokoli vyznání vždy by měl pamatovat především na své vlastní přesvědčení a nenechat se ovlivňovat někým jiným.

Toť pro dnešek vše !
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Líbí se Vám tento blog ? :)

Ano, je hezký :) 59.2% (181)
Ale jo ujde... 20.3% (62)
NE NE NE ! 20.6% (63)

Komentáře

1 Gabrina Gabrina | Web | 12. října 2012 v 20:40 | Reagovat

Já sice katolička nejsem, jsem protestantka, tudiž o katolících toho moc nevím, ale jedno všeobecně o křesťanství vím. Podle nás, zvířata nemají ducha. o tom, že by neměli duši. Myslím že správný křesťan by měl věřit jen tomu, co je v Bibli, ne tomu, co říká jeho církev. Ale to je věc názoru. každopádně nádherný článek, nádherný blog.... tvé rady mě donutili se zamyslet a začít něco dělat. ;-)

2 Gabrina Gabrina | 12. října 2012 v 20:41 | Reagovat

[1]:  Omylem se mi smazalo část věty: Podle nás, zvířata nemají ducha. O tom, že by neměli duši, se pokud vím, v Bibli nepíše.

3 psych-pejsku psych-pejsku | E-mail | Web | 13. října 2012 v 21:20 | Reagovat

[1]:
Já jsem katolička a tento článek má jen upozornit na to, že někteří lidé se opravdu nechají ovlivnit tím co církev říká, čímž dle mého názoru ubíjí vlastního ducha a přestávají svobodně myslet. Samozřejmě s Vámi souhlasím ! :)... Děkuji

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama