Pes a inteligence 2/2

23. června 2012 v 18:53 | K.M.Valentová |  Jazyk "pejsků"

Čtvrtý typ inteligence - tělesně - pohybová

Pes, který umí dostatečně vysoko vyskočit, lézt po žebříku nebo zvládat naročnější taneční kreace, obstojně zvládá tento typ inteligence. Případně zde můžeme zařadit i některé prvky dog dancignu.

Patý typ inteligence - hudební

Tak tedy, že by pes někdy složil nějaký hit nebo jen prostou lidovou skladbu to zde nebereme v potaz. Jedná se spíše o hudební sluch. Některí pejsci jsou obzvlášť citlivý na určitý žánr hudby. Je dokázáno, že folklór pejsky spíše uklidnil, za to hudba typu heavy metal, rock apod. je spíše vzrušila a byli více podráždění, což k vedlo ke zvýšení štěkotu. Třeba u mého psa vím, že miluje instrumentální hudbu z Pana prstenů a také hudbu s keltskými motivy. Kromě toho je spoustu pejsků, kteří vyjí když slyší daný zvuk.

Šestý a sedmý typ inteligence - intrapersonální; interpersonální

Intrapersonální inteligence je v překladu to, že pes vnímá sám sebe, je vlastně uvědomělý, dále vnímá své schopnosti a myslí racionálně ( rozumně ), tudíž dokáže odhadnout jestli dané omezení zvládne či ne. Pokud pes odmítá přeskočit nějaký příkop, díru... vykazujeme tento typ inteligence, sám totiž posuzuje jestli to zvládne či ne, přemýšlí atd...

Interpesonální iteligenci velice dobře známe i my, jedná se totiž o sociální a společenské vztahy. Zkráceně řečeno jedná se o základ komunikace. Jedná se například o hyerarchii či dělení potravy ve smečce.

Všechny tyto typy inteligence činí ze psa uvědomělého tvora, který je schopný plánovat, tvořit myšlenky, uvažovat a celkově to z něj dělá živočicha, který není jen hloupým zvířetem, které necití, ale je členem tak rozmanitého světa a v něm má své zastoupení, tak jako každý z Nás. A to, že z něj někteří chamtiví lidé dělají doslova odpad, mu nikdy nevezme to, čím se doopravdy narodil !

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Líbí se Vám tento blog ? :)

Ano, je hezký :) 59% (181)
Ale jo ujde... 20.2% (62)
NE NE NE ! 20.8% (64)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama