Jazyk psů a koček

1. června 2012 v 17:17 | K.M.Valentová |  Jazyk "pejsků"

Podle obrázku je zřejmé, že tihle dva mezi sebou problém nemají, ale vždy to tak být nemusí. Jazyk koček a psů je totiž ve většině faktorů odlišný, a pokud jeden z nich pochopí gesto druhého špatně, vznikají nedorozumění, která mohou končit tragicky. Také záleží na povaze psa a kočky, jestli jsou ochotní přijmout toho druhého a navzájem si porozumět.

Jediný zvuk, kterým si svou psi a kočky podobní je vrčení a zvuky tomu podobné, oba živočichové si tímto zvukem chtějí udržet určitou vzdálenost nebo ji zvětšit, prakticky můžeme říci, že funguje jako pomyslná výhružka.

Rozdíly a společné znaky:

Široce otevřené oči - znamenají u obou druhů jedno, a to pocit strachu.
Mrkání- je taktéž jako u psa, uklidňujícím gestem, spokojenost, důvěra, pocit bezpečí
Uvolněné uši - spokojenost. Uvolněné uši u psa, můžeme vidět na obrázku č. 1, v albu "Výrazy obličeje"
Uši přikládané do zadu - polekanost, tak jako pes.
Agresivita - zde je již první znak rozdílnosti, agresivní kočka přikládá uši do zadu, tak že jí může být vidět zadní strana ucha.

Ocas - tady je asi největší "kámen úrazu". Zatímco u psa, je široké mávání ocasem, známkou přijetí a vítanosti u koček to již tak není, tento tvoreček, tímto dává najevo buď to emocionální rozpoložení, nebo varování, že nejste vítán a že se ve Vaší přítomnosti necítí vůbec dobře. Jestliže kočka kroutí špičkou ocasu je možné, že v nejbližší chvíli sekne nebo škrábne tlapkou. Široký kývavý pohyb, říkám tomu zametání, které se nejčastěji odehrává při podlaze, a nabývá čím dál větších rozměrů, signalizuje agresivitu. Pes pak předpokládá, že široké kývání ocáskem je přátelské gesto a vesele pokračuje ke kočce dál, jenže pak narazí. Pak je taková kočka pro psa nedůvěryhodná a nepřátelská, proto se zajistí podle svého, tím že to kočce začne při každé příležitosti oplácet.

Také poloha podřízenosti je u pejska jiná, stažený ocas u psa, signalizuje submitivitu, zatímco u kočky, která ho převrátí do polohy L je to známkou toho, že kočka volí způsob agrese. Pes, který vidí takovouto kočku, soudí, že není důvod se obávat a tak se opakuje možnost útok.

Ocas nesený vysoko, pak u koček znamená velice přátelské gesto, zatímco u psa dominanci.

Ale zvednutý ocas, spolu s naježeným hřbetem u koček znamená také strach, zatímco u psa je této chování vykládáno jako chtíč stát se větším a s ocasem nahoře jako známkou dominance, opět dojde k nedorozumění.
Vyděšená kočka se snaží být co nejmenší, takže se přikrčí k zemi, zatím co pes, jestliže se bojí nebo prokazuje bezvýhradnou podřízenost, zvolí možnost převalení se na hřbet. Čili toto chování kočky, u psa vyvolá pocit, že se malá šelmička chystá útočit ba dokonce zabíjet.

Pes který je nejistý zdvihá tlapku, to již víme, ale kočka která se bude bránit zdvihá také packu, kterou je připravená seknout, tudíž pokud jde pejsek dál nejspíš si vyslouží pěkný škrábanec na čumáčku!
Článek je zpracován na základě knihy " Co má pes na jazyku"
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Líbí se Vám tento blog ? :)

Ano, je hezký :) 59% (181)
Ale jo ujde... 20.2% (62)
NE NE NE ! 20.8% (64)

Komentáře

1 white evening dresses white evening dresses | E-mail | Web | 3. listopadu 2012 v 4:13 | Reagovat

Q. Why don't they serve chocolate in prison?
http://www.faydress.com/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama