Jak to -pravděpodobně- bylo se vznikem psa 2/2

18. června 2012 v 19:45 | K.M.Valentová |  Předchůdci naších miláčků

Druhá část článku se bude zabývat konkrétními živočichy, jež byli jmenováni v první části, konkrétně vlkem, šakalem, liškou atd...

Hlasy mnoha odborníků volají po tom, že je pes jednoznačně z vlka, ale opravdu tomu tak je, vždyť přece i kojot bývá nazýván "vlkem prerijním". Co s jistotou víme, je že se můžeme pouze domnívat o tom, jak pes vznikl.
Vlk:
S jistotou nejde určit, že pes je právě z něj, ale opět na základě analýzy DNA, jsme pokročili vpřed. Právě z této analýzy jsme se dozvěděli, že pes se od vlka liší pouhými 2 procenty, pro přesnější představu, je to asi jako jednotlivé rozdíly mezi rasami lidí.
Severští vlci: mohou být příbuzní nejen německých ovčáků, ale také malamutů, samojedů, huskyho, psů čau-čau, dokonce taktéž špiců a korgiů...
Horští vlci: vyznačují se kratším a sploštělým čenichem proto by se dali považovat za předky mastifů či buldoků.
Ale třebaže se na vlky dnes díváme v jasnějším světle, kdysi tomu tak nebylo, věřilo se, že přinášejí smůlu a jakmile bylo objeveno zmasakrované stádo domácího dobytka započal hon na vlky, který vedl k vyhubení některých dalších druhů, tudíž ani nevíme, jak některé další druhy mohli vypadat. Osobně si ale myslím, že pes vznikl postupnou domestikací vlka nebo případným křížením druhu jemu podobných.
Šakal:
Když se zamyslíme příjdeme na to, že moc teorií na toto téma neznáme, mě se tedy nevybavuje žádná. Šakalové ani nebyli zkoumání dosti podrobně na to, aby vědci mohli říci, že jsou předchůdci Našeho psa. Někteří jsou, ale na 100 procent přesvědčení o tom, že tomu tak bylo. Šakal má mnohem drobnější kostru, než vlk, tudíž se více přibližje dnešním psům, za to způsob jeho života, neschopnost nebo spíše lenost lovit, se Nám moc nezamlouvá, možná proto jsem vyloučili tuto variantu. Rozdílnost mezi šakalem a psem je v tuto chvíli asi šesti procentní, a co víc ? Šakal má oproti vlku kulaté panenky, vlk je má spíše ovalné a trošku do šikma, proto šakalí oči tolik připomínají ty psí.
Liška:
Zde je nejmenší pravděpodobnost na předchůdce, i když jistý experiment, který lišky choval za účelem domestikace zpozoroval, jak se jejich chování výrazně mění, již kolem třetí vrhu štěňata začala vyhledávat lidský kontakt, také používala olizování a dokonce začínala štěkat, takže nic není nemožné ani vyloučené. Liška má také kolmé a oválné panenky, stavba těla je odlišná od psa, mají huňatý ocas, malé nožky a odlehčenou kostru. Neloví tak, aby zvěř uštvaly, ale raději počkají a hned zaútočí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Líbí se Vám tento blog ? :)

Ano, je hezký :) 59% (181)
Ale jo ujde... 20.2% (62)
NE NE NE ! 20.8% (64)

Komentáře

1 AAnokywoto AAnokywoto | E-mail | Web | 9. října 2018 v 3:16 | Reagovat

Torsion bras de quelqu'un  est comment  poupe  votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur sentiment  pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent  perseverent b gerer offre sang loin de votre coeur. Chaque  set  votre  moelle  bat, il pompe le sang  par de  vos arteres a la  flanerie de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/achat-cialis-pour-homme-wimbledon/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama