Jak to -pravděpodobně- bylo se vznikem psa 1/2

17. června 2012 v 13:37 | K.M.Valentová |  Předchůdci naších miláčků


Nejčastějším názorem je, že se z vlka postupem času stal pes v závislosti na postupné domestikaci, ale existují i jiná zvířata jako šakal, liška, divocí psi, dingové a pariové. V článku, který pojednává o tomto tématu se zkusíme podívat do historie ještě dál, pokusíme se zjistit co přecházelo vlkovi, šakalovi, lišce a dalším výše zmíněným zvířatům, také se podíváme na dataci, kdy již můžeme hovořit o psech a trošku také na postupný vývoj některých plemen.

DNA psů je velice obtíženě dohledatelné, v minulosti byly nalezeny kostry, ale archeologové a později vědci jim nevěnovali pozornost, protože si mysleli, že se jedná o kostry užitkových zvířat. Nyní však vyplulo z nových objevů na povrch, že k domestikaci vlků docházelo již před patnácti tisíci lety. Ovšem i zde je spostu spekulací. Celá řada důkazů pochází z mnoha míst po celém světě a ne jeden z nich potvrzuje doměnku, že již před čtrnácti ticící lety psi přežívali společně s člověkem. Sloužili, jak k náboženským účelům, tak k hlídacím, loveckým a dokonce jako potrava. Tak tedy s určitou můžeme říci, že psi jako takoví zde žili, již před desetitisíci lety.

Dávní předchůdci...


Na obrázku vidíme Miacise, který žil před čtyřiceti miliony lety, paelontologové si jsou jistí, že tento tvor žijící na stromecha živící se masem, byl předchůdcem psa i kočky. Ovšem vědci, stále bádají, který živočich z tohoto rodu ( Canidae) je nejblíž psovi jestli šakal, vlk, liška, kojoti... Nejpravděpodobněji však vlk a šakal, ale teď zpět. Z tohoto druhu se nejspíše dále vyvinula kočka. Vývojová linie ke psům pak pokračuje zvířetem nazývajícím se Cynodictis, který však měl dvě vývojové linie, z jedné se vyvynuli zvířata divoká, čili divoké kočkvité šelmy, zatímco z druhé se vyvíjel pomalu pes, který měl podobu téměř dnešního psa, ovšem více podobnému plemenům typu Husky, tuto větev zastupuje živočich nesoucí název Tomarctus.


Tomarctus byl sice dosti podobný na dnešního psa a byl také předchůdcem vlků, šakalů, lišek..., ale rozhodně postrádal inteligenci a lišil se v menších anatomických detailech.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 mother of the bride dresses 2012 mother of the bride dresses 2012 | E-mail | Web | 1. listopadu 2012 v 17:46 | Reagovat

I have to say, I enjoy reading your blog. Maybe you could let me know how I can subscribing with it ? Also just thought I would tell you I found your page through google.
http://www.standdress.com/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama