Jak mluvit se psem - díl 21 - Zvyšování sebevědomí

25. června 2012 v 8:34 | K.M.Valentová |  Jazyk "pejsků"

A máme tady další díl "Jazyka pejsků", který nese název "Zvyšování sebevědomí". Sebevědomí jako takové je pro psa velice důležité, protože pokud ho pes nemá, stává se z něj vystrašený a extrémě bojácný jedinec, který se snaží nafixovat se na nějakou osobu, či věc.

Každé zdravé a normální štěně, které pochází z dobrého prostředí si již, nějaké seběvědomí přinese, ale je zcela tak jednoznačné, že jeho míra také závisí na rodičích. Rodič jako takový štěňátkům předává polovinu svých genů, ve kterých se přenášejí různě geneticky "naprogramované" informace, jež se projeví i v jeho povaze, tudíž pokud si koupíme štěně z nepříznivého prostředí, plného stresu ba dokonce množírny, může se stát, že takovýto jedinec bude mít problém, proto je třeba začít s nápravou.

Začínáme s nápravou:
U opravdu malých pejsků je, alespoň podle mé zkušenosti, dobré začít s budováním důvěry, z toho důvodu, aby jedinec věděl, že se má na koho spolehnout a že tu bude vždy někdo, kdo ho má rád. Také trénujeme základní povely, abychom po případě mohli pejska chytit či přivolat zpět. Pokud jste toto zvládli na jedničku můžete přistoupit ke kroku dvě.
Krok dvě je založen na tom, že ve psu, již začínáme budovat sebedůvěru.

Nejprimitivnějším způsobem, kterým můžeme začít je přetahovaná, psa necháváme vyhrát, už takovýto malý krok, mu dodá o nějakou tu kapku navíc, pomalu si začne uvědomovat, že vlastně není takový "malý".

Dalším krokem, ke kerému jsem využila Naše slepice, bylo nahánění. Není to žádné týrání zvířat, jen jsem pejsku ukázala, jak se to dělá, pes zjisitl, že před ním slepice utíkali a řekla si "Aha, takže je tu někdo kdo se mě i bojí, jsem to ale skvělý pes." Menším plemenům je to třeba ukázat častěji a popřípadě jim chvíli pomáhat, po nějakém čase se to již můj pes naučil a mohli jsme přistoupit ke kroku číslo tři.

Krokem číslo tři bylo současně odstranění strachu z ostatních psů, málo sebevědomí je nejčastěji doprovázeno podobnými nebo naprosto stejnými úkazy. Pejskovi vybereme pejska podobného vzrůstu, nejlépe je když máme psa kterého známe a víme, že neublíží. Já jsem postupovala tak, že jsem chodila k plotu, kde byla jezevčive Zuzanka a tak se mohly holky v klidu očichat a Naše fenka si pomalinku zvykala. Pak přišla závěrečná zkouška, a to byl buldoček Buti, kterého se bála, člověk však psa nesmí vzít na ruce, protože by mu dával oprávnění k tomu ke strachu. Čárlí jsem tedy nechala na zemi, a i když mi to rvalo srdce nakonec jsem se dobrala k výsledku. Při tomto cvičení jen psy sledujeme nemluvíme, nechválíme jen udržujeme oční kontakt v případě nutnosti zasáhneme. Po třetím setkání si s buldočkem začala hrát. Na procházkách kolem polotů nezrychluje a větších psů si už také moc nevšímá.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 tory burch shoes tory burch shoes | E-mail | Web | 3. listopadu 2012 v 6:19 | Reagovat

I completely agree with the above comment,.
http://www.wireshoes.net/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama