Květen 2012

Výrazy obličeje

31. května 2012 v 18:08 | K.M.Valentová |  Kreslená znázornění

Obrázek č.3 je poměrně nepovedený, ale na čumáku vidíme vrásčitost a také nejsou vidět zadní zuby tzn. že pes je i kromě agrese dominantní. Uši jsou rovněž dopředu.

Toto je celkově přirozený "pohled" pes například studuje okolí , hledá informace, nebo se pokouší rozluštit nějaký zvuk.Na obrázku 4. vidíme typický znak odřízenosti a to uši nazad, jak můžeme vidět na obrázku č. 2, tak i toto gesto se objevuje při agresivitě kdy se současně pes obává. Proto spolehlivě agresi od podřízenosti rozlišíme při pohledu na čumák, kde u agr. psa je vrásčitý s tím, že vidíme zadní zuby. Zatímco u podřízeného a bojácného psa, zuby nevidíme a čumák je hladký, pes chce vypadat co nejmenší.
Jak mluvit se psem - díl 18 - Očichávání (sloupů apod...)

30. května 2012 v 16:58 | K.M.Valentová |  Jazyk "pejsků"

Jsem pevně přesvědčena, že více, než polovina z Vás ne-li všichni to zná, jdete s pejsek na procházku a najednou se zastaví u nějaké "pěkné", zapáchající hromádky nebo u sloupu a začne to všechno očíchávat, vy jste v případě hromádky pěkně znechucení, protože Váš miláček málem zaboří čumák přímo do ní. Pomalu ztrácíte trpělivost a pejska od místa taháte pryč i přes jeho protesty. Popřípadě Váš pejsek občůráváva sloupy sám, ale toto chování není jen tak pro srandu králíkům, je něčím podmíněno, v tomto článku si objasníme proč se pejsci takto chovají, proč to sami psi dělají, proč není špatně, když pejska necháme sloup očichat.

1.- Proč občůrávají ?
Samozřejmě nejsem až tak velký odborník na toto chování, ale vím, že v moči jsou obsaženy látky, které informují o daném psovi. Takže když Váš pes občůráva nějaký sloup, tyčku atd... podává tím informace o sobě, širokému okolí. Velice výstižný příklad můžeme podat na hárající feně, která v období, kdy hledá partnera více značkuje. V moči takovéto feny jsou látky, které samečky velice vzrušují a z tohoto značkování např. vyčtou " Pozor, pozor, svobodná a bezdětná fenka Ajda hledá partnera." Ovšem že, je to poze zkreslující, ale na tomto principu značkování funguje.

2.- Můj pes se snaží značkovat co nejvýše, proč ?
Z jednoho prostého důvodu, pes jenže si bude číst tuto "zprávu", která je umístěna vysoko si v duchu pomyslí "Pane bože, co je to za obra", proto se někteří čtyřnozí přátelé snaží značkovat co nejvýše, aby si ostatní mysleli, že se v okolí pohybuje opravdu pes obr.

3.-Mám nechávát pejska očichat sloupy ?
Sama to dělám strašně nerada, ale když je pes navolno, tak mi to nevadí, jelikož ví, že má svůj osobní prostor. Tím, že necháme pejska očichávat, získává informace o svém okolí, o tom jací psi se v dané lokalitě pohybují, v jakém emocionálním rozpoložení apod...

A ještě jedna perlička na závěr. Někteří návštěvníci místa, kam se chodí obvykle venčit Váš pejsek mohou místo označkovat svým pachem, načež Váš pes může reagovat zuřivým označkováním a následným hrabáním zadními nožkami. Snaží se totiž uhájit své území a to, že rozhrabuje půdu kolem sebe, znamená pro něj to, že se jeho pach či značka dostane co nejdál od místa, kde se vyvenčil.

Jak mluvit se psem - díl 17 - Můj pes je gay ?!

28. května 2012 v 15:54 | K.M.Valentová |  Jazyk "pejsků"

Poněkud kontroverzní název tohoto článku Nám má ve skutečnosti přiblížit, jak to s některou psí homosexualitou je a jestli je vůbec daný pes gay. Docela mě zarážejí některá tvrzení lidí, kteří nic o psích namlouvacích způsobech neví, a tak když jednoho kráného dne pes vyskočí na cizího psa a vypadá to jako by se chtěl spářit, propadnou v doměnku, že jejich miláček na kluky. Ovšem méně častá, ale né nemožná varianta je když na sebe skáčou fenky a ty jsou pak tedy podle některých lidiček lesby ?! Možná ano, ale pojďme se na to podívat z blízka !

K napsání tohoto článku mě inspirovala kniha od Stanleyho Corena, která popisuje podobnou situaci, kdy za ním přišla klientka s tím, že je její pes homosexuál, tudíž mě hned napadlo co za tím bude, a tak jsem se rozhodla, že toto téma má nárok na svůj vlastní článek, který už ovšem bude z mých zkušeností.

Minulým rokem o prázdninách, jsem šla okolo sedmé ráno do obchodu a jak tak jdu, koukám, a přede mnou se zjeví dva dospělí psi vypadali docela hravě, ale pak jeden z nich vyskočil tomu druhému na záda a opravdu to vypadalo jako by se chtěl spářit, až na to, že u druhého z nich bylo možné sledovat gesta podřízenosti, jako například uši byly natočeny dozadu, olizoval si tlamičku apod..., u druhého jedince, který tento pomyslný rituál konal bylo také při delším zadívání nápadné, že podřízeného psa takzvaně "neobjal" kolme "pasu", jak to pejsci při páření dělají. Tudíž bylo jasné, že se o dělání štěňátek nepokoušel.

Takže proto vznikl tento mýtus, že když pes nebo fena skočí na "hřbet" stejnému pohlaví jde o projev homosexuality ? Možná ano, ale to ještě stále není všechno. Pes se nestane homosexuálem z minuty na minuty. A také páření předchází tzv. rituál, kdy se pes fence dvoří, ten může trvat celé hodiny. Tudíž Nám toto tvrzení vyvrací teorii o tom, jak rychle pes skočí durhému na hřbet, před tím, než by s ním chtěl mít něco víc, by se mu zkoušel dvořit, byť jen nepatrně, ale přece !


Vědci dále zjistili, že existuje 1 296 projevů dvoření. A nakonec to může skončit tak, že se pes fence stejně nezalíbí a odejde s nepořízenou.

Takže z tohoto článků vyplývá prosté, tento projev ač se zdá být Nám nepřijatelný a zapomínáme na to, že psi nejsou lidé, a že způsoby jakými oni vyjadřují svou dominanci nad ostatními, se nerovnají Naším způsobům, je pro ně naprosto přirozený a zcela určitě se nejedná o to, že je Váš pes či fenka lesbou nebo gayem !


V některých situacích může být bojící se pes horší, než agresivní...

26. května 2012 v 20:00 | K.M.Valentová |  Dominance X agresivita

Další vhodné téma k této rubrice. A proč ? Protože bojící se pes může být mnohdy horší, než agresivní jedinec, jak už název napovídá. Tak teda začneme ! ;)

Pokud se setkáme se psem, který se nechová přátelsky, je třeba zjistit jestli se jedná o dominantního jednice neopak o vystrašeného a bojácného. Rozlišení Nám mnohdy mohou stížit některé faktory, ale pro zatím bere v potaz,
Mnoho lidí se zaměří pouze na to, jestli jdou pejskovi vidět zuby a další specifika na jeho tváři pomíjejí, což je klíčová chyba. V takovém případě se nutně zaměřujeme, jak na oblast tlamy (pysky) , tak současně na oblast uší, ocasu, postoj těla a také oči, ale i první tři body Nám pomohou spolehlivě určit o jaký typ psa se jedná.

Agresivní pes:


Na obrázku je podle všeho agresivní pes nyní se zaměříme na znaky vykazující toto chování:

1, Na obrázku je zakroužkovaná tlama, všímáme si pysků, pokud jsou uvolněné tak, že nejdou vidět zadní zuby a pysky nabývají tvaru C, jedná se o typický náznak dominance s agresivitou.
2, Bohužel na obrázku nejde dobře vidět postavení uší, ale také naopak vidíme, že se může jednat o supňující se agresi, z důvodu toho, že uši nepřiléhají těsně k hlavě. Se stupňující se agresivitou, jsou pysky jakoby uvolněnější a uši jdou "sebevědomě" dopředu.
3, Ocas také není vidět, ale agresivní pes ho má ve vertikální poloze, či-li natažený a napajt.
4, Postoj těla je napnutý, jako by očekával, co uděláte.

Takový pes si také v duchu jakoby říká "Jsem připravený bojovat, jen vyčkávám, jak se zachováš ty." K rozpoznání takého typu, také osobně doporučuji sledovat chování psů za plotem. Tam se také můžeme mnoho věcí přiučit. Se stupňující se agresí, sledujeme přímý pohled se široce rozevřenýma očima a v oblastí čumáku vidíme "vrásky", pes krčí čumák.

Bojící se pes

Proč je tedy horší, než agresivní ? Tento jedinec se nebude bát kousnout o nic méně, než jedinec výše uvedený. Naopak tento typ psa se brání s větši intenzitou, z důvodu strachu o přežití a bezpečí. Ale nakonec, ať je agrese vyvolána strachem nebo zlostí, čím intezivnější je, řím pravděpodobněji dojde k útoku.

Znaky bojícího se psa:
*Bohužel nemohu najít názornou fotku*

1, Tlama = pysky jsou staženy dozadu, více vynikají zadní zuby.
2, Oči jsou méně rozevřené.
3, Uši jsou nazad, co nejvíce přitisknuty k hlavě.
5, Čumák je méně vrásčitý.
6, Ocas může být stažený s typicky bojícím se postojem.


Povel štěkej ?

25. května 2012 v 20:19 | K.M.Valentová |  Výchova štěňátka

Tento článeček ani tak nebude o tom, jak pejska tento povel naučit, ale spíše o tom, jaké vhodné slovo vybrat pro tento účel. Záleží k jakému účelu ho chce majitel použít, jestli jen k zaštěkání na povel nebo k něčemu víc...

Nejdřív tedy, stručně některé techniky toho, jak pejska naučit štěkat. Z osobní zkušenosti, jsem opět učila již od mala, ale né na obranu, a proto používám jen povel "Poštěkej lumpa..." Má technika spočívala v tom, že jsem z ruky udělala pomyslnou pusu, prostě, aby klapala, uričtě víte co myslím a otevírala ji, proti pejskovi a říkala poštěkej, ale rázně. Kupodivu to zabralo a takto jsem psa naučila štěkat. Další technika pro odrostlejší pejsky, o které vím, že se používá u tzv. neštěkavých jedinců je následovná:

1, Před pejska se postavíme například s metlou a můžeme zkusit provokovat.
2, Jakmile pes začne štěkat, okamžitě meltu stáhneme a jakoby se vzdáme.
3, Psovi po chvíli dojde, že tímto metlu odžene.
4, Libovolný povel vydáme ve chvíli, kdy pes začne štěkat a rázně, po skončení psa pochvalíme.
5, Jakmile pes bude chápat co se po něm chce, daným povelem, můžeme zkusit něco jiného než metlu.

Na internetu najdete spoustu dalších rad, jak to pejska naučit, ale jádro celého článku je, jak si správně vybrat slovo, kterým budeme štěkot přikazovat. Měli bychom to dobře promyslet, jelikož pokud chceme tento povel použít na obranu, není slovo "ŠTĚKEJ" vhodné, nevzbuzovalo by přílišný respekt a vypadalo by, že pes na obranu cvičený není. Na druhou stranu pokud pro začátek štěkotu použijeme slovo "BRAŇ", změní to celý pohled na psa a na jeho chování, pro konec štěkání pak můžeme zvolit pojem "HLÍDEJ", čímž naznačíme psovu pozornost na danou osobu.

Povel nemusí být v mateřském jazyce, také je velice dobré když zvolíte cizí slovo. A nějaký dlaždička, bude z Vašeho psa respekt zaručeně mít ! Či-li toť prozatím vše. Děkuji za návštěvnost !

Jak mluvit se psem -díl 16 - Hierarchie, Hravý výraz

22. května 2012 v 21:15 | K.M.Valentová |  Jazyk "pejsků"

Velice důležitým slovíčkem v Našem soužití se čtyřnohým přítelem je pojem hierarchie, myslím, že většině z Vás je jasné co toto slovíčko znamená, alespoň ze základu určitě, a pokud ne, tak právě v tomto článku naleznete trošku rozsáhlejší, řekněme, definici.

Zvířata, která žijí ve skupině nebo smečce mají určitý řád, kterým se každý jednotlivec řídí, a který ho také řadí do určitého hierarchického postavení. Tento řád je ustanoven proto aby ve smečce nedocházelo ke zybtečným potyčkám a nedorozuměním, které by dale mohly přerůst v nepříjemné boje, jejichž trvání by narušilo stabilu dané smečky. V obyčejné včlí nebo psí smečce, bývá vůdcem nejstarší alfa samec, často je s tímto samcem "svázaná" i jedna z nejstrších samic, která se společně podílí na vedení smečky. Nutně to tak být nemusí.


Dalším tématem dnešního článku je takzvaný hravý výraz, na obrázku též můžeme vidět hravou úklonu.

Hravý výraz
Tento "obličej" můžeme pozorovat u psů, kteří vyzývají ke hře. Často tento výraz připomíná dominanci, ale pouze u pejsků, kteří mají pysky stažené dozadu a uši " v pozoru". Tento typ mimiky, je velice zajímavý, protože Nám může napovědět jaký charakter hra bude mít. Při takovém to chování, sledujeme spousty faktorů našeho pejska, kombinuje agresivitu, ale zároveň podřízenost, dalé pak strach i nadřazenost. Kdyby jeden z těchto prvků celou hru ovládl mohl by nastat ne zrovna pěkný konflikt. Hravý výraz můžeme také pozorovat při dvoření.

Jak mluvit se psem - díl 15 - Dotek tlapkou, kňučení

20. května 2012 v 19:51 | K.M.Valentová |  Jazyk "pejsků"

K tomuto chování nemusí nutně dojít fyzicky, ale i náznakově. Toto chování bylo typické pro výtání hyerarchicky nadřazeného psa nebo také jako uklidňující gesto. Takže když to převedeme do Našeho běžného života, pejskove toto gesto mohou použít například při uklidnění či omluvě.

Dotek tlapkou je pozůstatkem vtisku, jehož původní význam byl uplatňován při satí matčiného mléka, kdy si štěňátka zvyšovala produkci mléka. Gesto je také velice časté při výcviku, kdy po pejskovi něco chceme a on přesně nechápe co, což má za následek "máchání" nebo dotek packou, čímž říká majiteli, kterému zřejmě dochází trpělivost " Uklidni se, já vážně nechápu co po mně chceš."

Kňučení


Kňučení je akustický projev, nízkotonní, který obvykle signalizuje submisivní, nejisté, nervózní chování, popřípadě strach. Toto chování může být také chronické, kdy si pejsek takto vyžaduje pozornost a nebo byl jeho majitel přítomen v situaci, kdy byl pes podřízený jinému zvířeti nebo byl vystresovaný, nervózní apod... Pokud není tento problémem řešen, může se chování proměnit v nesnesitelnou fixaci na majitele. Jediné takto přirozené chování lze sledovat u štěňátek.

Jak mluvit se psem - díl 14 - Vrtění ocasu

19. května 2012 v 20:53 | K.M.Valentová

Psi používají ocas jako zdůraznění signálů, které vydávají zvukově, postojově nebo výrazem tváře. Obecně platná definice říká, že vysoké nesení ocásku je spojeno s nadřazeností a naopak nízké s podřízenosti. Ocas spíše zdůrazňuje dominanci nebo podřízenost, než strach a agresivitu. Vrtěním ocáskem neznamená jen přátelskost. Vysoko nesený ocas s mírným vrtěním, takto chce pejsek zdůraznit svou nadřazenost. Mírné vrtění s ocáskem níž, znamená předzvěst útoku například při hře. Mladí pejsci a štěňátka mohou vrtět ocasem, který je stažený mezi nohama nebo nesený velice nízko, čímž zdůrazňují svou bezvýhradnou podřízenost, tímto vrtěním uklidňují své rodiče. V průběhu útoku u dominantního psa je ocas v horizontální poloze. Tento způsob dorozumívání je většinou psům jasný, ale problémem pak jsou plemena s kupírovaným ocasem, kdy mohou vznikat nedorozumění.

Jak mluvit se psem - díl 13 - Cenění zubů, čelo

19. května 2012 v 19:56 | K.M.Valentová |  Jazyk "pejsků"


Projev, kdy logicky pes cení zuby, a to buď se zvučným doprovodem ( vrčení) nebo bez. Jamile pes stahuje pysky dopředu je agresivní a dominantní, naopak pokud jsou staženy dozadu je sice agresivní, ale zároveň i submisivní. S tímto projev také úzce souvisí postavení uší, jsou-li natočeny dopředu potvrzuje to jen dominanci a agresivitu, naopak jsou-li dozadu a dalo by se říci sklopené jedná se o variantu dvě, tedy sumbisivné a agresivní chováni.
Cenění zubů je vždy známkou agresivity. Úsměv je známka přátelskoti a neměli bychom ho zaměňovat s agresivitou, pak také vzniknou nechtěné konflikty.

Čelo

Dalším mimickým svalem je čelo, kde opět můžeme zřetelně rozpoznat projev nadřazenosti a podřízenosti. Pokud je čelo řekněme vyhlazené, pevné, hladké, bez vrásek... jedná se o projev podřízenosti. Pokud je naopak "vrásčité"... jedná se o projev dominance, nadřazenosti. Samozřejmě čelo je jen "doplňkem", je třeba zjistit zájem psa, či-li přičem se takto projevuje a také sledovat další znaky, jako postavení uší, ocas, pysky apod...

Proč je důležité, aby pejskům byly vidět oči

17. května 2012 v 17:25 | K.M.Valentová |  Jazyk "pejsků"

Jak působí pejsek, kterému nejde jasně vidět do očí, na ostatní psy ? No upřímně řečeno, myslí si o něm, že je to divný pes a to zvlášť v případě, že jdete s pejsek třeba někam do parku nebo na místo, kde se pohybuje více hafanů. Důvod je prostý, oči jsou velice důležitým prvkem při komunikaci, a to i v komunikaci s Námi, jen si vzpomeňme na přátelké gesto mrkání, které může být současně uklidňujícím gestem. Proto může pomocí očí dát Náš mazlíček jinému najevo, že nehodlá útočit apod... Takto "postiženým" peskům bychom měli srst z očí odstranit a nebo ji alespoň upravit, stáhnout do copku atd...

A nyní ještě něco k samotným výrazům

Nadřazený a sebejistý pes má oči hluboce a doširoka rozevřeně. Upřený pohled je nejčasteějším projevem dominantního a nadřazeného chování, kterému submisivní (podřízený) jedinec, unikne nejčastěji tak, že pohled odvrátí s tím jako by říkal " Nechci se bít...".
Naopak při nejistém, sub. chování jsou oči zmenšené někdy i do šikma rozevřené.
Při uklidňujícím chování pes oči přivírá v ojedinělých případech dokonce zavře.