Jak mluvit se psem - díl 18 - Očichávání (sloupů apod...)

30. května 2012 v 16:58 | K.M.Valentová |  Jazyk "pejsků"

Jsem pevně přesvědčena, že více, než polovina z Vás ne-li všichni to zná, jdete s pejsek na procházku a najednou se zastaví u nějaké "pěkné", zapáchající hromádky nebo u sloupu a začne to všechno očíchávat, vy jste v případě hromádky pěkně znechucení, protože Váš miláček málem zaboří čumák přímo do ní. Pomalu ztrácíte trpělivost a pejska od místa taháte pryč i přes jeho protesty. Popřípadě Váš pejsek občůráváva sloupy sám, ale toto chování není jen tak pro srandu králíkům, je něčím podmíněno, v tomto článku si objasníme proč se pejsci takto chovají, proč to sami psi dělají, proč není špatně, když pejska necháme sloup očichat.

1.- Proč občůrávají ?
Samozřejmě nejsem až tak velký odborník na toto chování, ale vím, že v moči jsou obsaženy látky, které informují o daném psovi. Takže když Váš pes občůráva nějaký sloup, tyčku atd... podává tím informace o sobě, širokému okolí. Velice výstižný příklad můžeme podat na hárající feně, která v období, kdy hledá partnera více značkuje. V moči takovéto feny jsou látky, které samečky velice vzrušují a z tohoto značkování např. vyčtou " Pozor, pozor, svobodná a bezdětná fenka Ajda hledá partnera." Ovšem že, je to poze zkreslující, ale na tomto principu značkování funguje.

2.- Můj pes se snaží značkovat co nejvýše, proč ?
Z jednoho prostého důvodu, pes jenže si bude číst tuto "zprávu", která je umístěna vysoko si v duchu pomyslí "Pane bože, co je to za obra", proto se někteří čtyřnozí přátelé snaží značkovat co nejvýše, aby si ostatní mysleli, že se v okolí pohybuje opravdu pes obr.

3.-Mám nechávát pejska očichat sloupy ?
Sama to dělám strašně nerada, ale když je pes navolno, tak mi to nevadí, jelikož ví, že má svůj osobní prostor. Tím, že necháme pejska očichávat, získává informace o svém okolí, o tom jací psi se v dané lokalitě pohybují, v jakém emocionálním rozpoložení apod...

A ještě jedna perlička na závěr. Někteří návštěvníci místa, kam se chodí obvykle venčit Váš pejsek mohou místo označkovat svým pachem, načež Váš pes může reagovat zuřivým označkováním a následným hrabáním zadními nožkami. Snaží se totiž uhájit své území a to, že rozhrabuje půdu kolem sebe, znamená pro něj to, že se jeho pach či značka dostane co nejdál od místa, kde se vyvenčil.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 cheap louboutin shoes cheap louboutin shoes | E-mail | Web | 3. listopadu 2012 v 3:15 | Reagovat

I like the blog too much. Keep working on it.
http://www.wireshoes.net/short-boots.html

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama