Jak mluvit se psem - díl 11- Osobní zóna - tuláci-

13. května 2012 v 12:29 | K.M.Valentová |  Jazyk "pejsků"

Vzpoměla jsem si, že v jednom z článků jsem již zmiňovala tento termín a mám pocit, že byl také trošku víc rozvedený. Myslím si ale, že je natolik důležitý, aby měl svůj vlastní článek !

Co je osobní zóna ?

Tento pojem vnímáme jako zónu, která znázorňuje v přepočtu vzdálenost okolo 45 - 120 cm. Tuto zónu využíváme každý den například při kontaktu s přáteli, při jednání apod... Do psychologie pejsků, ale také neodmyslitelně patřím jelikož ji většina z Nás využívá při kontaktu s cizím psem.
Napsala jsem většina, protože by to takto mělo být, pokud se přiblížíme více než 45cm, hovoříme o takzvané zóně intimní, kterou bychom mohli začlenit až po očichání hřebetu ruky.

Jak se chováme k cizímu pejskovi, jak regulujeme osobní nebo intimní zónu ?

K cizímu návštěvníkovi se chováme, tak jak bylo výše uvedeno necháme mu očichat hřbet ruky. Ale ještě předtím musíme odhadnout psychickou stránku pejska, mám tím namysli, jestli je plachý, bojácný, agresivní nebo přirozeně sumbmisivní ( podřízený ). Dále postupujeme takto:

a, Nejlepší je "čupnout" si, jelikož tak pejska uklidníme, alespoň částečně. U agresivity však tento způsob dobře zvážíme, je třeba rozeznat jestli se jedná o agresivitu ze strachu a nebo jiný druh agrese.

b, Pokud již "čupíme" jednu nohu v mém případě pravou vysuneme dopředu, z důvodu regulace osobní či intimní zóny, právě díky ní si můžeme určovat, jak daleko pejska pustíme.

c, Natáhneme ruku, v mém případě opět pravou, hřbetem nahoru a necháme pejska ruku očichat.

d, Další postup si dle uvážení musíme zvolit sami, v mém případě postupuji tak, že pejska v klidu a pomalu pohladím, nikdy však po hlavě, jelikož byste mu takto dali najevo svou nadřazenost, spíše po boku břicha nebo po krku. Dále pak vstanu, opět pomalu, nikdy však nenechávám svou hlavu nad jeho, jelikož to opět může způsobit problémy. A podle potřeby se o pejska postarám, nejlepší je jeho důvěru posílit například piškotem, někteří pejsci jsou však rádi, že je konečně někdo uvítal a tak za Vámi půjdou hned ! :)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Jsou Vám články přínosem ?

Ano, chci další :) 68.3% (269)
Ne, nejsou, nebyly a nebudou :D 15.2% (60)
Ale jo jsou :) 16.5% (65)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama