Jak mluvit se psem -díl 10 - proč se obává, když předpokládám, že se něco stane ?

12. května 2012 v 14:23 | K.M.Valentová |  Jazyk "pejsků"

Přiznávám, že název je poněkud matoucí, ale zatím nemohu příjt na vhodnější. Celý článek bude o tom, proč se někteří psi nejsou schopni dostat přes své bloky, které jsou způsobeny například strachem, zažitím nepříjemné sitauce apod...

Začneme situací, kdy byl pejsek například napaden sousedním psem nebo potulným a nyní se bojí kolem místa, kde došlo k incidentu projít, popřípadě se vyvlékne z vodítka a uteče. Takový pes zažil silný a nepříjemný zážitek, který znepříjemňuje, jak Náš život tak i jeho, jelikož je v neustálém stresu. V takových případech je velice časté, že i chování majitele je "nepřirozené", majitel je napjatý z očekávané reakce svého psa, skrz vodítko, pak přenáší nestabilní energii, která psa jen podporuje v jeho doměnce, že něco není v pořádku. Dalo by se to přirovnat k zarostlé louce, kde projdeme jednou, začneme se tvořit cestička a až tudy půjdeme po desáte tak cestička bude již vyšlapaná, tím naražím na to, že pokud se bude majitel, takto "postiženého" psa chovat dál, nemůže očekávat jeho zlepšení, protože tato reakce bude podmíněná.

Jak tedy postupujeme při nápravě ?
Hlavním klíčem k nápravě je sám majitel. Který musí prokázat svou schopnost vůdce smečky, a to :
a, Musí se uklidnit, navodit, klidnou a vyrovnanou energii.
b, Na místě, kde se incident udál, musí zachovat asertivitu a celkově být velice psychicky stabilní
c, Psa mít stále pod kontolou nejlépe u nohy, vodítko držet rozhodně a jít si za svým cílem, kterým je jednoznačně, psa převést, přes místo, tak aby se zbavil dosavadního strachu.

Psa nemusíme hned chválit, protože se předpokládá, že při prvním cvičení se podaří jen menšině pejsků překonat tento strach. Pejska můžeme pochvalit až doma, kdy se uklidní. Určitě je víc než vhodné s pejskem tuto "procedůru" opakovat víckrát za sebou. Pevně věřím, že nakonec každý pejsek zjistí, že se není čeho bát. Velice důležité je při tomto cvičení dodržovat základní stanovené body.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Líbí se Vám tento blog ? :)

Ano, je hezký :) 59% (181)
Ale jo ujde... 20.2% (62)
NE NE NE ! 20.8% (64)

Komentáře

1 cheap rolex replica watches cheap rolex replica watches | E-mail | Web | 1. listopadu 2012 v 19:39 | Reagovat

Q. What do you get when you put a fish and an elephant together?
http://www.thesewatches.com/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama