Agresivita a její nejčastější typy.

6. května 2012 v 19:31 | K.M.Valentová |  Dominance X agresivita
Pod pojmem agresivní plémě nebo pes si určitě většina z Nás představí plemena typu staford, bulteriér, pitbull, dobrman atd... Jenže vždy tomu tak není, naopak
z průzkumů vyplývá, že nejagresivnější jsou pejsci menšího vzrůstu, a to dokonce fenky až z 55%. Samozřejmě nepíši tento článek proto, abych porovnávala, které plemeno je agresviní a které ne, toto bylo jen pro zajímavost.

Různá plemena pejsků se rodí s různou dominancí, která se postupně projevuje a tak je zapotřebí správné výchovy, kterou docílíme tím, že budeme dodržovat primární potřeby daného plemene. Pro pejsky jako takové je ale projev agresivity neodmyslitelným chováním, jelikož se takto hierirchicky zařazují, brání své potomky, získávají potravu, brání si své teritorium ... Nevyrovnaný pes je pak pohromou, jelikož je ve špatném stavu mysli, dominance je skoro ve vrcholném stádiu a v neposlední řadě se začíná projevovat agresivita.

Nejčastější typy agrese:

* Mezi nejtypyčtější projev agrese patří tzv. dominantní agresivita, jenž se projevuje zvýšenou dominancí spolu s napadáním svého majitele popřípadě členů jeho rodiny i širokého okolí. Zde chybí pravidlo "nadřízený x podřízený", je třeba si ujasnit, kdo je v domácnosti pánem. Pejsek se často snaží, získat si nějaká privilegia.

* Agresivita vůči jiným psům, zvířatům...
Tento typ se projevuje pokud pejsek nebyl dostatečně socializován. Může být také způsobená nedostatečnou důvěrou nebo respektem ke svému pánovi. Takový pes je pak velice nepříjmený, paradoxem je, že jsou častější případy, kdy útočí malí pejsci, jenž provokují u plotu a pak utečou do rukou majitele, kde najdou útěchu, čímž vlastně posílí vědomí, že to co právě udělal bylo správné.

* Patofyziologická agresivita
Tato agrese se většinou projevuje bez příčiny u pejska, který jakýkoli typ agrese doposud neprojevil. Proto se doporučuje neprodlená návštěva veterinárního lékaře. Podnět, který toto může vyvolat je pak zranění, otrava, choroby atd...

* Teritoriální obrana (agresivita)
Také velice častá, dokonce ani nevíme, že ji pejsek malinko projevuje, a tím myslím jejich typické hrabání zadníma nožkama, kdy si "ohraničují" své území. Projevy jsou vysoko nešená hlava společně s ocasem, uši natočené dopředu, doširoka otevřená oči. Sebevědomý postoj. Tento typ se může projevit při činnosti, která je pro pejska strašně důležitá - ale Nám to tak nepříjde :D. Stejně tak můžeme vidět naježenou srst. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jana Jana | 8. října 2012 v 19:12 | Reagovat

Tak u nas naplno funguje teritorialna agresivita, zial...akykolvek novy pes v okoli sa musi bud podriadit alebo nikdy nebudeme kamarati:( A to mam maleho 8 kg krizenca:)Ale s vacsinou psikmi sme kamarati....

2 psych-pejsku psych-pejsku | Web | 9. října 2012 v 11:16 | Reagovat

[1]:
:) A zkoušela jste již nějaký typ nápravy ? :)... Menší pejskové jsou podle průzkumu, více agresivní, než ti větší no, s tím mám osobní zkušenost ! :)

3 Peťa a mazlíčci Peťa a mazlíčci | Web | 10. října 2012 v 17:01 | Reagovat

Můj pinč je vůči jiným psům velmi agresivní.. Socializován byl dobře, ale agresivním se paradoxně stal na cvičáku mezi psy a od té doby se psům vyhýbáme (samozřejmě s fenkami a jejich majiteli jsme v kontaktu).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama