Duben 2012

Asertivita

29. dubna 2012 v 18:56 | K.M.Valentová |  Zdraví a péče o psa
Víte co je to asertivita ? Pokud ne, pak se to dozvíte v tomto článku a také se dozvíte, jak je nezbytné být asertivní vůči -nejen- psům.

Asertivivta je schopnost prosadit si svůj názor, za účelem sebeprosazení. Tudíž tomu u vztahu pes x člověk můžeme rozumět, tak že člověk je v tomto vztahu, jak už v předešlých článcích zmíněno, alfou, vůdcem, hlavou...
Ten, kdo asertivitu ovládá by měl umět spontálně projevit své emoce, své požadavky, své priority... Umí oponovat, ne jen odpovídat jinému :). Takový člověk také bere věci s nadhledem, umí se ovládat.

Deset základních asertivních práv
1. Máme právo sami posuzovat své chování a city a být za ně odpovědni.
2. Máme právo nenabízet žádné omluvy a výmluvy ospravedlňující naše chování.
3. Máme právo posoudit, zda a nakolik jsme zodpovědní za řešení problémů druhých lidí.
4. Máme právo změnit svůj názor.
5. Máme právo říci: "Já nevím."
6. Máme právo být nezávislí na dobré vůli ostatních.
7. Máme právo dělat chyby a být za ně zodpovědní.
8. Máme právo dělat nelogická rozhodnutí.
9. Máme právo říci: "Nerozumím."
10. Máme právo říci: "Je mi to jedno."

Nejistota

29. dubna 2012 v 17:28 | K.M.Valentová |  Jazyk "pejsků"

Jak poznáme, když je pejsek nervózní a nejistý ? Úplně jednoduše, jako obvykle.
Nejtypyčtějším příznakem je takový dalo by se říct, nervózní postoj, kdy je jedna packa mírně nadzvednutá. Či-li pejsek sotjí na třech a jedu má "ohnutou". Vypadá to komicky, ale v tuto chvíli je pes nejistý a může například zkoumat okolí nebo přemýšlet, jak se v příštím okamžiku zachová.
Dalším typyckým znakem je takové to jejich "natahování" těla. Kdy nechají zadek společně se zadními packami vzadu a přední části se opatrně přibližují blíž a čichají. Celý "pes" je přitom ve střehu a jakýkoli menší hluk nebo vzrušení je může rozpýtlit ještě víc.
Nejistota se dále, stejně jako nervozita, projevu neustálým rozhlížením, uši jsou přitom natočeny dozadu.
Určitě existují ještě další, individuální známky, které by měl poznat každý majitel. Myslím, že toto jsou ty nejčastější a nejtypyčtější a někdy může být poněkud komické sledovat, co naší hafani provádí :).

Štěkání

15. dubna 2012 v 18:00 | K.M.Valentová |  Jazyk "pejsků"
Štěkání je jednou z forem komunikace mezi psi, tak jako my máme Náš jazyk oni mají svůj. A to, že jim nerozumíme neznamená, že mezi sebou nehovoří.

Pes něštěká bezdůvodně, tento zvuk vydává jako reakci na nějaký podnět například cizí člověk nebo to může být způsob, jak na sebe upozornit a nebo také způsob žádání o pomoc. Podstatou tedy zůstává zjistit příčinu a v případě, že je štěkání časté a nepříjemné tento zlozvyk alespoň částečně omezit.

Nadměrné štěkání
- vycházíme z toho, že primární potřeby zvířete nejsou v splněny, tudíž nejsou ani v normě. Chyba je tedy v člověku, který zde hraje ALFU. Měl by zjistit o co mazlíčkovi jde a zachovat se podle toho. Měli by jste si položit otázky typu " Žije opravdu vyvážený život, který odpovídá charakteristickým rysům tohoto plemene" ? " Jsou splněny jeho promární potřeby?" a v zásadě " Nejsem příčinou já sám?".... jelikož pokud pes žije v rozpoložené rodině nebo je jeho majitel psychicky nestabilní, tak i tento faktor výrazně ovlivní jeho život.

Pozdrav v podobě štěknutí
Pokud Váš pejsek štěká na pozdrav, možná to je jen pozdrav, ale zdaleka to napovídá více o tom, že se s Vámi pokouší komunikovat z následujícího důvodu: pejsek si může připadat osmamělý, opět nemusí být splněny jeho potřeby. Vzrušením, které tedy předvedl spotřeboval veškerou energii, kterou budoval po celý čas než jste se dostavili domů. Nezapomínejte, že pes je zvíře a proto ho nemůžete brát jako člověka, tudíž se k němu chovejte také jako " zvíře" abyste pochopili celou " vědu".

Jak si správně vybrat psa ?

14. dubna 2012 v 11:58 | K.M.Valentová |  Výchova štěňátka

Tak tuto otázku si snad položí každý, ať už si jde pro pejska do útulku nebo se chystá ke koupi. Jenže vybírat srdcem nebo rozumem. Osobně se přiznám, že v utúlu, když vidíme všechny ty smutné čumáčky, nejradši bychom si vzali všechny, ale vždy se dívejme na povahu. Ne na to, jaký se Nám líbí, protože všichni pejsci umí milovat stejně !

Plemeno vybíráme, velice dobře, dle svých možností, jelikož každé má daný určitý temperament a určité nároky, které se časem budou zvyšovat. Než si psa vybereme zvážíme prostorové možnosti, čas, který s ním budeme trávit, rodinnou situaci, děti, možost cestovat se psem a samozřejmě finanční prostředky.

Ovšem každé plemeno má jen základní charakteristické znaky, od jichž se pak bude dál vyvíjet celý jeho život. Tudíž to peo Nás znamená, že každý pes je originál. Také informace, že fena spolupracuje lépe s mužem a pes naopak lépe se ženou je pro mne nepodstatná.

Dělení psů:
  • Pracovní plémě - pastevci, lovéčtí psi, služební psi.
  • Společenské plémě - výhradně společenská kategorie, což jsou čivavy, jorci, maltézi, bišonci atd...
  • ( Sportovní plémě) - řadí se též k plemenůn společenským - chrti, whipeti, ohaři...
Pracovní plemena - jsou náročná na pohyb, nejradši vykonávají službu k niž byli vyšlechtěni nebo jsou rádi tam, kde mohou uplatnit své "znalosti". Tito psi se většinou používají v armádě, zachranářské služby a u policie. Také zde řadíme Huskyho. Jsou nehodící do bytu. Patří zde: Mastif, Tibetský Mastif, Husky, Doberrman, Bulfmastif, Německá doga, Komondor, Boxer, Leonberger, Akita - Inu, Samojed, Aljašský Malamut, Bernský salašnický pes atd...

Sportovní plemena - většinou plní funkci domácích mazlíčků, řadíme zde retrívry, španěly, setry, ohaře, chrty... Jsou umírněné povahy, hodí se i do bytu. Náročnost na pohyb je normální. Patří zde : Zlatý, kudrnat, flat- coated, cheaspake retrívr... Clumber španěl, kokr španěl, Americký španěl, špringelšapnělé, Irský vodní španěl, Anglický setr, Irský setr....

Společenská plemena - není pravda, že zde patří jen psíci do kabelky. Tito živí tvorečkvé jsou kamarády i sportovci v jednom. Většinou bývají temperamentí, majetčniční, inteligentní a také hlídači. Většina z nich se vždy postaví před svého majitele i kdyby před nimi stál vlkodav. Nejsou náročná na pohyb a tudíž se hodí i do bytu, ale pokud ho vemete na výšlap třeba i 8km dlouhý, tak s Vámi bude držet krok. Je to vytrvalý a živý společník, který se hodí i do kabelky, takže cestování je ulehčeno, s dětmi vychází většinou dobře. Patří zde: jorci, mopsíci, čivavy, maltézi, grifonci, hawanský psík, papiloni, japonský chin ...