Březen 2012

Jak odnaučit skákání...

24. března 2012 v 13:16 | K.M.Valentová |  Výchova štěňátka
Určitě to zná většina z Nás, příjdeme domů a pes na Nás skočí a chová se jako utržený ze řetězu, tolerance je chyba ve vyšším věku se to pak špatně udnaučí, ale není to nemožné. V tomto článku popíši některé ze způsobů, jak takovému chování předejít a pokud se takto pes již chová, jak ho napravit.

Určitě je nejlepší začít, již v útlém věku pejska, ale pokud máte problém se starším jedincem také se to dá, ale bude to chtít kapku trpělivosti a pevnou ruku !
Varianta jedna,
Skákání můžeme odnaučit tak, že jakmile příjdeme domů a pes začne předvádět obvyklé divadlo, nevšímáme si ho, i kdyby po Nás skákal otočíme se a jdeme jinam nevnímáme to. Jakmile se pes uklidní pochválíme ho a přivítáme se. Je to docela náročné z důvodu toho, že pokud máte venkovního psa a bude zrovna bahno nebude to nic příjemného...
Varianta dvě,
Druhou možností je, že pokud pes začne skákat jemně ho dloubneme do slabin, opravdu jemně. Jen pro upozornění, tím odpoutáte pozornost pejska poté mu přikážete sedni a pochválíte. Osobně tento způsob nepreferuji, ale záleží na Vás a na stupni vyvádění při příchodu !
Rozhodně nepoužíváme fyzické tresty, pes neví co se děje, protože mu to bylo tolerováno.¨

Problém v chování ? řekli jste už rázné NESMÍŠ ?

17. března 2012 v 17:50 | K.M.Valentová |  Výchova štěňátka
Docela často se setkávám s lidmi, kteří mají problém a neví si rady, jenže většina z nich není schopná říct rázné ne nebo pejskovi jednou prominou, což je chyba a pak se situace opakuje a stává se nezvladatelnou. Všechno záleží na majiteli, jen musítě psovi ukázat kdo je pánem. Kdybyste měli nějaký problém, určitě napište a já se Vám pokusím poradit

Možná si Váš pes koleduje o rvačku sám...

17. března 2012 v 17:37 | K.M.Valentová |  Dominance X agresivita

Konflikty mezi psy.... může ho vyvolat i jinak klidný neubližný pes a ani nemusí nijak vrčet, štěkat ono totiž stačí pouhý pohled...

Dlouhý upřený pohled, bez zamrkání s ušima natočenými dopředu, pysky volně a poměrně napajatý postoj nebo vzrušený výraz ? S kombinací pohledu, to všechno může vyvolat ošklivý konflikt. Do některých pejsků bych něco takového neřekla a přesto se porvali, takže pokud vidíme určitou dominanci při procházce, kdy by to nemuselo dopadnout dobře, ihned psa usměrníme například zvukem "pštt" spíše tím odlákame jeho pozornost, ale účel to splní..

Vodítko a co možná nevíte...

17. března 2012 v 17:16 | K.M.Valentová |  Jazyk "pejsků"
Vodítko, co by na něm mohlo být zajímavého, osobně jsem si ověřila jednu teorii a myslím, že na ní něco bude, v článku " Jak mluvit se psem ?" jsem již zmínila slovo " energie", pokud jste ale odpůrci těchto teorií, tak tento článek dál již číst nemusíte...

V jednom z článku jsem psala, že jeden z mých psů byl špatně socializován a také na tom nebyl nejlépe po psychické stránce, což se podepisovalo i na procházkách... strach z jiných psů, aut, hlasitějších zvuků, lidí, agresivita apod...
Psa mám druhým rokem a udělal výrazný pokrok, jenže abych se dostala k tématu, vodítko je možná prostý nástroj, ale poměrně důležitý, hlavně při procházkách. Ale teď už ke konkrétnímu problému, pokud je pes bojácný nebo s ním máte jakýkoli problém, tak právě vodítko je nástroj, který převádí Vaši energii na pejska, možná to zní nesmyslně, jenže jsem to opravdu vyzkoušela funguje to. Pokud máte nějaké obavy o psa a máte ho na vodítku, můžete sledovat, že se mění i jeho chování, proto je důležité být klidný a podle potřeby i vyrovnaný abyste pejskovi ukázali, že se není čeho bát, jinak úspěchu budete dosahovat pouze stěží.

Nejdůležitější část psího života s Námi... Důvěra

17. března 2012 v 16:42 | K.M.Valentová |  Výchova štěňátka
Abychom měli perfektního psa nestačí pouze výcvik, ale vzájemná důvěra a to doslova, musíte si být jistí , že se na psa můžete spolehnout v jakékoli situaci, a že on se bude moct spolehnout na Vás. Určitě je to ta nejdůležitější věc, která bude rozhodovat o Vašem dalším vztahu, proto si ji budujeme již v útlém věku.

Vždycky Nás pes bude brát jako " hlavu" směčky, takže bychom se podle toho měli chovat, pes předpokládá, že pokud se něco stane vždy budete stát při něm, popřípadě mu dáte najevo, jak se chovat nebo mu ukážete jestli se jeho chování v tuto chvíli hodí, to platí dvojnásob u menších jedinců, kteří mají bojácnější povahu. Tady je důvěra opravdu důležita a to mohu potvrdit z vlastní zkušenosti. Důvěru posilujeme různě nejčastěji při výcviku, ale také při hrách, procházce a dalších různých činnostech.
Pokud si tedy návzájem se psem věříme, pak je život s ním ještě hezčí...


Napadení jiným psem

9. března 2012 v 19:55 | K.M.Valentová |  Dominance X agresivita

Jednou jsme šla takhle se psem na pole a najednou vyběhl staford úplně navolno bez náhubku. První co mě napadlo bylo "Panebože co budu dělat, jestli se do sebe pustí ?" Naštěstí Betka mě poslouchá, takže jsem ji v klidu zapla a majitel staforda vyšel asi sedm metrů za ním. Jakmile mě viděl hned si psa zapnul, opravdu jsem měla sto chutí něco mu říct, protože tyhle týpky fakt miluji...

Celou cestu zpět jsem se nad tím zamýšlela. No nejlepší učitelkou je praxe, takže nakonec jsem k tomu řešení přišla tak, že se do sebe asi o týden později pustili pejsci jednoh nezodpovědného majitele a že to byla bojová plemena asi netřeba dodávat.
Řešení je následující:
Každý majitel se snaží druhého psa odtrhnout, tím že ho chytne zezadu a buďto taháme za kořen ocasu nebo chytíme psa pod kyčlemi nadzvedneme zadní nohy a taháme je od sebe.

Každopádně Vám přeji co nejméně takových situací !

Koupání, stříhání drápků.

9. března 2012 v 19:13 | K.M.Valentová |  Zdraví a péče o psa
Koupání, jako koupání... horší je to už se stříháním drápků. Rozhodně na tom nic není, stříhám packy i králíkům...
Nejdřív rozeberu koupání psů.

Koupání

Nejdřív si musíme ujasnit, co se považujeme za koupel. V letních měsících se někteří pejsci velmi rádi zchladí ve vodě, to ale nejsou lázničky, které jim dopřáváme my. Zpravidla bychom měli psa koupat jen, když je špinavý nebo zapácha, ALE také dbáme na faktory jako délka a kvalita srsti. Na dnešním trhu nalezneme řadu šampónů, určené pro konkrétní typy srsti nebo problém.

Dlouhosrsté pejsky koupeme nejlépe v období línání, před koupáním je pořádně vyčešeme.
Psi s hedvábnou srstí pravidelně vyčesáváme a koupeme minimálně jednou za tři měsíce.
Mazlíčky s hladkou srstí koupeme jen, když je to opravdu nutné.
Kudrnatá srts sice nelíná, ale zato vyžaduje náročnější péči, alespoň kžadé dva měsíce.
Hrubá srst, tito jedinci by se měli koupat minimálně třikrát za rok.

Samotné koupání, ale nestačí, takže také používáme pomůcky hlavně hřebeny, popřípadě k úprvě srsti používáme nůžky a strojek.
Šampóny:
Dají se zakoupit v různé cenové relaci, ale já vždy volím zlatou středí cestu. Veterinář Nám také jednou doporučil dětský šampón, ale raději zůstávám u těch psích. A jak jsem se již zmínila, jsou dostání i ke konkrétním účelům.

Zásady koupání:

1.- Pokud pejska dáváme do vany, vždy mu pod packy dáme hadru nebo ručník, aby se cítil lépe, poněvaďž na podložce mu to nebude tak klouzat.
2.- Napustíme přiměřené množství vody, voda by měla být vlažná.
3.- Pomocí plastové nádobky, nebo hadice smočíme srts.
4.- Naneseme šampón nejdřív větší množství na hřbet a pak postupně dál na tělo.
5.- Pejska důkladně vymyjeme a spláchneme.
6.- Pokud je zima, nebo máme psa doma, tak ho samozřejmě vysušíme pomocí ručníku nebo fénu.

No a co radí Náš pán veterinář ? Nejlepší je, když pejska obetřete navlhčeným ručníkem.

Stříhání drápků

Myslím, že se to týká spíše středních a menších plemen, dokonce jsem už viděla, jak si pejsci drápky koušou.
Drápky stříháme přesně podle obrázku, dál od citlivého místa.
Na malé packy, můžeme použít klasické " cvikačky" nebo se dají koupit speciální nůžky. Na stříhání, pejska zvykáme již od útlého věku, já jsem začínala tak, že jsem nechala Čarlince nůžky očichat, pak jsem ji vzala packu pevně do ruky, tak aby nemohla škubnout a střihla. Čarka byla samozřejmě nervozní, takže jsem ji pak drápek ukázala a pochválila a opakovala... Určitě je nutné zachovat naprostý klid, nedávat na sobě znát nějakou nervozitu a pokud to bude nutné raději se vydýchejte.

Hárání; projevy, příznaky apod..

3. března 2012 v 19:18 | K.M.Valentová |  Zdraví a péče o psa

Hárání fenek

Probíhá 20 - 23 dní, přičemž se skládá ze čtyř fází.
  • období před říjí (průměrná délka 7 - 9.dní)
  • období říje (průměrná délka 5 - 9 dní)
  • období po říji
  • období klidu
Většina fenek hárá dva krát do roku a stejná většina pak na jaře a na podzim. První hárání se vyskytuje šestým až dvanáctým měsícem od narození. Pokud do této doby hárat nezačne bylo by vhodné navštívit veterinárního lékaře. V první fázi fenka psi zpravidla odmíta, může být agresivní, nevrlá a celkově jiná, také se může projevit horečka větší citlivost, teplý čumáček a typicky zduřelá vulva, take struky mohou být více " vystouplé". Od 8 až 9 dne, nastávají nejplodnější dny, fenečka se sama nastavuje a vyhledává přítomnost samečků, tyto dny mohou vyjímečně trvata až dvacet dnů. Ke konci cyklu už fena přestává být pro psy zajímavá. Krev tmavne nebo se již zcela ztrácí.
Některé fenky se, ale naopak mohou chovat jako by byly štěňaty.

Kdy krýt ?
Pohlavní vyspělost je u malých plemen jako chihuahua, od 15 měsíce věku a naopak u velkých od 18 měsíce věku, přesto se doporučuje krýt až od druhého roku věku z důvodu toho, že fenka nemusí být a není ještě plně vyvinuta a mohla by mít problémy, nejen se svým zdravím, ale také by štěňata nemusela přijímout.
Kastrace ?
Jedena z možností, jak si ušetřit starosti kolem hárání, osobně ji však nepodporuji, ale každý máme jiný názor, tudíž zde patří. Kastraci je vhodné provádět po prvním hárání, výhody jsou, že se sníží rizoko rakoviny dělohy a starosti s falešnou březí. Nevýhodou je tedy váha, pejsci pak mohou mít sklon k obezitě, je proto nutné zajistit dostatek pohybu nebo krmivo pro tuto variantu určené.
Špinění ?
Všechny fenky, mají snahu "mýt se" nebo po sobě "uklízet", v první fázi kdy vytéká krev - většinou v malém množství - se feny snaží olízavat ve většině případu se jim to daří, jelikož krve není tolik. Pokud krev ukápne například na prostěradle, budou se snažit "uklízet" tím, že skvrnu začnou vylízávat, ihned jí to však zakžte z důvodu toho, že by Vám mohly prostěradlo nechtěně zničit. Skvělou ochranou proti takovému ukapávání plní hárací kalhotky, dnes není problém sehnat ty základní do 100,-. Sama je fence dávám a jsem spokojená, zároveň jsou však volnější, takže pokud má potřebu může se olíznout.


A toť vše, doufám ,že jsou články alespoň trochu k užitku a jsem moc ráda za návštěvnost ! Hezký zbytek večera!Vtištění

3. března 2012 v 18:17 | K.M.Valentová |  Předchůdci naších miláčků

Ne v jednom článku, jsem zmínila termín vtištění a myslím si, že většině z Vás to vlastně nic neříká, takže se Vám pokusím zase stručně popsat oč vlastně jde.

Vtištění bychom mohli chápat, jako rychlé učení, díky kterému si štěně posiluje vztah s matkou. K vtiskování dochází v různých časových intervalech, které jsou dány geneticky. Obvykle to bývá v útlem věku štěňátka například, po narození hledá štěňátko ihned struk ze kterého by se mohlo napít, v tento moment má již jeden z vtisků.§
Rozlišujeme dva typy vtištění a to:

  • Mateřské vtištění - emoční pouto mezi matkou a mládětem.
  • Sexuální vtištění - dochází k němu v téže době, jako k mateřskému vtištění, ale projevuje se v době, kdy si zvíře vybírá partnera. Rozdělení jsem přebrala z wikipedie.