Jak mluvit se psem - díl 3 - chování k cizím psům

14. února 2012 v 14:12 | K.M.Valentová |  Jazyk "pejsků"

Jak se chovat k cizímu psovi, abychom se nedopatřením nedostali do nepříjemné situace ?


Řekla bych, že právě proto dochází k pokousání dětí, které končí tragicky, ale kdo je na vině ? člověk nebo pes ? Jednoznačně člověk, protože dítě nepoučil, jak se k pejskovi chovat a psa dobře nesocializoval. Tento díl, psího jazyka, se bude zabývat především, tím jak se správně chovat k pejskovi jiného člověka nebo k tulákům.

Nejčastější chyby a na co si dávat pozor.
U neznámých psů si dáváme pozor na to co Nám chtějí "říci". V situaci, kdy uvidíme tuláka, který se k Nám blíží a my ho chceme pohladit popř. mu pomoci, sledujeme postoj těla, ocas, uši, pysky a oči.

Známky agresivního psa

To, že se k Nám pes blíží a vypadá mile naznamaná, že milý je. I mírumilovný tulák může při špatném gestu, pohybu kousnout. Agresivní a k tomu dominantní pes k Nám půjde bez strachu, může vrčet, postoj těla : pes je napjatý, ocas je v normální poloze, může být rovný, pysky stažené dozadu popř. cení zuby uši jsou natáčeny dozadu, pokud se podíváte do očí ( ne moc dlouze, takový pes to bere jako výzvu k boji ), netěká pohledem, upřeně se na Vás dívá.

Co v takovém případě dělat ?

Já vím, že se mi to lehce řekne, ale rozhodě zachováváme klid, pokud začneme panikařit pes toho okamžitě využije. Nedíváme se mu dlouze do očí, zůstaneme v klidu stát, ruce bychom měli držet svisle s tělem, nikdy ne nahoře. Pokud Vás pes chce očichat necháme ho, neděláme žádné pohyby.

A pokud zaútočí ?

Pokud vidíme, že se pes chystá k útoku je nejlepší natočit se k němu zády z následujícího důvodu, v situaci, kdy pes běží s úmyslem útoku ( jak jsem uvedla natočíme se k němu zády a nohy dáme k sobě ) je pro něj mnohem složitější zakousnout se do zad, kde se nemá za co " chytit" než ze předu kde má dvě volné ruce , rozkročené nohy atd...

Co pokud je pes klidný, hladový nebo nervózní ?

Z mé osobní zkušenosti jsem měla pouze jednoho tuláka, maremánsko azburský pastevecký pes, který byl agresivní, jinak z většiny, typy těchto pejsků. Bohužel minulou zimu přišla těhotná labradorka, která byla klidná, ale nakonec až se " otrkala" dokázala i kousnout. Ale zpět k tématu, zaměřujeme se opět na postoj těla, uši, pysky, ocas a oči.
Vytvořím opět velice jednoduchou osnovu :

1.- Pokud se k Nám pes blíží postoj těla je mírně napjatý, ocas mezi nohama nebo v normální poloze, uši jsou natočeny dopředu nebo mírně dozadu, oči těkají, pysky jsou v normální poloze, doporučuji si " čapnout", psa to alespoň trochu uklidní a nebudete mu připadat jako monstrum . Ovšem nepouštíme si ho k obličeji držíme odstup na natežení ruky, necháme očichat HŘBET RUKY, svou " intimní zónu " si regulujeme pomocí jedné z noh, pokud Nás pes očíchá můžeme ho pohladit, nikoli na hlavě, protože bychom mu tím dávali na jevo nadřazenost ( představte si, že by Vás věčně někdo hladil po hlavě ), v žádném případě nesaháme cizímu psovi na packy, toto si může dovolit pouze majitel, nejlépe bude když pomalu a opatrně pejska pohladíme po bocích krku a následně po bříšku, pomalu vstaneme a voláme ho k sobě.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Jsou Vám články přínosem ?

Ano, chci další :) 68.3% (269)
Ne, nejsou, nebyly a nebudou :D 15.2% (60)
Ale jo jsou :) 16.5% (65)

Komentáře

1 christian louboutins christian louboutins | E-mail | Web | 1. listopadu 2012 v 21:18 | Reagovat

I just sent this post to a bunch of my friends as I agree with most of what youre saying here and the way youve presented it is awesome.
http://www.shoesgreat.com/

2 Nina Nina | 6. května 2013 v 19:19 | Reagovat

Jé. Toto se také velmi hodí. U nás ve městě a v jeho okolí se svojí kamarádkjou pravidelně potkáváme tuláky. Narazili jsme na malé i střední křížence, ale jendou jsem měla na mále, když jsme se svým ovčákem, který nesnáší psy, narazila na "volného" anatola. Můj ovčák ještě tehdy patřil útulku a vzpomněla jsem si, že přesně tomuto anatolovi jsem házela piškoty do kotce v útulku. A poklesla mi čelist, když jsem během telefonátu do útulku zjistila, že si ho z útulku vzali původní majitelé před pár dny. Občas mě chování lidí ke svým domácím mazlíčkům dokáže rozbrečet...

3 volleys volleys | Web | 8. září 2016 v 23:51 | Reagovat

nebankovní půjčka online louny :-x

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama