Genetická stránka psů

17. února 2012 v 14:42 | K.M.Valentová |  Výchova štěňátka
Genetika pejsků, docela zajímavé téma, tedy alespoň pro mne, ráda bych se s Vámi podělila o některé informace, možná že Vám k ničemu nebudou, ale myslím, že by to tady být mělo.

Tak jako Naše buňky obsahují jádro, tak i buňky Naších mazlíčků mají jádro, ve kterém je stejně jako u Nás uložena daná "informace" v takzvaných chromozomech. Každý z genů udává jednotlivé vlastnosti jako například barvu srsti, velikost atd... Geny však nejsou nositelé jen těchto informací, udávají také onemocnění nebo dědičné choroby. Onemocnění však nemusí být po rodičích, štěňátko může mít tzv. defekt.

78 chromozomů se nachází v tělních buňkách a tvoří 39 párů z toho 38 párů tělních a jeden pár pohlavní buňek. Fenečky nesou chromozom X a pejsci buďto X nebo Y, podle těchto následujicích spojení se narodí:
fena X + pes X = narodí se fenečka XX
fena X + pes Y = narodí se pejsek XY
Vajíčko, které je tedy oplozené obsahuje jak matčiny chromozomy tak otcovy, jejich soušet dá opět 78. Nekteré geny jsou dominantí a proto určují například barvu srti, z toho vyplývá, že každý pejsek je originál. Toto je opravdu strčuné, ale i tak trošku poučné
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Jsou Vám články přínosem ?

Ano, chci další :) 68.3% (269)
Ne, nejsou, nebyly a nebudou :D 15.2% (60)
Ale jo jsou :) 16.5% (65)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama