Únor 2012

Vidí psi černobíle nebo je to jen obecně rozšířená fáma ?

25. února 2012 v 18:17 | K.M.Valentová |  Zdraví a péče o psa

No jelikož žiji na vesnici, tak všude od starších lidí slyším, že pes vidí černobíle, já tomu prostě nevěřím a bohužel nevěřím ani vědcům ,kteří vlastně ani samí nevím jestli pes vidí barevně či ne.

Takže, proč se domnívají, že není možné aby viděl barevně ?
V oku jsou tyčinky a čípky, tyčinky nejsou náročné na světlo a proto vidí poze černobíle, zatímco čípky potřebují více světla a dokáží vnímat barvy. Pejsci mají v oku jen dva typy čípků, ale my tři a to pro barvu čerevneou, modrou a zelenou. Psi nevnímají červenou a modrou. V oku mají větší poměr tyčinek k čípkům, ale musíme si uvědomit, že pejsci jsou šemly a také jsou k tomu uzpůsobení. Ale toto je pouze teorie, tedy ta první věta je pravdivá na 100%, ale ty další ? Můžeme se jen domnívat jestli je pravda, že barevně nevidí... Tuto teorii vlastně zpochybňuje i skvělá kniha, která se jmenuje " řeč psů", kde tým vědců říká, že sami vlastně neví jestli vidí barevně či ne, protože si jen uvědomme, že něktří psi jsou schopni přinášet balónky, které jsou barevné a každý je hozený někde jinde...


Teorie PSI aneb jedna z možností, jak mezi sebou pejsci komunikují

25. února 2012 v 17:37 | K.M.Valentová |  Jazyk "pejsků"
Jedna z konspiračních teorií je právě tato o PSI, neboli psionice, tato teorie je založená na mimosmylovém vnímání zahrnující telepatii, telekinezi nebo jasnovidectví. Když nad tím takto uvažuji říkám si co by mohla mít telekineze nebo jasnovidectví společného s komunikací mezi pejsky ?! Jednou z nejépe zpracovaných knih, která s tímto seznamuje je kniha s názvem " Nadpřirozené schopnosti zvířat a rostli", velice podrobně seznamuje s tím co to vlastně je a jak se u zvířat projevuje typickými příklady jsou delfíni a často se zde objevují i psi a kočky. Osobně sdílím názor, že pokud PSI u psů existuje pak je to jednoznačně telepatie. Ale abych se dostala k tomu čemu chci, pokud by mezi sebou komunikovali psi pomocí předávání myšlenek nebo " posílání obrazků"í bylo by to úžasné. Když do toho připleteme ještě to, že jsou případy, kdy pejsci vidí "něco", vicítí nebezpečí atd... je to ještě úžasnější.

Jedná se především o to, jak je pes který se ztartí dejme tomu 30km od domova, schopný vrátit se zpět, aniž by potřeboval pomoci. Jeden skvělý příběh, který je právě v knize " Nadpřirozené schopnosti zvířat a rostlin", popisuje případ, kdy jedna americká rodina ztratila svého psa na dovolené - přesně si nepamatuji, jaká to byla vzdálenost, ale rozhodně kolem 50km od domova - a už nedoufali, že se vrátí, jaké bylo jejich překvapení, když se pes objevil po čtyřech měsících před dveřmi, ale hned potom zmizel, zdrcená rodina nedoufala, že se vůbec vrátí, ale za měsíc opět přišel, takto se to opakovalo až jednou psa sledovali a ten šel k jinému domu, kde momentálně " bydlel ", promluvili si s jeho novým pánem a ten oznámil, že ho našel před nějakým časem úplně vyčerpaného a tak se ho ujal, po tom někam odešel a opět se vrátil, vše se vyjasnilo pes odcházel za svou bývalou rodinou a pak se vracel do svého současného domova. Stejně je velice zajímavé, jak byl schopný bez kompasu, řeči, ponětí o čase, mapy a dalších věcí najít cestu zpět ? Přinejmenším je to zarážející a takových případu je v knize opravdu hodně, je skvělá na čtení rozhodně doporučuji !

Emoce psů - díl 1- pes a smrt

24. února 2012 v 8:43 | K.M.Valentová |  Jazyk "pejsků"
Když mi umřela fenka německého ovčáka , Astinka, můj první pes, byla jsme z toho velice zdrcena tak jako každý milující majitel . Když už bolest pomalu odeznívala, začala jsem uvažovat nad tím, jak vnímá pes smrt, svého pana nebo druhu...

Všichni známe případy, kdy se pes nechce vzdálit od svého zemřelého pána nebo druhu, dokonce i vlci v přirodě nejí kořist zaživa, ale nejdřív ji zabijí a pak konají, to je ovšem podle mě dáno vtištěním, ale je to zajímavé tudíž si myslím, že pejsci umí vnímat smrt jako takovou, většina dokonce rozpozná blížící se konec nebo nemoc.
Jenže jak jsou toho schopni ?
Můj názor je, že zvířata a zvlášť psi nejsou hloupí spíše lidé jsou největšími zvířaty. A co takhle tajmený šestý smysl ?
Z osobní zkušenosti :
Před nějakým časem jsem byla hodně ve stresu a samozřejmě to cítili i mí čtyřnozí přátelé a také se podle toho chovali, ale pak jsem se uklidnila a všimla jsem si něčeho zvláštního, můj pes si najednou začal lehat na levou polovinu břicha, zatím jsem nepociťovala žádné problémy, ale ty se do měsíce dostavili, začala jsem mít střevní a žaludeční potíže a musela jsem jít k lékař, který pak nasadil vhodnou léčbu. Takže ano, myslím si, že psi Nám rozumí víc než si myslíme.
Jak nesou smrt svého druhu, štěněte ?
Řekla bych, tak jako každá matka, která ztratí své dítě, ale ne až tak. Neumím to přesně popsat a abych řekla pravdu, zase takový odborník nejsem, ale jistě si všimneme, že je fenka smutná nějakou dobu se s tím odmítá smířit, pokud se ji narodí jedno štěně a ještě mrtvé je to opravdu tragédie, vždy ji ho musíme ihned obebrat, protože by ho později zcela určitě pozřela. Je to prostě jako u lidí.
Jak je to se smrtí člena " smečky " ?
Členem smečky můžeme být ,my, lidé, protože pro pejsky jsme bohové a berou Nás jako "alfu", takže se dá předpokládat, že pokud odejde milovaný pán a pes je na něho vázán, odejde také, je to smutné, ale je to tak. Pokud se však pejsek dá " dokupy"- záleží na jeho povaze a vztahu s paničkem-, nikdy nezapomene, a bude dlouhou dobu truchlit, například pejsci z útulku, kteří se tam dostali z důvodu, že jim umřel pán, jsou také smutní stačí se jim podívat do očí. Ale já vždycky věřím , že si pro ně jednou příjde nějaká hodná osůbka, která si je veme a dá jim zase radost do života !

Smrt je těžká věc a žádný člověk, nemůže přeně vědět, jak to pejsci snáší i kdyby byl nejlepším cvičitelem na světě.

Agresivní plémě nebo nezodpovědný majitel ?

23. února 2012 v 18:18 | K.M.Valentová |  Výchova štěňátka
Hmm co si pod pojmem problémové plemeno představit, spíše tím myslím jakéhokoli psa, který má sklony chovat se nadřazeně až agresivně a také plemena o kterých víme, že pokud nejsou jasně stanovená pravidla, stávají se z nich neovladatelní " lovci " ? Nikdy to ovšem není vina psa, ale především chovatele.

Problémová plemena, která tím myslím: bohužel pitbully, rettweilery, stafordy, ale stejně tak zde můžeme zařadit i ohaře, bulteriéry.
A abychom si to ujasnili na pravou míru, neříkám, že je to tak dané, jak jsem již řekla a zopakuji to, takové případy nastanou při špatné výchově ! Takže pokud se chystáte pořídit si nějakého silnějšího pejska, dobře si rozmyslete jestli na jeho výchovu stačíte :)

Týrání ? Můj názor ? Nebojte se nahlášení !

21. února 2012 v 17:07 | Katrin |  Něco o autorce

Tento článek bude úplně o něčem jiném, ale -prosím- přečtěte si ho a utvořte si vlastní názor.

Rozhodla jsem se napsat tento článek k vůli tomu, abychom si uvědomili co děláme, když kupuje štěňátka bez PP a i když vypadají jako čistokrevní ( nebo se ukaže, že nejsou ), tak mají dědičné vady kvůli kterým mohou poměrně brzo zemřít. Píši ho také z vlastní zkušenosti, nevědomky jsme koupili štěně od množitele a nakonec jsme vložili asi 20 000 korun do léčby. Tím, že kupujeme tyto štěňata podporujeme to, aby se s tím nic nedělalo a zvířata v takových podmínkách trpí, představte si sebe kdyby jste měli jen rodit, nikdo by Vám nevěnoval špetku pozornosti ani lásky. Velmi mnoho nemocných štěňátek pak končí v útulcích, kde pejsků jenom přibývá. Tak se prosím nad sebou zamyslete, tam za těmi mřížemi čeká spoustu jiných psů, kterým s každou takovou koupí klesá naděje na adopci. Když jsem si přivezla svou fenku domu, byla ve špatném psychickém stavu a k tomu ji byla později zjištěná luxace patély na obou zadních packách. Když jsme se pak o danou osobu začali zajímat víc, zjistili jsme, že celoročně nabízí pejsky nejrůznějších malých ras. Dlouho jsme váhala jestli na toto upozornit úřady, protože když na to dojde není to tak jednoduché, ale nakonec jsem to udělala a nyní čekám jak to bude dál a doufám, že se něco začne dít ! Už nikdy neudělám takovou hloupost a nekoupím si psa bez PP, radši půjdu do útulku a vemu si nějakého smutného hafánka, který je tam nejdéle. Na druhou stranu jsem moc ráda, že se fenka dostala zrovna k Nám, dnes je na tom mnohem lépe, ale pořád se bojí některých věcí.

Tímto Vás vyzývám, pokud máte podezření na týrání nečekejte a napište, je to anonymní.

Pokud si, ale kupujete pejska bez PP, pořádně si osobu prověřte, dobrý chovatel vždy odpoví na všechny otázky. Požadujte aby byl k vidění minimálně jeden rodič, všímejte si okolí, klidně zadejte do vyhledávače na googlu e-mail osoby od které se štěně kupujete a podívejte se zda nepodává víc inzerátů na různá plemena, nikdy neposílejte zálohu, požadujte minimálně stvrzenku, také očkovací průkaz, kde bude platné očkování a odčervení !
Podívejte se, jak mohou žít rodiče Vašeho štěnátka:

Dominance - přirozené chování psa

20. února 2012 v 8:28 | K.M.Valentová |  Dominance X agresivita

Dominance psa
Je to velice typické, při tomto se zaměřujeme na postavení těla, oči - přímý dlouhý oční kontakt, uši - vztyčené natočené dopředu, pysky - stažené dolů, hlava - zvednutá do výšky, ocas - mírně zdvižený, popřípadě vztyčený.

Typické chování pro tohoto psa:

Pes se talčí do dveří před Námi, vyžaduje si hlazení nebo hraní. Chce ležet na gauči sám ?. Pravděpodobně je ve vztahu dominantní pes a ne vy.

Jak posílit svou dominanci nad psem?
1. Absolutní důslednost při prosazování povelů.
2. V případě nutnosti chytit psa za čenich.
3. Psu tu a tam odebrat jídlo nebo hračku.
4. Rozpoznat podřízenou(submisivní) dominanci.
5. Nevykazovat žádnou reakci, když po Vás pes něco vyžaduje.
6. Nepřistupovat na přímé výzvy ke kontaktu.
7. Nenechat psa spát v posteli.(Já vím, je to někdy těžké)
8. Nepřekračovat ležícího psa.
9. Krmit psa až se Vy najíte.(Pokud máte pejska doma)
10. Nenechat psa, aby se do dveří vrhal před Vámi.
11. Na vodítku určujete tempo a průběh procházky VY!

Výtěžky z " hafici.cz"

Jak správně trestat psa

18. února 2012 v 18:09 | K.M.Valentová |  Jak naučit povely
V první řadě bychom psa měli učit , již v ranném stadiu, abychom předešli zbytečným nedorozuměním, ale pokud toto neuděláme a pes se bude stávat nezvladatelným, nastává problém. Zodpovědný majitel by vždy měl, již při prvním náznaku, zdůraznit, kdo je vůdce ! V tomto článku popíši, jaké vhodné tresty bychom měli používat, uvedu pouze nefyzické!

Body, kterých bychom se měli držet:

* Co jednou zakážeme, zůstane taky zakázáno.
* Každé pokárání musí být rázné a vážné.
* Netrestáme pokud psa nepřichytíme, při činu.

Zákazové povely:

* Fuj
* Nesmíš
* CO TO JE ?!
Tyto povely by si měl pejsek spojit s nějakou nepříjemností, aby při jejich vyrčení věděl, že pokud neposlechne následuje nepříjemný trest. Zákozové povely, musí být jasné a přísné, nikoli " prosím tě nech toho jo ? ", takto v žádném případě !

Velmi učinným trestem, sama doporučuji, je nevšímavost psa tím dostatečně vytrestáte a už si rozmyslí zda daný čin příště udělat nebo ne

Dbejte na správnou výchovu, protože to pak nebude nepříjemnost jen pro Vás, ale především pro široké okolí !

Jak mluvit se psem - díl 7 - Zvukové projevy, štěkání

18. února 2012 v 16:12 | K.M.Valentová |  Jazyk "pejsků"
Štěkání patří neodmyslitelně k životu psa, ale opravdu je každý štěk stejný ?
Vědci, kteří se podíleli na výzkumu zabývajícího se štěkotem psů, zjistili, že existuje až šest tisíc druhů hlasových projevů Naších psů. Sama za sebe, ale musím říci, že jsem se setkala ani ne s třetinou, tak se s Vámi podělím alespoň o některé řekněme poznatky..


Každý majitel se určitě setkal s tím, jakým tónem pejsek štěká na známého člověka a naopak jak se projevuje, když štěká na cizího nebo agresivního jedince. Sami jste už určitě zjistili co některé projevy znamenají a já v tomto nejsem opravdu tak moc zběhlá, abych zde popisovala různé typy štěkotu, které vědci zjišťují pomocí algoritmů, ale některé Vám možná známy nebudou, tak začneme !


" Ňafání "

Je to projev, při kterém pejska něco zaujalo nebo upozornění na danou situaci, může bafat také předtím, než se někdo objevi " za dveřmi ". Takže v celku to bereme jako upozornění.

Kňučení

Jednoznačný projev úzkosti, smutku. Pokud je pejsek zraněný může se takto projevit, ale trošku odlišným tónem. Jestliže se však jedná o úzkost je pravděpodobné, že kňučení přejde do vytí.

Vrčení

Vrčením si štěňátka upevňují postavení, rozlišujeme však vrčení při hře a vrčení, které hraničí s agresí. Pří projevu agrese psa ihned napomeneme !

Štěkot

Antonální nebo-li neharmonické štěkání,
projevuje se, při obraně nebo přípravě na útok dále pak pokud se pes cítí souciálně nejistý, popřípadě bolest.

Klidné, harmonické štěkání,
pejsek je klidný, používají ho především při hře nebo při projevu podřízeného chování.

Vysoké, provokativní štěkání,
výzva ke hře, upozorňování na sebe.

Nízké štěkání, řekla bych " ujaštěný hlas"
Může znamenat nedívej se na mě nebo nech toho !Genetická stránka psů

17. února 2012 v 14:42 | K.M.Valentová |  Výchova štěňátka
Genetika pejsků, docela zajímavé téma, tedy alespoň pro mne, ráda bych se s Vámi podělila o některé informace, možná že Vám k ničemu nebudou, ale myslím, že by to tady být mělo.

Tak jako Naše buňky obsahují jádro, tak i buňky Naších mazlíčků mají jádro, ve kterém je stejně jako u Nás uložena daná "informace" v takzvaných chromozomech. Každý z genů udává jednotlivé vlastnosti jako například barvu srsti, velikost atd... Geny však nejsou nositelé jen těchto informací, udávají také onemocnění nebo dědičné choroby. Onemocnění však nemusí být po rodičích, štěňátko může mít tzv. defekt.

78 chromozomů se nachází v tělních buňkách a tvoří 39 párů z toho 38 párů tělních a jeden pár pohlavní buňek. Fenečky nesou chromozom X a pejsci buďto X nebo Y, podle těchto následujicích spojení se narodí:
fena X + pes X = narodí se fenečka XX
fena X + pes Y = narodí se pejsek XY
Vajíčko, které je tedy oplozené obsahuje jak matčiny chromozomy tak otcovy, jejich soušet dá opět 78. Nekteré geny jsou dominantí a proto určují například barvu srti, z toho vyplývá, že každý pejsek je originál. Toto je opravdu strčuné, ale i tak trošku poučné

Jak mluvit se psem - díl 6 - oční kontakt

16. února 2012 v 18:58 | K.M.Valentová |  Jazyk "pejsků"
Velice důležitý je oční kontakt, pes tímto dává najevo o co mu jde, jestli chce jíst, jít ven, hrát si atd...


Všichni, kdo vlastní pejska, si určitě všimli způsobů navazování kontaktu nebo vyžadování pozornosti a to hlavně pomocí očí a také štěkotu. Podle toho na co se pes dívá můžeme rozpoznat o čem asi uvažuje nebo co právě vyžaduje, většinou se jedná o krátký pohled na věc a zpět na Vás. Naši psi, zvlášť ta menší se podívá na hračku a zpět na mě, pokud zopakuji těntýž pohyb očima, čili na hračku a na ni, bere to jako výzvu a jde si pro danou věc, položí si ji pod tlapky a udělá polohu vyzývající ke hře, pokud pohled odvrátím a nevěnuji ji pozornost příjde a " dlubne" do mě tlapkou, takže si vyžaduje pozornost. Také Náš rottweiler, když chce jít na procházku stačí se mu podívat do očí a on se podívá na branku a zpět na mě, pokud vstanu tak jde automaticky k brance a čeká až mu dám vodítko. Osobně doporučuji navazovat oční kontakt, protože je to velice poučné a zajímavé, samozřejmě pokud pes leží a nejeví o nic zájem nebudeme ho zbytečně dráždit přímým koukáním do jeho očí !